Kokoške za dvorište

Jutros kada sam došao do kokošinjca sačekalo me je jedno jaje od koka nosilja skoro ispred vrata, a danas skupljam jaja po dvorištu.... za sada ukupno pet komada.... postaviću fotke kasnije....
 
Bolje ih drzite zatvorene nekoliko dana i postavite gnezda, mozda ih povuce. Moji su uzeli mlade nosilje, jer sada ima mesta. Mlade su i nose u gnezdo i ne jedu jaja. Svako jutro oko 6 sve snesu.

- - - - - - - - - -

Sto se tice prebacivanja kvocke najbolje je to uraditi nocu, dok ne vidi jer je mirnija i sutradan se obicno ponasa potpuno normalno.
 
Poslednja izmena:
Ako su ti te iznošene sa domaćima videće gde domaće snesu pa će i one tu, a normalno da za sad "gube" jaja jer nemaju pojma o gnezdu, provele su život u kavezu...
 
Evo fotografija:

Jaje dobrodošlice....

A evo onog iz dvorišta od ukupno pet...


E sad bih molio savet iskusnih... na fotografiji se vidi dole levo obično jaje a gore levo je jedno od jaja koje su nove koke snele... i tu mi je manje više sve jasno... dok se ne ustale i dok se ne prilagode biće takva jaja...

Gore desno je belo jaje koje sam zatekao sa istim takvim samo normalne veličine.
Dole desno je jaje koje je snela koka koja inače nosi zelena jaja a jutros sam u jednom gnezdu našao dva zelena jaja što znači da je moguće da je jutros već snela jaje ili možda grešim.... možda je nešto drugo u pitanju... ove vrućine ili stres zbog novih koka...
 
Poslednja izmena:
Juče nismo bili ceo dan na 'kolibi' pa nismo puštali koke. Ona koka što se razlegla je sama ustala pa kad se vratila legla je u pogrešno gnezdo. Tek oko 17:30 sati smo je vratili u svoje gnezdo. Nije poznato kada je ustala ali sam je uvek podizao sredinom dana nekad u 12 nekad u 13 a nekad u 14 sati. Pratiću dalje da li će da se poveća ona tamnija masa koja se kao vidi kad se lampira jaje....
Nove iznošene koke prekjuče 1 a juče dva komada....
 
Hoho meni se nalegle dve kokoške jedna kokinkina pod nju sam stavila 11 jaja nešto njenih nešto sam uzela od malih kokica.. i jedna velika pod nju smo stavili 15 jaja... pred kraj meseca očekujem prinovu, ko dete se radujem :) :)
 
Poslednja izmena:
vuxsd mozda bi bilo najbolje da je ponovo nasadis, ali je odvoji i milsim da ce biti mirna, jer vec neko vreme lezi. Ako ti je slobodan pokretni kokosinjac, to bi bila i najbolja opcija.
 
Lampirao sam danas jedno jaje i video da je tamna masa unutra veće površine nego ranije. Nisam pametan šta da radim. Pokretni kokošinjac mi je dole zauzet ali na 'spratu' bih mogao da je odvojim.... Još uvek razmišljam... videćemo kako će se dalje razvijati stvari....

zzzz hvala na pomoći i savetima

 
Ja piliće očekujem u subotu, valjda će nešto biti, kvočka lepo leži, pu pu da je ne ureknem.. A crna je tek prekjuče nasađena, videću kako će se situacija razvijati.. Vuxsd ne mora da znači da je leglo propalo, mom drugu jednom kvočka nije mogla da se vrati na gnezdo 2 sata, ne mogu se trenutno setiti iz kog razloga, ali su se na kraju svi pilići izveli. E sad, pitanje je koliko je dugo tvoja ležala na drugom gnezdu. :udri:
 
Videću, ako se ona 'tamna masa' u jajetu bude povećavala onda verovatno neće propasti ako ne uspe postaviću druga jaja a koku ću najverovatnije premestiti na sprat pokretnog kokošinjca gde će imati mira a moći će da silazi tako što ću postaviti neku dasku sa prečagama... pa i u prirodi naprave gnezdo na drvetu...
hvala Mirko...

Ozbiljno razmišljam da počnem da im dajem kvasac jer sam pročitao da hoće od kvasca da počnu da se kvocaju... Da se raskvocaju do polovine maja mislim da će kasnije da bude kasno mada postoje ona stara pravila da ne valja posle Vidovdana da se raskvocaju.
 
Poslednja izmena:
vuxsd kvasac sam ja davao i nisu se raskvocale, vec su kasnije, kad im dodje prirodno. Za to posle vidovdana prvi pu cujem, a raskvocaju se obicno od marta do juna i nikad nisam imao problema, jedino kad je jak toplo moraju uvek da imaju dostupnu hranu i vodu, a ako tada ne ustaju same, podizao sam ih u toku dana po 4-5 puta da piju. Sprat pokretnog je super. Ako nije lezala na jajima samo dva sata, mozda i bude nesto, ali ako je duze npr. 3-4-5 onda ne verujem da ce biti nesto. Sve zavisi cime pregledas jaja i koliko se embrion vidi. Ja sam pregledao blicem na telefonu i super se vidi kretanje pileta, pa tako mozes lakse odrediti da li su zivi.
 
Evo tih starih pravila... negde sam pronašao na internetu a sad ne mogu da nadjem link:

Pravila kojih treba da se pridržavamo pri »nasađivanju« kokošaka. U listovima za živinu kao stručnim novinama za gajenje živine, čitamo sledeća pravila, kojih treba da se pridržavamo pri »nasađivanju« kokošaka:


1. Ne nasađuj kokoške pre polovine meseca februara, i nikad kasnije od Vidovdana
2. Ukoliko želite da jedan polog napravite, nasadite kokošku u polovini meseca aprila, a ukoliko želite dva pologa, onda nasaditi jedan u polovini aprila, a drugi u polovini maja.
3. Za nasađivanje uzeti jaja samo od najboljih kokošaka, zato treba poznati najbolje nosilje.
4. Uzmi snesena jaja što pre iz gnezda, da se dužim ležanjem kokoške jaja ne zametnu, jer bi se tada nejednako pilići izvodili.
5. Obeleži svako jaje kad je sneseno, jer više od 14 dana staro jaje nije za nasad, najbolja su jaja od 1—5 dana starosti; istina, i starija ce se izleći, ali što god su jaja starija, tim više »čistaca« i mućaka bude.
6. Za nasad određena jaja treba da su providna, jer će se inače pilići u njima ugušiti.
7. Razbije li kokoška koje jaje za vreme ležanja, onda treba ona ostala u mlakoj vodi isprati, da im se pore ne zapuše, a u gnezdo novu slamu ili meko seno staviti.
8. Ako ti je ikako moguće, nemoj uzimati za nasađivanje jaja od onih kokošaka, koje su mlađe od godine, jer od mlađih kokošaka slabi pilići će se izleći. Najbolja za nasad su jaja od zdravih nosilja koje su u drugoj godini nošenja ili nešto starijih.
9. Šestog dana pregledaj sva jaja da li su ostala čistaci, jer tad još možeš čistake upotrebiti u kuhinji.
10. Svako jaje obeleži, npr. jednim krstićem, da bi slučajno novo nanesena jaja mogli prepoznati i ukloniti.
11. Kvočka ne treba da se nasađuje na veći broj jaja nego što može da ih pokrije svojim telom.
12. Gnezdo treba napraviti na nekom zaklonjenom, mirnom mestu, gde ce mirno biti od druge živine; obod gnezda ne treba da je visok, da bi kokoška s njega morala na jaja skakati i vrlo ih lako porazbijati.
13. Snabdeni kokošku s svežom i čistom vodom i dovoljnom hranom, najbolje kukuruzom, jer on najlakše gušu puni; vodu i hranu ne stavljaj blizu gnezda, jer u tom slučaju ne bi kokoš sa jaja silazila kojima je i onako potrebno povremeno rashlađene, a osim toga bi torila kokoš i u samo gnezdo.
14. U blizini gnezda treba da se nađe pesak ili prašine, da se u njoj kokoška leprša — kupa — kad s gnezda siđe, jer joj to vrlo dobro čini.
15. Drugi pregled se vrši četrnaestog dana po nasađivanju, kada se prečisti gnezdo i stavi u njega mekog sena, ili još bolje uvele trave.
16. Ako je vreme toplo i suvo, onda na nedelju dana pre izvođenja pilića treba prostor oko gnezda svakog dana poprskati vodom, a na tri dana pred izvođenje mogu se i jaja poprskati mlakom vodom (oko 40° C).
17. U toku leženja kvocki treba davati raznovrsnu hranu kao i pomalo zelene hrane.
18. Dobre kvočke izlegu često sva jaja u jedan dan ranije, a rđave u jedan i dva dana docnije.
19. Sve poslove oko gnezda i jaja izvršuj onda, kad kvočka s jaja na hranu siđe.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


I ja pregledam blicem od telefona ali pošto nisam iskusan samo kažem da vidim tu tamnu masu koja se kao pokreće i čini mi se da je veće površine nego ranije.
Elem ako razmišljamo pozitivno i bude rezultata tj. pilića da li bi moglo da se podbaci koje pilence pod kvočku dok se ostala jaja izvode ili kad kvočka izađe napolje sa pilićima?
Do koliko dana staro pile će kvočka prihvatiti?
Npr. podbacio bih nekoliko tovnih pilića koje bih kupio recimo u četvrtak a kvočka bi izlegla piliće u subotu ako sve bude u redu. Ti plilići bi bili malo stariji od njenih pa se interesujem da li bi ih prihvatila?
 
Mozes da pokusas, ali sve zavisi od nje. Nisam bas za mesanje pilica razlicitih uzrasta. Iako deluje da 2 dana nije mnogo, ipak jeste. Stariji su cvrsci, dok su tek izlezeni dosta slabiji, a i tovni dosta brzo rastu. Po meni i pod krupne kvocke ne bi trebalo stavljati puno jaja, najbolje 10-12 jer ih tako sve odlicno ocuva.
 
Premestio sam danas kvočku u pokretni kokošinjac. Namestio žicu i vrata a postavio dasku da koka može da silazi. Videćemo kako će to sada ići.
U kokošinjcu je sve prevršilo meru i neke koke su prosto počele da je jure iz gnezda i da nose jaja. Jedno jaje je slomljeno ali je to više ličilo na novo jaje. Njena jaja smo oprali i bilo ih je na broju kao i ranije.

Evo kako sada to izgleda.

Lampirao sam neka jaja pa da vidite kako izgledaju 9. dan:




A ovo je sveže snešeno:



Sve u svemu namučio sam ovu koku.... svojim neiskustvom...
 
Poslednja izmena:
da je zametak uginuo moze se zakljuciti ako se mehur sa vazduhom ne povecava i ako se "tamna masa" prosirila po celom jajetu (osim u mehur sa vazduhom). Kada pregledas jaja izvor svetlosti postavi sa strane zobljenog dela jajeta, da bi bolje video.
 
Vuxsd jaja sa novih slika su garant zametnuta. Biće kvočki bolje u tom pokretnom kokošinjcu. Pod mojom žutom kvočkom su jaja danas 19 dana, međutim predveče kad sam je puštao da jede i dok sam naprašio gnezdo vajgonom čuo sam jedno pile da pišti iz jajeta... Videćemo koliko će mu trebati da izađe iz jajeta..
 
Danas je 14. dan kako koka leži. Promenio sam joj 'stelju' i stavio red nove slame pa red sveže divlje nane pa suvu pokošenu travu. Lampirao sam tri jaja, jedno je providno a i druga dva jaja pilići se mrdaju.
Jel to moguće u ovom stadijumu razvoja?
Kokama dajem hranu obogaćenu pekarskim kvascem i u gnezda sam im stavio po dve kućice od puževa u cilju da se još neka razlegne.
 
Nazad
Vrh