Koliko zemlje treba za profitabilnost

Nikad kraja,tako je u surovom svetu kapitalizma zato su oni otišli dalje jer ne postoji granica ni u čemu pa ni u poljoprivredi ::lose::
 
Mims ja sam od pre mesec dana deda i polako cu deci da prepustam posao .Nama je problem zimski period posto nemamo nista od stocnog fonda te nemamo nikakvog posla i smatram da nismo robovi.Slazem se da netreba raditi samo da bi se radilo.
 
Tako je Maticu nekad i preterujemo .I kod nas defiluje mnogo sezonaca godisnje oko7000 e su njihovi .
 
Ma nema smaranja, naprotiv. Mi radimo sada oko 150 jutara, ali je veći deo arenda pa mi se čini da to malo gubi smisao, jer uvek treba neka veća mašina da se to uradi a izgleda da na kraju nema efekta. Inače stoke nemamo, ali imamo rasadnik ukrasnog drveća i šiblja, sad je tek druga godina.
 
Interesantna tema

Moje mišljenje je da će u skoroj budućnosti za normalan život jednoj četveročlanoj obitelji trebati bar 100 hektara zemlje i uz to barem 20 krava ili 40-50 bikova. Uglavnom mislim da će obitelji koje se bave čistim ratarstvom jako teško opstati. Možda je još najbolje rješenje da se uz poljoprivredu može raditi još nekakkav posao sa sigurnim primanjima, jer danas je čisto ratarstvo ili opčenito bavljenje poljoprivredom postalo jako rizično i slaboprofitabilno.
 
mityoo je napisao(la):
Pa sad.... kako se uzme.... ja sa svojih 130 jutara arende neznam dali cu biti u plusu na kraju godine....

mityoo jel ti to imas i svoju zemlju ili svu arendu placas starcu? :haha:

stvarno je nesplativo ako radis 130 jutara u arendu(a ako dajes 1200kg zita po jutru za arendu a rodi ti 1500kg/kj + - onda si na cistom gubitku) jer ove godine svi koji imaju arendu ce biti u minusu ili na cistoj nuli tako da oprezno sa arendama ove godine jer poljoprivreda nam bas neide na ruku ove godine mislim na cene i na to sto nas drzava zajebava sa cenama i subvencijama...ali valjda ce i kriza jednom proci pa ce i nama paorima biti bolje...videcemo :ppozdrav:
 
Matić je napisao(la):
ujo je napisao(la):
Interesantna tema

Moje mišljenje je da će u skoroj budućnosti za normalan život jednoj četveročlanoj obitelji trebati bar 100 hektara zemlje i uz to barem 20 krava ili 40-50 bikova. Uglavnom mislim da će obitelji koje se bave čistim ratarstvom jako teško opstati. Možda je još najbolje rješenje da se uz poljoprivredu može raditi još nekakkav posao sa sigurnim primanjima, jer danas je čisto ratarstvo ili opčenito bavljenje poljoprivredom postalo jako rizično i slaboprofitabilno.
To je druže surova istina.Ali za 100 ha treba dosta mašina pa i para da se kupi 50 teladi za tov bikova i junica koje će biti krave muzare.A s obzirom koje su cene naših proizvoda perspektive nema
ako ovako nastave davaćemo mi zemlju u zakup kao u češkoj doće neki matijević kostić ili mišković koji će pokupovati za sitne pare pa ćemo svi raditi za njega
 
sta mislite po osobi 15 do 20j pa koliko u domacinstvu ima, trebali bi lepo ziveti ali nekada se zivelo i sa 20j celo domacinstvo a sad ?
 
Stoka je uvijek oduzima puno vremena bila sitnog ili krupnog zuba, ja osobno nikada nebih imao krave za proizvodnju mlljeka, ali krave u sustavu "krava-tele" već bih razmislio.
 
Krave su jedna velika obaveza.Nema praznika,nevremena,radnog ili neradnog dana moraš na vreme da im daš šta treba.Ujo što se tiče kredita ovde je dosta kuća upropašteno zbog njih a broj se povećava svakodnevno.Ljudi su mislili najbolje kada su ih dizali i dobijali ali ovde ne možeš ni na šta da se osloniš kao neku sigurnost.Svakoga dana je drugačije a da planiraš nešto unapred sa nekim dugoročnim kreditima na duži niz godina nema šanse.
 
prlično je jednostavno izračunati koliko zemlje je dovoljno.
godinama vodim poljoprivrednu statistiku i svake godine mi je zarada gotovo ista.
na uložen dinar, imam između 1.6 i 1.65din (sa subvencijama) ne računajući amortizaciju mašina.
 
Veoma zanimljiva tema i vidi se da poljoprivrednici sad još više nego ranije kalkulišu i pored poljoprivrednika treba da budeš dobar matematičar , ekonomista i špekulant .
 
U Hrvatskoj je sada jako teško živjeti od ratarstva sa 150 jutra (ako za veći dio plačaš arendu)
 
~Kiki~ je napisao(la):
Veoma zanimljiva tema i vidi se da poljoprivrednici sad još više nego ranije kalkulišu i pored poljoprivrednika treba da budeš dobar matematičar , ekonomista i špekulant .
Pogotovo ovo zadnje! :udri: :udri: :udri:
 
I kod mene "veliki" počinju da daju u arendu....računica je nikakva....ja sam takođe prepolovio količinu zemlje koju radim.... ::lose::
 
Kod mene Veliki još veći i još jači...više zemlje.nove savremene mašine 50000-300000eura,odakle sam Bog zna :udri: ::lose::
 
Nazad
Vrh