Kompostiranje

Imam i ja na 2 mesta jedan stariji i jedan ovogodišnji, nisam merio tempereturu ,zalio sam i pokrio foliom, ali ne dimi se. Ono prevrtanje ne razumem, moraš ceo kompost da izbaciš pa posle opet unutra, jer nema mesta, kako da prevrnem? Onu stariju manju,par puta sam prevrtao ali ne skroz samo tako bez veze. Ja sam ositnio te delove ne kao ti dzionik.
 
Kad prevrćeš stavljaš ono što je spolja da bude u sredini otprilike. Svrha prevrtanja je da se promeša, da se izmešaju kompostirani delovi sa onim koji to još nisu, da se izjednači i eventualno doda voda, da se aeriše i usput malo usitni. Nije dobro zalivati već formiranu gomilu jer voda neće dopreti do sredine, nego svakih 10-20 cm kako slažeš.
Moraš da napraviš mesta pored, nema smisla da izbacuješ pa opet vraćaš u sanduk. Ne mora da bude u sanduku nasloni ga na njega sa neke strane. Temperaturu možeš da izmeriš otprilike nekom metalnom žicom, šipkom. zabij je do sredine i ostavi nekoliko minuta, 50 stepeni je neprijatno za držanje.
Taj od prošle godine bi trebao da je već gotov naročito ako si sitnio materijal, prevrni, pogledaj šta se dešava. Ako iole liči, prosej ga.
 
Koristite li kreč u procesu kompostiranja?

@ Kornelius

Na koji način si sitnio materijal?
 
Aaaaa tako. Pa ok ako nema puno toga. Ja sam kontao da imas neku spravicu pa da vidim kako izgleda. Ja bih nesto da nabudzim ili kupim ako nadjem povoljno. Ali ne trebaju mi one profi sto sitne grane, vec samo lisce, slamu, zelenis... Nesto za kucnu upotrebu
 
nađinegde na selu gde su švabe nekad živile kao kod nas u prigrevici ima još uvek sečki za slamu i kukuruzovinu odlično može poslužiti za tako nešto.
 
Ех те Швабе свашта су имали па то допало онима који ни појма немају чему је то служило и на крају завршило у старом гвожђу.Понеко није ни знао да има тако штогод па на крају затребало у трећој генерацији.
Употребите ручне косилице за траву с 2-3-4 ножа.Намонтирајте их на неки погон а може и точак од шинских кола .
Кад је креч у компосту у питању користи се негашени у праху око 2 шаке по 1м2.Задатак му је да у овим хладним данима подигне температуру а и лети јер се тако до извесне мере убијају патогени.
Код превртања компоста замислите да ручно правите бетон па.......само овде имате биљне осратке.Сад кад је хладно ,пазите да превртање траје што краће.
 
Ja sam prekjuče prevrnuo gomilu. Bio lep dan pa da iskoristim. Ali unutra hladno. Gomila i nije baš velika pa sve stoji.
 
evo moja 3 komposta koja treba da da se primene u martu ( maline)
spa0565.jpg
 
Људи, хвала вам на вашем искуству. Ја сам новајлија у свему овом и количине које мени требају су, за сада, минималне. Једна ствар ми је само недоумица (опростите ми ако је било речено а ја сам је пропустио): да ли је боље зрели компост затрпавати у земљу или га посути по површини? Хвала вам још једном. ::svaka cast::
 
pozdrav ljudi tek sad sam pročitao ovu temu ova tema nije zanimljiva nego je tačna.ovde kod nas se prevrnula pre vojna cisterna sa ljudski izmet pa su je ispustili u njivu gde je bio udes da bi je odvukli taj čovek se posle hvalio a i video sam kukuruz bijo je ogroman u tom delu gde su ga ispustili a na tv ima kako holanjđani otkupljuju od domaćinstva izmet itd.s jednog mog druga smo pričali imao neku šljivu koja nije rađala dovodio agronome i sve pokušali i ništa ali neki malo pametniji agronom mu rsko da uvek piša na nju kad mu se hoće iduću godinu prorodila ali cela porodica pomagala.ja sam pomogo saksijskom cveću i za dva dana se osušilo cveće hoću da kazem koliko je jako.mislim da je veoma dobro da pomognemo kompostu.kad sam u njivi redovno zalivam kruške.molim vas nemojte da se smejete hi hi
 
Ja ispustam septičku na gomilu gde bacam sav organski otpad i ujedno i svinjsko đubre. Izmešano sve. Bacim povremeno šaku uree ili šećera ako pijem kafu u radionicu i puši se stalno.
Leti matori koji svakodnevno ide na pecanje odatle uzima gliste jer vrvi od glista. Sve se može iskoristiti.
Čuo sam od nekih starijih ljudi da je dobro za bostan ubaciti u jamu u koju se sadi malo prerađene komine od grožđa.
Nije to ništa novo.
 
@ vladale.rs

Nećemo se smejati :haha:
Samo nemoj da "pomažeš" po povrću, naročito lisnatom i korenastom.

@ nesko2563

To sa septičkom i nije baš preporučljivo. Bar nemoj taj kompost koristiti za povrće
 
Ja baš pomislih da pitam, al mi bilo glupo :)

Kaže mi komšija dok je radio u vodovod i kanalizacija i vozio onu "cisternu", kad se vraćao sa zadatka iscima njega jedan čovek da mu prospe taj sadržaj po detelini. Prosuše oni na vrh njive, došlo prirodnim padom negde preko pola njive i odoše. Posle nekog vremena kad je prolazio tuda, detelina tačno na tom delu njive ko šaša, a na drugom normalna....kao što rekoste ništa čudno, a ja da pitam..

Pošto na placu imam septičku jamu, koja se doduše skoro i ne puni, slab je dotok a veliki otok :D palo mi na pamet da povadim to i pospem oko voća...Koja se količina baca po voćki otprilike? Pričam o stablima, ne bih polivao jagode npr naravno...Koliko dugo se to oseća, jer ako ceo plac pospem time a smrdi mesecima, neka hvala :D
 
Nazad
Vrh