Koliko naplaćujete usluge obrade zemlje

Troši se mnogo više goriva, oko 2-3 puta više. Zvisi od kombajniranja, a zavisi i od oranja. Plug koji ima dugačke poluspiralne daske i prevrće zemlju mora da troši više od pluga koji ima kratke daske i samo navrće zemlju, pa kvalitet zemljišta, pa dubina. Tako i za kombajniranje, ne može da troši isto u poleglom i u uspravnom usevu.
 
Plug koji ima dugačke poluspiralne daske i prevrće zemlju mora da troši više od pluga koji ima kratke daske i samo navrće zemlju,
Ne mogu se složiti s time. Nema utjecaj samo duljina daski, ima dosta drugih faktora koji utječu više od duljine.

Imam dva pluga. Manji Batuje 2x8", ravnjak, proširen na 2x9,5" s kratkim daskama i Regent 2x14", okretač, sužen na 2x12" s dugim spiralnim daskama. Kratke daske su pod velikim kutem u odnosu na os pluga i nagib lemeša je također dosta velik. Kod veće brzine u lakšem tlu bacaju zemlju jako daleko, a kod jako sporog oranja ne okrenu dovoljno. Duge spiralne daske imaju manji kut u odnosu na os pluga i položeniji lemeš. Zemlju bacaju približno jednako daleko neovisno o brzini oranja, dobro okreću i kod jako sporog oranja.

Traktor u istoj zemlji ne treba ništa više snage (prije zeru manje) za vući 2x12" sa dugim spiralnim daskama, nego 2x9,5"sa kratkim daskama. Ovo je moje iskustvo sa ova dva pluga koja imam.
 
Ja sam pisao o savremenim plugovima. Naravno da 100 faktora utiče na potrošnju, uključujući i traktor ali najveća razlika je u daskama pod pretpostavkom da je sve ostalo identično.
 
Troši se mnogo više goriva, oko 2-3 puta više. Zvisi od kombajniranja, a zavisi i od oranja. Plug koji ima dugačke poluspiralne daske i prevrće zemlju mora da troši više od pluga koji ima kratke daske i samo navrće zemlju, pa kvalitet zemljišta, pa dubina. Tako i za kombajniranje, ne može da troši isto u poleglom i u uspravnom usevu.
oh vjerujte da npr rešetka može znatno više trošiti, kao i obična daska od te duge spiralne daske, pogotovo u težoj zemlji....za rešetku trebaju idealni uvjeti (pogotovo u kukuruznjaku u tezoj zemlji)

Kratke daske su pod velikim kutem u odnosu na os pluga i nagib lemeša je također dosta velik. Kod veće brzine u lakšem tlu bacaju zemlju jako daleko, a kod jako sporog oranja ne okrenu dovoljno. Duge spiralne daske imaju manji kut u odnosu na os pluga i položeniji lemeš. Zemlju bacaju približno jednako daleko neovisno o brzini oranja, dobro okreću i kod jako sporog oranja.

Traktor u istoj zemlji ne treba ništa više snage (prije zeru manje) za vući 2x12" sa dugim spiralnim daskama, nego 2x9,5"sa kratkim daskama. Ovo je moje iskustvo sa ova dva pluga koja imam.
Složio bih se u potpunosti s ovim, praktički isto iskustvo...
Samo je bio pitanju kolegin trobrazni kuhn 113 sa rešetkom (koja je pod većim kutem) i moj kuhn 123 sa dugom spiralnom, ovaj sa dugom jednako ore na 5 km/h i na 9 km/h...kad sam orao s koleginim s rešetkom svaki trag kombajna je traktor osjetio, padaju okretaji i ne ide vise b4 mora b3 a negdje i b2 dok kod spirale od ulaska do izlaska iz brazde b4
 
Значи и то смо разјаснили, цена орања се формира према даскама на плугу? Са којим даскама је скупље орање? 🤔🤕
 
oh vjerujte da npr rešetka može znatno više trošiti, kao i obična daska od te duge spiralne daske, pogotovo u težoj zemlji....za rešetku trebaju idealni uvjeti (pogotovo u kukuruznjaku u tezoj zemlji)


Složio bih se u potpunosti s ovim, praktički isto iskustvo...
Samo je bio pitanju kolegin trobrazni kuhn 113 sa rešetkom (koja je pod većim kutem) i moj kuhn 123 sa dugom spiralnom, ovaj sa dugom jednako ore na 5 km/h i na 9 km/h...kad sam orao s koleginim s rešetkom svaki trag kombajna je traktor osjetio, padaju okretaji i ne ide vise b4 mora b3 a negdje i b2 dok kod spirale od ulaska do izlaska iz brazde b4
Rešetkaste daske su namenjene za vlažna, teška, glinovita zejišta.
Naglasio sam da mislim na različite daske na istim plugovima. Čak su mi i serviseri to rekli kada sam se raspitivao za plugove, isti plug, a različit tip dasaka.
 
Nekada si od servisera mogao dosta toga čuti a od ovih sada jako malo. Koji je od njihh sada kompetentan da priča o daskama dali punim ili rešetkastom kad je većina od njih priučena da rade samo servis.
 
Ale
Nekada si od servisera mogao dosta toga čuti a od ovih sada jako malo. Koji je od njihh sada kompetentan da priča o daskama dali punim ili rešetkastom kad je većina od njih priučena da rade samo servis.
Aleksandar Mitić Aca iz Agromonda je ozbiljan serviser koji obrađuje svoju zemlju u Karavukocu i kod kuće pravi sebi mehanizaciju.
Uglavnom si upravu ali postoje izuzetci.
 
Ovim bih stavio tačku na temu o daskama, nemam nameru da bilo koga ubeđujem.
U mom iskustvu dugom 40 godina i kroz ruke mi je prošlo 12 traktora i 7 razih plugova, svemu sam posvećivao ozbiljnu pažnju.
 
Nazad
Vrh