Kompostiranje

Dobri su ovi roto komposteri, bure sa vratima na osovinu pa samo vrti kao mešalica.

Skinuo sam knjigu, vidim da se čovek naširoko potrudio. Ako imaš još preporuka za literaturu samo udri a mozda ne bi bilo loše i podforum za literaturu iz svih oblasti pa da ne kopamo po forumu, eto predlog za upravu ako su ljudi za.
 
Evo ja cu da je prevedem. Znam jezik ko maternji, a radim i za Institut za biohemiju kao prevodilac, pa valjda bih umela. Samo mi treba malo podsticaja ::novac::
 
Napravio sam ga pre neku godinu ali ga ove godine nisam punio, sve ostaje u bašti. doneću ga kući jer je to ipak varijanta za kućne resurse za kompostiranje.

11qpnhx.jpg


Eh potsticaji... bićmo ti zahvalni i zvaćmo te entuzijasta a ne ono drugo.. :)
 
Bato, dobro ti je ovo burence ali što ga ne nabaciš na neku šipku pa da možeš da vrtiš?

E što "volim" ovu industrijalizaciju, ne može čovek ni kreativan da bude, ništa domaća radinost, vidi šta su napravili:

a3o70z.jpg

hv8pp2.jpg

9iwsx3.jpg

2dsh7oi.jpg

15q287s.jpg
 
Obrati pažnju, viš bele točkiće !!

Ma super je to i treba lepo da izgleda ne bi li se ljudi pozabavili time.
Lično više volim recikliranje i primenjeni dizajn (napravi od nečega što imaš).
 
Posto imamo susaru puno koristimo slame, pa nam puno i ostane tj. pokisne i nebude nizasta. Ove godine smo odlucili malo napraviti djubre (kompost) od te slame. Svu slamu bacamo na gomilu, malo uree, malo sam i zalivao ali posto je bilo mnogo kisa nisam puno. Kad sve bude gotovo javicu rezultate. Jednu gomilu planiramo razbacati po sojistu (jer baliramo sojinu slamu, pa da se nesto zaore) a drugu gomilu cemo ostaviti do sledece godine da se bolje razlozi... Toliko od mene :ppozdrav:
 
dzionik je napisao(la):
Ma super je to i treba lepo da izgleda ne bi li se ljudi pozabavili time.
Lično više volim recikliranje i primenjeni dizajn (napravi od nečega što imaš).

Ja pravim kompost u starom zamrzivacu "sanducaru". Ne moze da se vrti, al moze da se mesa. Cista "reciklaza", a ni dizajn ne bode oci. Vrlo dobro funkcionise, a i kapacitet je velik.
 
Peter je napisao(la):
Posto imamo susaru puno koristimo slame, pa nam puno i ostane tj. pokisne i nebude nizasta. Ove godine smo odlucili malo napraviti djubre (kompost) od te slame. Svu slamu bacamo na gomilu, malo uree, malo sam i zalivao ali posto je bilo mnogo kisa nisam puno. Kad sve bude gotovo javicu rezultate. Jednu gomilu planiramo razbacati po sojistu (jer baliramo sojinu slamu, pa da se nesto zaore) a drugu gomilu cemo ostaviti do sledece godine da se bolje razlozi... Toliko od mene :ppozdrav:
kakve uree stavljas?? vestacko djubrivo?, cemu to sluzi? :sta:
 
Ureu bacam da se ubrza razlaganje. Kad se zaorava kukuruzovina, takodje je dobro baciti malo azota, cca 50 kg/kj, isti princip primenjujemo i ovde.
 
Jesi ti to rešio da se baviš kompostiranjem naveliko :)
Stvarno si našao gomilu opreme za svaku priliku. ::svaka cast::
Mada su neki sistemi nebulozni kao onaj sa crevom. Vole amerii da iskomplikuju ne bi li se ugradili i napravili biznis od ničega.
 
Ima zgodnih sprava, meni bi trebalo oko 30-40 tona godišnje, što komposta, što glistenjaka tj mix pa ću malo da presabiram da li bi bilo opravdano da jedan ovakav priključak za traktor uleti u kalkulaciju:

509fs051.jpg
509fs052.jpg
water.jpg
509fs05side.jpg
509fs05fleece.jpg


Čini mi se da je sa ovim neuporedivo lakše i brže raditi nego da se zezam sa kašikom i prevrćem. Cene ću proveriti pa ćemo videti. Inače, ovde sam našao baš dobru publikaciju o kompostiranju na više nivoa:

http://www.fao.org/documents/en/docrep.jsp;jsessionid=5867671587F85511F2B6828E3E399B15
ftp://ftp.fao.org/docrep/fao/006/y5104e/y5104e00.pdf
 
Ovaj prvi je ok, samo malo treba listati ima svega a drugom forum dodaje http:// bez potrebe
ftp://ftp.fao.org/docrep/fao/006/y5104e/y5104e00.pdf

Ili skidajte http:// sa linka ručno ili pusti neka te redirektuje browser, ne mogu ga menjati, ne da se. :sjasi:
 
Pravo pitanje.. zavisi u kojem je stadijumu stajnjak, jer se i on na kraju pretvori u kompost.
Kompost je trajniji potpuno bezbedan i poželjan za sve upotrebe, podstiče zemljišni život, reguliše PH itd.
Sa druge strane ima manje hraniva od odstajalog stajnjaka ali su izbalansirana.
Po meni osnovna mana kompostiranog stajnjaka je to što ga na kraju ima malo :-( mislim da ga obavezno treba mešati sa ligninom naročito tamo gde se polaže malo slame. Tako se manje azota gubi i dobija veća količina trajnijeg komposta.
Kompost jeste sjajna stvar ali se postavlja pitanje da li se i u kojim slučajevima isplati praviti ga.
Jedna od situacija je u domaćinstvu, svako domaćinstvo treba da ima komposter. U dobrom seoskom domaćinstvu se malo "otpada" ne može iskoristi na pametan način ali ako takvog bio otpada ima onda je komposter rešenje koje može da uštedi energiju i da odlično hranivo za baštu njivu ili sadjenje drveća.
Druga je stvar da li se i šta isplati vući sa njive za kompostiranje, po meni malo toga jer je bolje ostaviti ga na površini da se polako raspada. Zaoravanje slame ima malo logike jer se tako robi azot koji se mora dodati samo zarad tog raspadanja koje ga traži. S druge strane na površini ima koristi od nje jer brani od jake kiše i sunca.
Oni koji ozbiljno počinu sa organskom proizvodnjom u startu dodaju veliku količinu komposta koju kasnije obnavljaju po potrebi.

I na kraju sve se svodi na to da treba proizvesti što više organske materije sa što manje površine i sa što veće dubine.
U prirodi to radi samo drveće, ako je uz to još i leguninozno ili može da se koristi za stočnu il ljudsku hranu, ogrev, vetrobran, tehničko drvo, zaštitu od erozije, malč zamku, regulisanje podzemnih voda, ptice i sve ostale životinje koje se hrane štetočinama..... e onda se ja pitam gde su oni drvoredi po medjama, pored puteva, potoka, kanala.........
 
Dzionik, :D odgovorio si i na moja 2-3 pitanja koja bi sledila.
Kod mene u selu može da se dobije besplatno stajnjak, samo da ga odneseš i razbacaš po njivi, pa zato pitam...
 
Divota, još ako imaš neku pilanu za piljevinu i mehanizaciju da to preteraš i izmešaš...
 
Nazad
Vrh