Kombajnski motori

Neznam moguce.. Ako naletim negde na tu sajbu probat cu namontirat mislim da ce stedet i motor i gorivo.
 
Kod mene se Deutz Fahr vrti na 2650 obrtaja. Dnevno zna raditi i po 16 sati da ga ne ugasim, i kad gorivo dosipam ne gasim ga...
 
Na 100 rs i ja mijenjam ulje na kombajnu... Ipak se cijeli dan vrti na punom gasu.
 
Pa to onda znaci u sezoni kukuruza na nedelju dana da se menja ulje?! Nesto mi je to jako cesto.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Masala. U psenici mijenjam 2 do 3 puta kako kad, i pred kukuruz 1 puta. U traktora mijenjam na 200rs, ako je bas zurba u sezoni ona do 250..
 
Diesel, na Zmaj kombajnima je sat za radne sate koji racuna sat-sat a ako ti je remenica kao sto kazes 52cm onda verovatno imas 2600 obrtaja motora sto znaci da za sat vremena napravis bezmalo 2 propisana radna sata (90000 obrtaja je 1 radni sat) i ne bi bilo lose ulje menjati u tom slucaju na 100 sati po Zmajevom satu.
 
Kako???Na nekim zapadnim traktorima se preporučuje zamena ulja na 500 rs pa čak i na 600 rs.U čemu je tu caka???
 
To pise u prirucniku za novije traktore i isto tako pise da je interval zamene ulja na 250/300 sati ako je gorivo losijeg kvaliteta sto je kod nas slucaj. Taj traktor radi na mesovitim obrtajima i na kraju ispadne da za sat vremena napravi 1 radni sat. Druga stvar je sto su kod TAM/Deutz motora malo drugacije radne temperature pa je zato preporuka da se menja ulje na 100 sati.
 
Ti onda ili dosta radiš ili ulje dobijaš za dž.
Ulje ne dobijam za dz. Radim puno usluge, kombajn zna da radi dnevno i po 15-16h da se ne gasi, tako da mi nije zao mijenjati ulje svakih 100rs. U Sub vece sam sjedio sa jedinm clanom foruma, kad sam mu rekao cijenu usluga, nije mogao da vjeruje..
 
Ja na traktorima menjam na 200 sati,a na kombajnu pred sezonu,sa tim uljem odradi repicu i psenicu i onda menjam i sa tim odradi suncokret i kukuruz.
 
Kolega bubu vi dosta pametno razmisljate ali mislim da gresite, sat broji sate cim pocne da puni. Dakle do njive ga ne teram pun gas i onda meri sate, dok se drnda po dvoristu i bilo sta da radi osim zetve meri isto. I nije propisano da se menja ako je losijeg kvaliteta kao kod nas u knjizi od mog 4755 pise da ako se sipa d2 sa velikim sadrzajem sumpora onda da se menja ranije nego inace, a to je pisano pre 25-30godina tada nismo ni imali evro dizel danas po potrosni goriva rekao bi da sumpora nema ni pola ko u najboljem d2 nekada. Ali ipak svako zna kako korisri masinu pa tako treba i da je odrzava. A sto se tice temperature od kad sam ga kupio bio je blize crvene u zitu te godine onaj sat za temp ulja. Posle tog sam ga oprao, i svaki dan ga izduvavam, i vise ne prelazi pola kad je napolju manje od 30 jedva da se i na trecinu popne.
 
Sto se zamene ulja tice zbog loseg goriva, to pise u uputstvu od mog Claasa koji je 2011. godiste i tako rade ovi iz Almexa. Tacno je da kombajn racuna te sate i kad radi na leru i kad ide do njive ali isto mislim da mnogo vise vremena motor provede na punom gasu od svrckanja. Ako je novi tip motora sa velikim hladnjakom i velikom turbinom, on svakako drzi temperaturu ulja na pola kad je sve ok, stari tipovi hoce da dignu tu temperaturu kad napolju gore nebo i zemlja.
 
Zar na kombajnu ne broji sate kao na traktoru?
Pri 1500 obrtaja jedan sat odgovara satu na brojcaniku. Ako recimo radi na 750 obrtaja treba dva sata da radi da bi pokazao jedan sat.
Dakle, na traktoru traktometar u stvari broji obrtaje motora(preko sajle sa bregastog vratila).
Ili je to na kombajnu klasicni casovnik, koji odbrojava kada se da kontakt?
 
Nazad
Vrh