Kompostiranje

Ja danas ulovio vremena i prosijao komposta oko 300 litara nije nešto puno ali će mi super doći.
Unutra ima svega pomalo uglavnom ostaci od vrta i kuće, sijano je na mrežu od 15mm malo krupno ali opet ide u zemlju.

Par slika.





 
Компост не сме да се осуши јер у том случају губи велики део својства "сунђера" за земљишну влагу,а велики део земљишних микроорганизама угиба па је у том случају дискутабилна вредност таквог компоста чак и умешаног са другим компонентама у супстрат.
 
Pre 2-3 dana sam iz komposišta izbacio na ovu hrpu jer moram u komposište ponovo napunit ima toga još. a valjda u ta 2 dana nije izgubio toliku vrijednost upakirao sam u vreće i stavio u podrum i za 10-ak dana ide u jedan dio vrta gdje će biti čili paprike.
Namijenjeno je miješanje sa zemljom a zemlja je kod mene pjeskovita i na to mjesto sadim čili papriku, isto tako sam na zimu pomiješao kompost sa zemljom i zasadio luk i nikad nije bio bolji.
 
Evo sta se desava kada temperatura pri vrenju ide u ovim toplim danima preko tolerantnih 65 stepeni. Dolazi do isusivanja materijala i stvaranja uslova za razvitak plesni:
20150520165614.jpg
. Prevrtanje uz dodatak vlage je trebalo izvoditi i po 2 puta dnevno, od cega sam ja odustao posle 2-3 dana, a ona je stajala posle poslednjeg prevrtanja 10-15 dana uz temp. od preko 70 pa je spadala na 68-63 i kod zadnjeg merenja je bila 55. I po mojoj logici su se stvorile u zadnjoj fazi pri temp. 55, jer pri visokoj ne opstaju.
. Sada sam je premestio, dodao vlagu pa ce mo videti?
 
Poslednja izmena:
jasam prošle godine uzeo 4 prikolice stajnjaka i stavio na gomili i dok sam tovario kad naiđem na gliste i njih ubacim i sa one kišeu kombinaciji bez prevrtanje i ostalog, kompost pa puca.sitan sitan nijemu trebalo sejanje.
 
Ranbobas verovatnije je da su to aktinomicete nego gljivice, osim ako miriše na gljive. Kad ti krene velika temperatura a nemaš vremena da prevrćeš izbuši rupe sa nekom letvom i zalij, to može da pomogne.
 
Ma tu su prisutne i gljive i aktinomicete, ali vise gljiva sto se da i videti i omirisati. Nemam ja nista protiv njih, one zajedno i nastupaju, medjutim meni veoma lose to izgleda, ponavljam zbog isusenja. Pa to kad pogledas ti vidis samo slamu, jer usled visokih temp. izgubilo se dosta hranljivih materija pre svega azot, bar tako mislim. Ne odrzava se slucajno temp. izmedju 50-60, jer tada dobijas najkvalitetniji kompost. A busenje ne pomaze bas, jer ja i kada prevrnem i pokvasim, jedva oborim ispod 60 stepeni i ona ubrzo se popne do blizu 70. Vreli su dani, nemam bar hlad, definitivno je jesen i rano prolece najidealnije za kompostiranje.
 
Poslednja izmena:
Meni se dešava slično ali u manjoj meri, gomila je samo od piljevine i trave. Sumnjam da nedostatak inokulacije daje prednost takvom vrenju, obično stavljam jedan deo starog komposta od prosejavanja ali ovde nisam ništa stavljao.
Hlad mnogo znači...tek za prevrtanje:)
 
društvo davas pitam ubacujeteli zemlju u kompost to je vrlo bitan faktor,zemlja ubrzava proces raspadanja +voda+prevrtanje +gliste da olakšaju tj da izigravaju prevrtanje i preradu materijala,ja moj kompost nisam pipnuo a jesenas je bio u prah napravljen.pokušajte nekošta ništa.
 
Ja sam skoro nabavio tri pune prikolice slame za kompost.Nesto sam pravio od trave od kosenja i ostalih biljaka iz baste i svega od otpadaka hrane. E sad interesuje me kako unistiti seme od trave jer to bi mi bio problem posto je dobar deo vlasulje trave koju nebih po basti raznosio jer je vrlo nezgodna iskoreniti a imam problema vec sa tim
 
Kontrolisi vlaznost, prevrci sto cesce i temperatura ce vecinu semena unistiti. Citaj sto vise u ovoj temi i pronacices odgovore za vecinu stvari.
@vladale.rs jel nas ti zezas, pa mi ubacujemo gotov kompost, koji poseduje stosta vise od te zemlje koju ti spominjes. A to sto nisi pipnuo, a dobio si vizuelno dobro raspadnut materijal, to vecina poljoprivrednika dobije kada nezna sta ce sa stajnjakom, biljnim ostacima, izveze to (obicno pored njive) i to se raspadne tamo za nekoliko meseci, godine, ali to nije to.
 
Vica najsigurnije ti je da ga naklijaš, ako nije velika količina proseješ, staviš u providne džakove pa na sunce. Za veće količine sličan sistem, nabaciš dvadesetak cm na najlon, zaliješ i pokriješ najlonom. Za mesec dana sve nikne, onda promešaš i ostaviš da se i to što je niklo kompostira. Ja tako spremam kompost za rasad, najesen spakujem u džakove par kubika i do proleća je skoro svo seme niklo i propalo.
Vladale dodavanje zemlje je obavezno kada počinješ da kompostiraš, kasnije je dovoljno staviti malo starog komposta. Zemlja treba da je iz najboljeg dela bašte, najbujnije jaruge i zdrave šume, tako se za start obezbedjuju dobri mikroorganizmi.
 
Компост не сме да се осуши јер у том случају губи велики део својства "сунђера" за земљишну влагу
To se kod mene potvrdilo!. Na jednoj gomili koja je zavrsila sa vrenjem, isusila se usled neprevrzanja-kvasenja i sada sam je otkrio da je ova kisa nakvasi, medjutim voda samo projurila kroz nju. E sad posto vidim da ima dosta neraspadnute slame prevrnuo sam je i kvasio osokom (azotom) da bas probam da pobudim ponovno vrenje.
 
društvo ne zajebavam vas,prihvatam ja sve kritike ipak ste vi puno stariji u tom polju proizvodnje od mene,nego eto toje bilo neko moje viđenje,meni dobrodoće svaki vaš savet.
 
Ma opusteno!, ja sam malo ,,izleteo'' metaforicki sa komentarom da nas zezas. Svi mi se trudimo da spoznamo biodiverzitet mikroorganizma, a to je put bez kraja, tako da samo ti kompostiraj i slobodno iznosi svoja iskustva:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Koliko moze da se doda povrcu komposta i da li moze da se pretera sa kolicinom? I kad je vreme za dodavanje komposta? Da li pre sadnje ili u neko drugo doba?
 
Ja kolko znam mos dodavati kompost kad oces i u kolicini koju oces al sacekaj da ti jos neko iskusniji kaze svoje misljenje :).
Kod mene u kompostu u sredini vruce da ne mogu da drzim ruku a kad sam stavio flasu sa vodom, temperatura vode je bila 47 stepeni i nikad nisam uspeo da dobijem vecu temperaturu, mozda je u dubljem delu i veca temperatura.
Isto sam video ovo belo kao da je bila prevelika temperatura a okolo materijal vlazan i vruc.
 
Za probu sam pripremio caj od komposta po recepturi:10l voda, 1l kompost ubacen u zensku najlon carapu, dodao 2-3 kasike dzem i pola solje secer. aerisao 24h pomocu pumpe za akvarijum. To je receptura sa nekog predavanja, zaboravio sam odakle su bili predavaci. E sad interesuje me da li da razblazujem ja to pre tretiranja povrca(paprika, luk, paradajz..) ili ne?, posto se ne secam da su pominjali razblazivanje. Kompost je od svinskog stajnjaka, pa se plasim da ne bude prejako. Inace je kopost odlicnog kvaliteta-vizuelno, a jedino znam da je ph 6.3.sazreo, odlezao..
.............................................................................
Ipak sad pozvao profesora i rece da dodam jos 3-4l komposta, aeracija 7-10 dana sve dok ne pocne da peni, a razblazivati 1:5 i izvrsiti ogled na izdvojenoj biljci.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh