Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
Hvala cika Dusko, procitao sam ja sve na forumu u vezi zivine(brojleri,koke n.,curke i morke). Ali i dalje ne znam da li se od kvadrature odbija mesto za nosenje i te motke na kojima spavaju.Ja hocu klasican starinski nacin gajenja koka n. Po ovoj racunici tu staje preko 20 koka i ako odbijem 30% m2, sto je meni super. A jos da vas pitam da li smem u istom kokosinjcu da drzim morke zajedno sa kokama? Pozdrav iz Rumenke :ppozdrav:
 
prelistavao sam temu i nasao ponesto. pojavile se vasi, u objektu je jedan kavez za 60 i jedan za 20 koka. e sad da li moze neko da me poduci kakav je postupak? da li se moraju izneti sve iz objekta pa zaprasiti i prazan objekat i kavez prskati sodom , da li se i kavez mora izneti pa ge napolju prskati. dakle kako to pravilno uraditi da bi se brzo i efikasno sredilo stanje?
 
Trebalo bi potpuno isprazniti objekat. Tako prazan objekat dobro oprati i zaprasiti. Kaveze i ostalo napolju dobro oprati prvo pod pritiskom pa onda oprskati sredstvom za unistavanje vasiju. Tako sredjenu opremu vratiti u takodje sredjeni objekat pa tek onda useliti zaprasene koke.
 
Po meni je najbolji "vetiol tecni" ako ga nadjes ili objekat parama formaldehida. Procitaj malo unazad temu pa ces sve naci. Ne moze sve na gotovo.:osmeh:
 
Poslednja izmena:
Prelistavao sam stranice i vidim da ima dosta podataka sto mi trebaju , ali imam neka pitanja ,a znacilo bi mi ako bi neko mogao da sastavi par recenica o tome sta mi sve treba za koke nosilje , pocetnik sam , ne znam mnogo. Inace imam 15 koki koje su iznosene , imaju vec preko 1,5god i ja ih ovako drzim u dvoristu da setaju,jaja je bilo oko7-8 na dan ali sad su stale i ima slabo jaja. Planovi su mi da kupim koke nosilje ali ne znam da li imam uslove za to. Imam jednu prostoriju "svinjac" tj. nekad je bio , ta prostorija je ociscena. Visoka je oko 180-190cm a velicina je negde 3,5x4 . Napravljena je od blata i cigle , zidovi su debeli , temperatura je oko 14-15 stepeni , sto je neko pomenuo da je to neka temperatura idealna za koke. Mene sad zanima da li bi ja u toj prostoriji mogao njih da drzim u kavezima ili bi morao da pravim drugu ?

I zanima me sledece:
-Osvetljenje prostorije (odprilike jacina sijalice u takvoj prostoriji)
-Hrana , smešu da mi napise neko , u koje vreme im davati hranu
-Da li ih moram cesto obilaziti , koliko puta minimalno

Za pocetak ako neko moze da mi kaze da li bi u navedenoj prostoriji mogao da drzim koke , racunajte 50kom (za pocetak).
Kao sto vidite pocetnik sam , ne znam skoro nista , imam volju da naucim i izvinjavam se ako sam postavio neko smesno ili glupo pitanje.

Nadam se da cete mi pomoci , Hvala unapred.
 
@silver

Dobro nam dosao. Na sva tvoja pitanja postoje odgovori samo treba dobro prelistati temu. Ne mogu ljudi pisati stalno jedno te isto za svakoga posebno.:ppozdrav:
 
Narode,
kao što sam ranije pomenuo, uzeo sam koke nosilje od čoveka koji nije imao automatske pojilice i nešto mi se sporo navikavaju. Evo, već je punih 22 nedelje starosti, a one još nisu dostigle 50% nosivosti. Ja imam u objektu Yomapeks automatske pojilice, tako da ne bih sumnjao u njih, ali izgleda da imam neki problem. Naravno, koke iz istog jata koje nisu na automatskim pojilicama (u drugom objektu) već su dostigle nosivost preko 90%. Koncentrat je isti u oba slučaja. Da li imate neku dobru ideju u vezi ovog problema? Unapred hvala svima koji se jave.
 
@koma13

Mozda je sam objekat problem, ili svetlosni program. Nije uvek problem u hrani ili da li su iz istog jata. I sam pises da su u dva razlicita objekta.
 
ja sam cekao 30 dana da pronesu moje koke ! a sv uradjeno full i svtlosni rezim i objekat i sve, mislim da me ovaj lik iz Valjeva zavrnuo i dao mi mladj koke nego sto mi je stvarno rekao. Fala bogu to danas 32 kartona ( od 1000kom ) i ja zadovoljan. Hrana 1..% starter tj jedinica, dok sam hranuo sa vet.zavod S....... nisam bio zadovoljan al sam je pa imo po 10din po kg jeftinijoj ceni, sto je 1200din dnevno pa vi vidite. Najveca muka mi je plasman :( dajem ispod cene pa sam nekih dana i u minusu kad izracunam gorivo struju hranu i to bez radnika koga sam isplanirao ! a i ono sto plasiram jos teze naplatim. Daj boze da skoci cena jajetu inace nema ni za njih a kamo li da vrati ogromna ulaganja koja sam do sad dao. p.s. da sam znao poceo bi sa pilicima na njima mi je oko 1e zarada po kom koljem u nedelju al opet problem plasman i naplata. A po mojoj matematici na papiru kad sam krenuo trebao sam da imam 70.000din zarade mesecno sa 1000koka !!! Od toga nema nista daj boze da poskupi jaje a hrana ostane ova cena.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odgovori mi na p.p. a predpostavljam da je koka prodata sa 16 nedelja.Jel imala krestu?
 
Na neko pitanje cu ti ostati duzan ali koka koja nema punu starost ima bledu i nerazvijenu krestu a sa 18 nedelja bi trebala da ima bujnu i jako crvenu krestu.Pisem o kokama nosiljama "Isa brown".
Mada se i izgled kreste "Sminka" sa svetlosnim programima.
 
Dusko, hvala na sugestijama. Svetlosni program je 15 sati dnevno, 4w/m2. Objekat poseduje ventilaciju koja je ukljucena oko 5-6 sati dnevno. Posumljao sam i na promaju (ne primecujem je, ali je moguca).Temperatura je 12-16C. Mortalitet kod prethodnog jata je bio mozda malo veci 0.3% mesecno u toku eksploatacije. Nemam ideju sta bi moglo da utice na nizak procenat nosivosti - koke 24 nedelje starosti imaju nosivost 66%. Nadam se da imate neke predloge i sugestije koje ce mi pomoci u resavanju ove nepovoljne situacije. Unapred hvala. Pozdrav svima.
 
mene interesuje dali moze neko da mi pomogne koke su mi pronele u 20 nedelji imao nosivost 90procenata u 23 nedelji imao nosivost 20 procenata svetl0st i ventilaciju imaju dobru tretiro ih protiv vasi koristim inbergov koncetrat kao i pre stavljao vitamine evitol ali nosivost u 24 nedelji 0 imali ko neki savet da mi da jel meni se ov nikada nije desavalo
 
Nova tura a vreme hladno:
n2g7ee.jpg
 
Nazad
Vrh