Korisni saveti za kupovinu kvalitetnih sadnica

Ja ipak imam...
Za kupovinu sadnica iz tog kraja se smatar da je veliki rizik. I jeste.
Nije problem proizvesti dobru sadnicu, niti je to neka velika nauka niti neki veliki posao, tako da se tamo gde postoje uslovi za masovno proizvodnju (duboko zemljiste i dosta jeftine vode) moze proizvesti veoma dobar sadniai materijal.
U tom kraju takvi uslovi postoje i tamo se sasvim sigurno moze proizvesti odlican materijel.
I ima i takvog.
Gde je onda problem?
U svesti proizvodjaca.
Svest koja dozvoljava prevare i koja u tim prevarama ne vidi stetui po sebe, onu dugorocniju i vecu, cak vecu i od one koja je naneta kupcu, vec se smeje i likuje, onda poslovati sa takvim partnerima je zaista veliki rizik.

Hajde da budemo otvoreni...
Da li bi neko kome trebaju hiljade sadnica smeo da rizikuje i da sadnice kupi od nekoga ko se ponasa ovako kako se ponasa Talle?

Mutavdzic, koji po mom sudu ima korektniji odnos prema poslu, ne treba da krivi kupce sto imaju lose misljenje o rasadnicarima iz tog kraja vec one svoje kolege zbog kojih takvo misljenje vlada. A to niko nije izmislio, takvi rasadnicari u tom kraju uopste nisu retkost.

Mnogo je nemara u samoj organizaciji posla pa su "prevare" moguce cak i nesvesno. To trampljavanje izmedju sebe "ja imam visak kruske, ti visak sljive, Pera imao viska dunje uzeo od Laze, pa mi dao za breskvu...." i kad se to pomesa vise ni oni sami ne znaju koja je sorta na kojoj gomili.

Da se razumemo, ja sam za svoj vocnjak, ono sto nisam sam kalemio, kupovao u Konjuhu i tu okolo, i svaka sadnica je sorte koju sam trazio, ali nisam je kupovao na pijaci i nisam je kupovao sa gomile, vec odlazio tamo dok je to raslo i u trenutku kad se vadilo.
Da tacno znam odakle se vadi ono sto se utovara za mene.
 
Apsolutno sve sadnice kupovati u rasdnicima,tako je najbolje po momo iskustvu.

---------- Poruka napisana u 16:16 ---------- Prethodna poruka je at 16:12 ----------

Bolje platiti jednom 150 dinara nego dva puta po 120.
 
Samo da dodam, ako se "potkrade" nekoliko komada druge sorte u 1000 komada tražene, ne može se kriviti rasadničar, ali 2-3 stotine/1000 je prevara.
Najveći problem je baš ta trampa mađu proizvođačima sadnog materijala. Kao što neko od kolega kaže, sve je u svijesti rasadničara kako se koji odnosi prema svom poslu.

Uglavnom je komentar rasadničara kad čuje šta je napravio (u godini kad sadnica počne da rađa) "pa bil´ se to moglo kako izvaditi i presaditi?" Što je teški apsurd od pitanja od strane čovjeka koji se bavi rasadničarstvom.

Nema svako vremena da se bavi kalemarstvom i sam sebi proizvodi sadnice, tako da je jedan od savjeta što se i naziva teme tiče, možda platiti "treću" osobu, da prati po fazama proizvodnju od sađenja podloge, uzimanja plemki, kalemljenja, odgajanja, vađenja i sadnje. Isplatilo bi se.
 
Ma ja evo kad sam bio u Radmilovcu, kupio par kajsija Roksana, lik mi daje 5 komada, ja vidim jedno drvo se bitno razlikuje od drugih, da nisam uzeo 5 nego to jedno naravno ne bih znao, kad lik mrtav ladan, "ma da, ovo je jabuka" i stavi u rasad pored tog a na njemu dole cedulja "mušmule"...toliko...
 
:haha:takvi kupci kao ovi sto dva sata gnjave prodavce vocnih sadnica i na kraju kupe svega tri sadnice..za mene nemaju nikakvog znacaja...

E vidi sad meni te tri sadnice koje kupim znace mnogo, jer trebam da izdvojim koji dinar za njih, da pripremim jame, da ih sadim, zalivam.... cekam 2-3-4 godine da prorode i na kraju vidim da me prodavac zaj...o ... svaka cast postenim prodavcima jer na kraju i oni trpe maltretiranja zbog kojekakvih mufljuza... Ma ima i 3 sata da te maltretiram ne za 3 sadnice nego za 1 i za moje pare hocu da mi das sortu koju trazim da kupim a ne neke divljake izvestacene... ove godine sam se nameracio na jednog rasadnicara koji podvaljuje sve i svasta i to godinama... ovaj put ima na brzinu da ga testiram, uzecu opet maline od njega pa kad budu bile kao one od proslog puta (kao i ostalo voce sto sam uzimao od njega) idem da ga dovucem za uvo da vidi i na kraju ima da bude biven ko vo u kupusu, za nauk drugima...
 
koja vocna vrsta te zanima?

Bilo koja vocna vrsta me zanima jer do sada nisam nasao nekog veceg proizvodjaca knip sadnica u Srbiji,prava knip sadnica bi trebalo da ima 8 grana pa na gore.
Nije meni problem da proizvedem takvu sadnicu za godinu dana medjutim fora je da bude stara dve godina (trogodisnji koren) da bi pre rodila.


Naredni postovi premešteni u temu: http://poljoinfo.com/showthread.php?2489-Gde-kupiti-kvalitetne-sadnice-raznog-voća
 
Poslednja izmena od urednika:
201411050928411.jpg
201411050929261.jpg
201411050929412.jpg
Kupio sam sadnice pa me interesuje kvalitet. Molim poznavaoce sa foruma da kazu nesto o njima, lakse mi je na konkretnom primeru nauciti. Verujem da ce pomoci i drugim pocetnicima kao sto sam ja. Hvala unapred.

- - - - - - - - - -

201411050929412.jpg
201411050929152.jpg
201411050930542.jpg
Evo jos par slika. Hvala jos jednom:ppozdrav:
 
Sadnice su OK, koren je lepo sačuvan, ono što ne vidim na nekim slikama su PUPOLJCI, proveri koliko imaš pupoljaka na visini od 50-90 cm od zemlje jer su tu bitni a na slici ne znam na kojoj je visini slika i pazi prilikom sadnje i transporta da ih ne očeniš sve.
 
Hvala puno na misljenju Oktopode, citajuci forum video sam da znas mnogo o vocu.Slika sa palcem je na oko pola metra, ostale su na oko metar. I mene bune pupoljci, na oskorusi i jabuci su veliki i izrazeni a na kruskama su mali i nekako prilepljeni. Pocinju negde na 70 cm, mozda zbog debljine sadnice jer su prema vrhu najlepsi. Ovo je slikano pre sadnje ali hvala na savetu za cuvanje pupoljaka. Dosta sam citao i svuda pise da su osnovni pupoljci najbolji i daju kvalitetne grane,a sekundarni daju losije grane.Mnogo je lakse kad vidis i prakticno kako treba da izgleda. I zanima me jos povijanje na leto da li su bolji plasticni povijaci ili mogu i cackalice ili stipaljke za ves da odrade posao? Ovo je za oko kuce i stvarno zelim da sve uradim kako treba posto ih nema puno. Slika na avataru je stvarna i slikana je kod zeninog kuma, on je kalemio ali ne zna ni koja je sorta a ja bih zeleo da i moje vocke ovako rode.
 
Normalno je da su pupoljci različitog izgleda kod različitih voćnih vrsta pa čak i sorti iste voćne vrste, bitno je samo da ih ima :) Najlepši su uvek naravno pri vrhu :)

To što počinju na 70 cm može da bude jer su bile krenule prevremene grane pa su ih odsecali da bi sadnica bolje porasla, ko zna, bitno je da ih imaš na visini na kojoj su ti potrebni.

Povijači su dobri ako imaš puno voćaka tj puno grana, ovako oko kuće i manji broj možeš na razne pomoćne načine, pa i kanapom možda i najbolje kad dostignu neku dužinu, ako se kao male poviju, onda se na kraju gde je povijanje izvitopere na gore opet krenu da rastu...

Imaš ovde neke moje zezanije: http://vocarskisavetnik.com/content/rezidba-nakonsadnje/
 
Ја сам из једног расадника из Коњуха набавио саднице кајсије калемљене на шљиви бјелици. Саднице су одличне, а човјеку није било тешко ни да их пошаље иако сам купио само 15 садница. Поготово волим што сам добио тек извађене саднице, а ово вријеме је лијепо па ће коријен да расте и ових дана.

Треба куповати саднице из расадника који све производе сами. Чест је случај да неки расадници немају довољно својих садница па препродају саднице из околине Крушевца. Али, те саднице нису тако добре као кад их купите у Крушевцу јер их оштети превоз, помјешају се врсте и слично.
 
U konjuhu imas jedno 100 rasadnika koliko sam ja cuo. Ja radim sa Dimitrijevicem i jako sam zadovoljan.
 
Ovaj Zoran dolazi u moj grad na pijacu,pa sam mislio da uzmem neke sadnice i on bi mi ih doterao. Ako mozes posalji mi br. od tog Dimitrijevica u PP. Hvala
 
Nazad
Vrh