Kokoške za dvorište

Ja ima 10 koke, svaki dan 7 ili 8 jaja.. Kad skupim gajbu prodam tu u komšiluku, 16 din komad tj 500 din gajba :) A ima jaja i za nas...
 
Mojih 12 koka prekjuče 8, juče 11 jaja. A 21.4. nasadio jednu kvočku, deluje mi da će još jedna da se raskvoca. I već sad ratujem sa vaškama. ::jako_besan::
 
Mi van dvorišta na jedno mesto palimo svašta i one ti se tu po ceo dan trpušaju uživaju u pepelu, a kokošinjce prskam dao mi zet on s tim prska golube neka tečnost na naftu miriše...tako da nisam još primetila da ima vaške, a prošle godine ih je bilo haos...
 
Ja sam pisao da sam već tretirao protiv pipe a ubacio sam i korito sa pepelom i peskom da imaju da se 'kupaju'. Za dva dana smo dobili 22 jaja.
Nijedna još ne pokazuje da će da se raskvoca i mislim da će to teško da ide jer su se izlegle iz inkubatora.
 
Ja čekam da se nalegnu, čekam ih ko ozeblo sunce, merak mi da poturim jaja od Japanske svilene i kokinkine ;) Meni sve izvedene pod kvočku pa se nadam da se raskvocaju :)
 
vuxsd, raskvocace se, samo vremena. Uvek ima izuzetaka. I ja kad sam poceo isto sam uzeo domace iz inkubatora, ali i neke koje su prirodno lezene, ali su se bez obzira nasadjivale, retko koja, ali ih je bilo.
 
Sad neznam koliko se dobro vidi ali po va dali je gornje jaje oplodjeno to je od novih vijandota
2a04c53076489bb7cc29a5cc9589cb58.jpg


Послато са SM-N910F уз помоћ Тапатока
 
Terzin, ja bih rekao da su oba oplođena, te svetle krugove imaju i jaja od mojih koka, dok kod kupovnih jaja koja su od nosilja iz kaveza nikad nisam to video. :) Vuxsd, ne mora da znači da se neće raskvocati ako su iz inkubatora. Dve najbolje kvočke koje sam u životu imao su odgajene pod sijalicom, tako da tu nema pravila. A neke, koje su pod kvočkama odgajene, su znale ceo nasad da mi unište sa razbijanjem jaja i predugim pauzama u ustajanju.
 
Postavio sam tri gnezda i ranije su samo nosile u jednom koje je obična kanta od polikolora. Po tri koke se nabiju u tu kantu i leže jedna na drugoj. Ostala dva su bila prazna. Onda sam počeo da ostvljam po jedno jaje u ta dva prazna gnezda i sada su počele i tu da nose. Često se dešava da je po neko jaje razbijeno.
I sada se dešava da neka koka zakasni pa snese ispred gnezda ili skroz ispod gnezda (gnezda su na visini) u zatvorenom prostoru kokošinjca.

Svi u okolini su čuli da imamo dobra jaja i počela je navala. Sad više nemamo dovoljno ni za prodaju a ni za nas. Napravićemo krug kupaca pa ćemo samo njima da prodajemo. Ozbiljno razmišljamo da povećamo broj koka od sledeće sezone zato me i kopka to da li će neka da se nalegne. Mada je prostor u kokošinjcu dovoljan za još možda 5 ili 6 komada.

Ostavili smo tri petla koji se relativno dobro slažu. Njihova hijerarhija neće skoro da se promeni. Prvi i glavni je Munja i štiti Belog i dozvoljava mu da ovaj naskače koke a treći je Šareno Čelo koji je najlepši i prilično plašljiv petao ali njega glavni petao juri a on juri Belog koga ovaj glavni brani. I tako će biti sve dok Šareno Čelo ne krene da postane glavni petao. Tada će najverovatnije doći do krvavog obračuna. Tako se desilo i kad je TJ (nekad bio glavni petao) krenuo da 'svrgne' Munju i baš su se lepo potukli... krvi je bilo na sve strane. Zato je i TJ završio sa Krivim Kljunom u pokretnom kokošinjcu koji sada nazivamo 'bajbokana' i čekaju prvomajske praznike koje najverovatnije neće da 'preteraju'.

Inače koke su ušle u neki ritam da svaka nosi svaki drugi dan. Mislim da je to sasvim zadovoljavajuće i zbog samih koka jer mislim da ne treba da se isuviše opterećuju nošenjem a biće i zdravije. Kako su skoro svaki dan po par sati na ispustu a i dobijaju travu u kokošinjac mnogo manje zrnaste hrane troše. Ovog meseca će potrošiti skoro trećinu manje hrane.
Kada su na ispustu prvo prođu dvorištem i traže insekte a posle toga su kao trimeri... kljucaju travu.
Prvi put se ovog proleće nije desilo da deca dobiju nekog krpelja. Ranijih godina uvek im se zakači.

Eto... ima šta zanimljivog da se napiše i da se pročita....
 








- - - - - - - - - -

Jaje se u u toku razvoja u kokoski, ako je oplodjeno naravno delimicno razvija, jer temperatura tela kokoske odgovara, kada dospe u spoljasnju sredinu, zaustavlja se razvoj u stadijumu blastoderma, o dnosno tada je blastoderm vec formiran. Ukoliko jaje nije oplodjeno, ono se sastoji samo od blastodiska. Blastodisk se vidi kao izrazito bela tacka jasno ogranicena, a ukoliko je oplodjeno vidi se kao bledja bela tacka, nejasno ogranicena, sa oreolom bledjim od nje.

Ovo sam ja slao jednom od kog sam kupovao jaja za nasad, koja su bila slabo oplodjena, sveka 30% oplodjenih. On je mislio da je skakanje pevca jedino bitno. Ustvari je jato bilo mlado, pa je oplodjenost bila tako slaba.
 
Mislim da se oplodjenost jaja ne moze zakljuciti golimokom.Te krugove sam vidjao i na kupovnim.Mislim da se moze znati tek nakon minimum jednog dana inkubacije.
 
U pravu ste bili samo je trebalo strpljenja.. prvobitno sam hteo da podmetnem samo zelena jaja ali sam stavio deset bilo kojih.... videćemo kako će to ići dalje...




Danas sam je poterao da se prošeta a njeno gnezdo sa jajima sam podigao u vis a na to mesto postavio drugo gnezdo. Inače sam našao dva nova jaja jer smo tih deset obeležili. Zato sam ga i podigao jer druge koke samo uđu i legnu pored nje da nose.
Onda dođe jedna ista takve šarena koka i ja je postavim u gnezdo i ona počne da se namešta i da kvoca.... Malo kasnije ova prva legne na staro mesto u donje gnezdo... Ona gore je ležala nekih tri-četiri sata i onda ustala a ova i dalje leži u donjem gnezdu... Podignem je gore i uzmem neobeleženo jaje koja je ona druga koka snela... šta će biti na kraju videćemo....
 
Vuxsd zatvori ti nju u gnezdu tj. onemogući ostalim kokama ulaz. Samim tim što ulaze kod nje uznemiruju je i možda čak i malo pomere sa jaja kad legnu do nje. Ne valja da ikakva druga živina ulazi kod kvočke u gnezdo. Treba da je sama i da ima svoj mir u gnezdu. Obavezno proveravaj da se vaške ne skupljaju, meni je pre 4 godine uginula kvočka na gnezdu zbog njih, bukvalno su joj isisale svu krv. Neka je sa srećom, da se za 3 nedelje svako jaje pretvori u pile :osmeh:
 
Hvala Mirko. Da se nadamo da bude sa srećnim krajem ali nemam neka velika očekivanja. Baš zbog toga što druge koke ulaze kod koke koja se 'nasadila' sam i podigao to gnezdo.
Evo kako to sada izgleda....


Inače sam je sa sve gnezdom bio pomerio u prostoriju do kokošinjca ali je bila uznemirena. I ostale koke i petlovi su se bunili. Verovatno još nije ušla u (pretpostavljam) neki 'mod' da samo leži i brani jaja. Verovatno u grupi se oseća sigurnije. Ipak sam je na kraju vratio ali na 'sprat'. Sada se u to gnezdo teže ulazi ali je ipak dostupno.
Za pipe sam pisao da sam drugi tretman uradio u subotu i svaku koku sam isprskao ispod krila i svuda po malo a posle i kokošarnik i gnezda. A ova je u nedelju ostala da leži u gnezdu.

Inače imamo dva gnezda koja su jednostavno kante od polikolora i po tri koke se guraju jedna na drugu da snesu. Treće gnezdo je plastično bure. Kad sam počeo da ostavljam po jedno jaje u svako gnezdo malo su se koke rasporedile pa nose u svakom. Ali često se nađe po neko razbijeno jaje.
Ideja mi je bila da napravim drvena gnezda koja mogu da se pomeraju i da kada neka koka ostane da leži na jajima da je samo sa gnezdom pomerim van kokošinjca. Ostalo je to samo na planovima....

Sada će biti i problem jer ta koka neće moći sa pilićima da bude u kokošinjcu a ne može da ostaje preko noći napolju. Smisliću neki laki pokretni zaštitni kokošinjac gde će moći da bude sa pilićima... ali o tome kad dođe vreme i ako bude podmlatka...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Inače prodaja jaja ide dobro pa sam ozbiljno razmišljao da dokupim desetak iznošenih koka nosilja pa da ih držim do oktobra novembra i da posle završe u supi... Taman bi im produžio život a i malo bi se očistile od koncentrata a malo bi i snele po neko jaje... Još uvek razmišljam....
 
Poslednja izmena:
Imam ja par nosilja...vise za svoje potrebe ali i prodajemo po neko jaje,nekako je cudno kad ti treba da kupis...a i pitanje sta kupujes...kao sto jedan proizvodjac guma furao slogan ``jer nisu sve gume iste`` nije ni jaje jaje...
 
vuxsd, kvocku obavezno odvojite od ostalih, jer ce nositi jaja ispod nje i moze polupati postojeca. Mozete je cak doneti i kuci ako imate neku prostoriju koja se manje koristi. Ustajace svakako jednom dnevno da jede i pije, mada dosta neprijatno misrise izmet od stajanja. Obicno ustane da 15-20 minuta.
 
Hteo sam da je odvojim ali jednostavno je bila isuviše uznemirana i nije ležala na jajima već se 'dovikivala' sa ostalim kokama. Zato sam je vratio u kokošinjac.
I zato sam podigao gnezdo da bi bilo manje dostupno ostalim kokama. Spuštam je svakodnevno da jede i da pije i da se malo 'okupa' u prašini.

Danas sam kupio 14 iznošenih koka nosilja. Prijatno sam se iznenadio da su u prilično dobrom stanju. Bile su veoma smušene ali su vrlo brzo počele da kljucaju sa zemlje i i iz hranilica.... Prvo su se malo međusobno tukle da bi odredile hijerarhiju a kasnije sam ih izbacio u dvorište gde su dobile malo od starijih koka. Petlovi su dobili nove 'drugarice' a Beli se nije odvajo od njih jer se nisu mnogo branile...
Još uvek razmišljam da li sam uopšte trebao da ih kupujem. Strepim da li će da jedu jaja. Malo sam testirao i postavio jedno jaje među njih ali nisu reagovale.... Kad sam jaje malo pogurao jedna se malo zaletela ali ga nije kljucnula....
Ceo dan sam ih terao na travu da malo kljucaju zelenilo i ubacio sam u kokošinjac dosta trave. Sve mislim da će dobiti sve što im treba iz prirode a i u hrani koju jedu ima dosta stočne krede i usitenjenih ljuski... Pratićemo kako će se ponašati pa ako jedu jaja naći ću načina da ih odvojim i da se očiste od koncentrata a onda u supu....


Zahvaljujem se i kolegi Mirku na savetima...

 
Vuxsd ako već kvočka ne želi da je odvojiš probaj nekim limom ili daskom da zatvoriš ulaz u gnezdo, i samo da je puštaš da jede. Stvarno nije dobro da ulaze ostale koke kod nje. A nosilje, s obzirom na to da su iznošene, su lepe. Oni koje znam da su ih kupovali bi dobili olindrane u tri lepe.. Taman će ti sad biti više koka sa petlovima. A što se tiče jedenja jaja opušteno, dok nisu kidisale kad si im ponudio neće ni kasnije.
Meni se danas raskvocala jedna nosilja, doduše kad sam pokupio jaja uveče ustala je, ali će verovatno sutra kad snesu opet leći. A do sledeće subote ću iz svoje kože da iskočim od strepnje zbog žute kvočke, svaki dan joj menjam slamu i prašim i gnezdo i jaja i nju, ali vašaka kao da ima sve više...
 
Nazad
Vrh