Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
ljudi teba mi pomoc. koke nosilje mi imaju veliki pad nosivosti. od 40 kom nose 15 jajeta dnevno. stare su desetak meseci. temperatura je 5-10 stepeni kad je napolju hladno. a 10 koka mi je uginulo jedna po jedna. samo prokrvare, prestane da nosi i ugine. letos na vrucini sam imao manje problema nego sad. molim vas pomozite mi.
 
pozdrav!
da li neko moze da mi kaze koliko koka moze da se drzi bez kaveza u objektu 6m x 40m visine 3m.
 
Funaki je napisao(la):
Ja za nosilje koristim americku rasu Leghorn, koja za razliku od crvenih nosilja nije hibrid, vec rasa. Ko ne zna kako one izgledaju...







Kao sto vidite karakteristika ovih koka je da nose jaja bele boje, dosta su krupna i retko kada budu 55g obicno su 60-65g, a nailazio sam na 70g. Sve ovo pisem jer sam ih hranio kukuruzom i super-koncetratom i nisam bio zadovoljan od 24 koka nalazio sam 17-19 jaja. E tu sam prelomio i poceo da pravim sam koncetrat po nekoj nadjenoj recepturi koju cu podeliti sa vama:

* Kukuruz 58,3% (koji meljem, 66% kukuruza, 33% zita)
* Sojina sacma 18% (44% proteina )
* Suncokret. sacma 13% (33% proteina)
* Stocna kreda 8%
* DKF - FE 16 1,5% (hemijski sastav u KG: Fosfor 16%; kalcijum 14%; Gvozdje 1000mg)
* Panto L 1,2 1,2% (visko sadrzaj vitamina, minerala, aminokiselina, probiotika i karofila: tako pise)

Kada sam izracunao cenu i uporedio je sa gotovom smesom dobio sam znacajnu razliku a nosivost se krece 20-23 jaja od 24 koke, sto je izuzetno. Pozz!! I da kada je hladnije vreme dajem im 130g dnevno inace 120-125g.

Prijatelju dali mi mozes poslati tvoj kontakt telefon vezano za Leghorn kokice,interesuje me?

email Davor1@sbb.rs
 
Mene interesuje ako neko zna,posle mitarenja kolika je nosivost koka,idok se mitare,odnosno slobodno setaju preko leta kolika im je nosivost.Ako neko zna molim da mi odgovori.
 
radovanb je napisao(la):
pozdrav!
da li neko moze da mi kaze koliko koka moze da se drzi bez kaveza u objektu 6m x 40m visine 3m.
Literatura kaže, 7-8 kom./m2, znači u tvom slučaju 1700-1900 koka nosilja.
 
Mozda mogu nekim savetom da pomognem bojanuks. Koke su u mitarenju,i zato su smanjile nosivost. Rano su pocele mitarenje,jer su stare 10 meseci(verovatno od pronosenja),a to se dogodi ili zbog nedostatka hrane ili vode. osvetljenje je veoma bitno kod koka. Svetlo utice na zlezde sa unutrasnjim lucenjem i njihovih hormona. U toku nosenja period svetla i jacina nikad ni u kakvim okolnostima ne smeju se smanjivati. Jacina svetla je 3-4 w po m2 poda. U ovom slucaju kad koke prokrvare i posle uginu po mom mislenju je problem jakog svetla i krupna jaja koja koka nosi.
 
Da li je bolje nabaviti pilice koka nosilja i sam ih odhraniti ili je bolje kupiti 18-nedeljne koke, tj. da li je tesko odhraniti pilice ili je ista tehnologija kao i sa brojler pilicima?
 
Zdravo svima na forumu.Interesuje me sledece,imam koke stare 6 meseci od 200 koke nose mi oko185 jaja,nego sad ovih hladnih dana,ove nedelje,mi nose oko170,da li je to neki problem ili je trenutno.Jos nesto kad pocinju koke da smanjuju nosivost,otprilike u kom mesecu od pronosenja.Unapred hvala na savetima.Pozdrav!!!
 
jel grejes prostoriju?
a koke pocinju da smanjuju nosivost u 10-11 mesecu(barem kod mene)a imao sam neke koje su i posle godinu dana bili OK(kada ih nisam forsirao)
 
Prostoriju ne grejem,ali sada ima konstantno 15 stepeni,tj.nikad nije bila ispod 15 stepeni.Moje koke su napunile 18 nedelja 23.avgusta i do pre mesec dana su mi nosile oko 190 jaja,a pre mesec dana su mi spustile na 180,a danas zabrinjavaljucih 170,neznam sta im je.Nisu potresene,hranim ih istim koncentratom od pocetka,vodu imaju konstantno na niplama,jaja su normalne velicine,osvetljenost zadovoljavaljuca.Takoreci sve je u redu.Pozdrav!!!
 
promeni nesto oko ishrane, mozda si neke koke istrosio koncentratom, jel koncentrat pravis sam ili kupujes.
 
Steta sto mi prijatelj nekoristi net on ima cijelo iskustvo sa kokama jer to njegovi od pantivijeka drze.Znam da mora sve biti ok ventilacija,svijetlo,grijanje,hrana i vitamini posebno pa pojilice za napajanje i 100 cuda.On ih je drzao godinu dana onda proda a sa 6 mijeseci ih kupi.Njegove su nosile solidno jer sam mu par puta pomagao od 2500 koka 2450,2400 jaja oci mi se zasijenile a jos ako smo mi to dobro pobrojali nesto i polupali nesto kokoske razbiju kljunom itd.Ima tu svega koliko sam uspio vidjeti.
 
Pozdrav.Koke hranim istim koncentratom,koji kupujem od jedne lokalne firme koja proizvodi stocnu hranu,kazu da je dobar koncentrat,od kad sam ih uzeo.Danas su mi snele 183 komada,tako da mislim da su se nesto samo malo potresle,barem se nadam da je tako.Hvala svima na savetima!!!!
 
Ako je sve ok sa hranom i uslovima - nista nisi menjao a ako se desilo da su jedan dan ostale bez vode.Nemoj da vise lupas glavu sto se smanjila nosivost.
 
I kod mene se pojavio takav slucaj. A sto je interesantno u kavezu. Kljun im je odsecen i to bas dobro (tako sam ih kupio). Dobijaju kredu 8%. Neznam sta bi moglo da bude
 
Nazad
Vrh