Korisni saveti za kupovinu kvalitetnih sadnica

ima li neko iskustva sa rasadnikom reva 2 , mozda je neko kupovao kod njih kaoliko su tacni sto se ispravnosti sorte tice

Ja sam uzimao jabuke od njih u proleće 2009,2500 komada.
Izuzetno korektni i tačni,sve što smo se dogovorili ispoštovali su.Gazda Žika je ok lik.To mi je bilo prvo iskustvo sa kupovinom sadnica i prezadovoljan sam kako danas izgledaju.
Sledeće što podižem ,ako ne bude knip biće opet od Žike.
 
О самом расаднику се доста може установити на лицу мјеста. Био сам у једном расаднику гдје су саднице утрапљене тако што су наслоњене једна на другу, а пијесак је нагрнут на њих. Ту се десило да су неке врсте у средини па их не могу да изваде, а радници (да ли због мале плате или ко зна чега) не гледају коју врсту ваде. Около је прилично блато и гледате да што прије одете.
У другом расаднику (код горе поменутог професора) наилазим на лијепо бетониране ровове за трапљење садница, све врсте уредно распоређене, а обућу је немогуће испрљати. Када неку вртсу немају они вам то и кажу и тачно добијете ону врсту коју тражите.
 
@mutavdzic
neznam stvarno za koliko bih je para prodao, nisam ni u jednom trenutku razmisljau o prodaji sadnica, za mene je to gubitak vremena da sam proizvodim sadnice jednostavno sam primoran da to radim sto se tice gde sam kupovao sadnice zavisno od godine kajsiju sam placao i 160 dinara (na veliko) a sve bas zato da ne kupim jevtinu robu i od nekoga ko nema pojma vec od poznatog proizvodjaca koji proizvodi i vise od 200 000 sadnica, sto opet njemu nije ni malo smetalo da mi uvali nesto sto mi uopste ne treba. ista stvar i sa sljivom
cena sadnice
troskovi :
podloga za iz ruke 8-9 dinara dzenerika , prva klasa 6-7 din. a pikir 4 dinara . podloga magriva 9 dinara (ovoliko placaju kalemari , toliko sam i ja platio kod backe topole. na vece kolicine ista cena kao i prosle godine) - 20 000 za iz ruke 1600 eura
kalem gancice veza od stotinak grancia kosta oko 300-400 dinara ( nije mi poznato koliko moze iz toga da se nakalemi ali u svakom slucaju dosta, a vecina to nabavi za dzabe , posle rezanja i kod mene dolaze i sa gomile gde bacam grane odvajaju grancice iako nemaju pojma koje je koja sorta)
kalemar kosta 3-5 dinara po komadu za 20 000 sadnica 600 eura
imas usput svoj rad , vestacko djubrenje i prskanje obavezno navodnjavanje i odrzavanje rastila i na kraju vadjenje i sortiranje na 20 000 sadnica mozda nekih 60 radnih dana x 15 eura- 900 eura + djubrenje i preparati jos recimo 1000 eura a nece da kosta toliko i minus od 20 % na prijem dobije se 16 000 sadnica sa cenom oko 26 euro centi pa da je proda i po ceni od 100 dinara ostaje mu 11 900 eura. ovu ciftu od 20 000 samuzeo figurativno i toliko proizvode mali kalemari.
meni licno vise odgovara da kupim lepu formiranu sadnicu i nije mi mnogo ni 150 dinara po sadnici , i to sto sam kalemim nema veze sa ustedom jer ja ne razmisljam tako, to je za mene cist gubitak da mi zemlja stoji . na zalost ako mi rasadnicari isporuce od 1600 komada sorte koju sam trazio i to sa nekim razlogom jer svako ima svoj program i plan sta sadi , a ja dobijem sve drugo ali ni komad od te sorte, ako od drugog narucim i on mi isporuci samo 2% te sorte sto sam trazio ( verovatno greskom) i sve to su poznati rasadnicari iz : konjuha, drenove i tog kraja onda ce vam biti jasno zasto sam kalemim. ove godine spremamo 5 500 komada a sledece 8 000- 10 000 i jedini razlog da ponovim je taj zato sto ne mogu da se oslonim da je to sto od njih moze da se kupi ta sorta koju sam hteo da mi se nakalemi, jednostavno , nemarnost , aljkavost u poslu , potpuni izostanak odgovornosti i ne drzanje reci ( da ne kazem da lazu) i to kad se kupuje direktno , sta se dogadja po pijacama gde se prodaje sve i svasta mogu samo da zamislim. u svakom slucaju dugorocno rade na svoju stetu , nisam ja ni ljut ni besan nadam se da ce neko od njih da procita ovaj tekst i da nesto promeni u svom radu sigurno da ima i postenih ali otkud da se ja nakacim samo na nepostene nije mi jasno.

@fruit bas tako , veliki nedostatak za eksperimentisanjem , mala ponuda noviteta bilo da su podloge ili tipovi sadnica ,to je odraz kalemarstva u srbiji sadnice koje smo proizveli ove godine su bile za tu jednu godinu bolje razgranate i formirane od prut sadnica koje u sadjene u jesen 2010 a sa minimalnim radom,
 
@krcinac
Kako bismo samo objasnili stvari pojedinim naduvanim rasadničarima. Mene isto strašno nervira nemar i neodgovornost, posebno kod ovakvih stvari. Neko neće pitati za cenu, samo da je roba valjana, a u opisanim slučajevima ljude boli uvo šta ćeš ti da dobiješ na kraju, bitno samo da proda proizvedene sadnice. Čast izuzecima, ima ljudi koji sa dosta znanja i volje rade taj posao.
 
@Krcinac
Kako ti iz Panceva da dodjes do Konjuha i Drenove ako si imao mnogo blize rasadnike u tvojoj okolini.Ako si i dosao jednom i "prevarili te" a sta si trazio drugi put.Pre ovo da govori nesto o tebi.
@FruitBoj
Svako odgovara za svoje postupke kako u bilo kojoj profesiji tako i u rasadnicarskoj.Ima mnogo "naduvanih" likova i u drugim oblastima.
 
@mutavdzic
prvo da kazem da mi je drago da na citav moj predhodni post nisi imao primedbu sto samo potvrdjuje da sam u pravu a drugo
recimo da sam mazohista i da volim da me neko maltretira. a recimo da sam mogao da napisem i doboj , salzburg ili kragujevac svuda sam kod kuce isto ko u pancevu a ti verovatno nisi nikad cuo za nadimak krčinac to se izvodi od pancevo :osmeh: , kao sto rekoh niti sam ljut nitii besan zbog takvog rada kalemara a trebao bi . po tvom ja sam kriv sto kalemari lazu i sto su prevaranti kao da to nije normalno kad na etiketi pise da je cacanska lepotica da to treba stvarno cacanska lepotica i da bude. moji vocnjaci su na 15 km od drenove pa racunah hajd da kupim tu a usput te kume , kunu se u sve najmilije i sl opet sve preko poznanika kumov kum itd . e vidis jesenas odem lepo u kac i kupim sadnice po 200 - 300 dinara jevtinije su mi nego one od 100 u drenovi. a ja izgleda pogodio u bolnu tacku kalemarsku , eh da znas kako je meni bilo kad mi stigle na rod a ono sve samo ne ono sto narucih. tako da nemas prava da se ljutis ovo nije nista licno a ako si kalemar a izgleda da jesi moj savet ti je radi posteno i uspeces u ovom poslu znas ono dobar glas daleko se cuje, a los jos dalje.

ovaj moj komentar je skroz bez veze i mozda je pametnije da nije ni napisan ali sam se osecao prozvan
 
@Krcinac

Evo ovako,nadjem ja preko neta neku poljoprivrednu masinu,dogovorim se sa covekom da odem da pogledam sa namerom da kupim.Preko telefona masina je u "ekstra" stanju kao da je nova,prodjem pola Srbije ,i da skratim krs,izkrivljena,prefarbana da bi lepse izgledala itd.Pa ajde da pogledam jos jednu u tom kraju isto stanje -nezna se koja je gora.E sad ti meni kazi da li su svi iz tog kraja losi(ne zelim da spominjem mesto).Naravno da nisu nego covek uvek prvo naleti na lose pa se uci placajuci skolu.Ima mnogo vise dobrih i postenih kalemara u ovom kraju koji ne mogu da opstanu iz samo jednog razloga a to su ovi koje ti spomiljes.
U pravu si ja sam kalemar,"mali kalemar " ,nemam svoj kamion -kombi znaci nigde ne vozim robu .Kod mene kupci moraju da dodju ili da im se posalje roba.A da se pohvalim prodao sam preko 70% proizvodnje.Ima ovde nekih koji su kupovali od mene sadnice ,pa ako procitaju ove redove neka ti napisu par reci o meni u tvoje PP.A voleo bih da i ti dodjes i da proveris ove moje reci.
 
zasto da ne , ja sam uvek za to da vidim kako ljudi rade i sta rade , kad budem bio u okolini krusevca svraticu ostavi mi na PP gde da te nadjem i tel.
 
@mutavdzic evo ja se javljam pisao sam i tebi na pp - narucio sam od coveka pre jedno mesec-malo jace podloge, sto sljiva sto tresanja, dunja i odusevljen sam sa pošiljkom, kako je upakovao ma sve je odlicno
Vec razmišljam sta ću pazariti na proleće i njemu ću se prvom obratiti.
 
o tome koliko se razumem, nije bas mesto na forumu da se diskutuje
recu samo da npr. podloge dzanarike su bile visoke oko 1.5 m i to sve sa sekundarnim granama (znam da se to sve sece iznad pupoljka) sa odlicno razvijenim korenovim sistemom.
 
Naravno.:ppozdrav:Poziv vazi za sve narocito za pocetnike, ljude koji tek hoce da pocnu sa sadnjom vocnjaka a neznaju bas mnogo o sadnicama,da se ne bi proveli kao @Krcinac.
 
mislim sta reci...

---------- Poruka napisana u 14:38 ---------- Prethodna poruka je at 14:22 ----------

cicija uvek vise plati ...:haha:

...e dobro sad...nije lose otici u isti rasdnik tj njihov trap,navratiti za npr nedelju dve...sta hocu reci...prazne se i pune ti trapovi nekoliko puta u sezoni...odakle to dolazi ako je vec ispraznjen trap jednom a tu je utrapljeno sve sto je proizvedeno te godine...:haha:svi oni kupuju po konjuhu,lazarevcu, velikoj drenovi...ma koji rasadnik bio i ma gde bio...:haha:ja sma licno kod jednog profesora kupio lesnik iz konjuha...
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa dobro Talle, a jel ti zbog toga njih hvalis ili kudis?
Nekako mi zvuci kao da ih kudis sto kupuju sadnice kod vas.
Pa jesu li to stvarno tako lose sadnice?
 
nemam komentar , izgleda da se pojedini ponose time. da ne idem vise u :off_topic:. moracu da pocnem da se bavim kalemarstvom ozbiljnije , pored ovakve konkurencije nije tesko biti najbolji.
 
Nazad
Vrh