Koju rasu svinja držite,i zašto?

@torpedo
Jedan moj drugar sa kojim dosta saradjujem drži mangalice i ima na prodaju prasiće zove se Čaba a broj tel.064/28-61-888 nazovi ga pa se dogovorite (sad sam se čuo sa njim ) :cao:
@ ll de france
jel ovo kod tebe na farmi ? :D
 
whitekiler je napisao(la):
au Petrovac pa stvarno si naporan,uvek tvoja mora da je zadnja prvo za kulen pa ovo sad.
OK nije dokazano ,nije ni zdravo pa jel svi ljudi gaje Mangulice a da i one nisu možda poreklom iz Petrovca
Nemoj se nervozirati Rasa je sacuvana na Bikovackim salasima kod par porodica.Neke su pre rata presle u Madjarsku i kad saznase da njihovo ministarstvo poljoprivrede zasticuje sve sto ima veze sa madjarskom preneli svinje i prijavili.Na taj nacin je vraceno vise zivotinjskih vrsta i registrovano kao madjarsko
 
To je istina negde ću da potražim slike jer ima ih par iz tih vremena pa ću probati da ih skeniram , nekada su ženini preci (deda )živeli na makovoj sedmici i imali vinograd i držali mangulice .
 
ja sam ovde nov,ja uglavnom imam krmace landras i na njih pustam pietrena mada sam pustio na 3 nemca.Ostavio sam sada nazimice od landras i petren i na njih sam pripustio opet pietrena,Sta mislite o tome?
 
saleso je napisao(la):
ja sam ovde nov,ja uglavnom imam krmace landras i na njih pustam pietrena mada sam pustio na 3 nemca.Ostavio sam sada nazimice od landras i petren i na njih sam pripustio opet pietrena,Sta mislite o tome?
Imao sam takvu kombinaciju,jako su lepi bili,ali kad stignu do 80-90 kila onda stanu i slabije napredovali , i zaostali jedno mesec dana.Otad samo 50%pietrena.Imao sam problema,kad sam na nazimicu pustao pietrena,tesko prascenje,budu prasci veliki.
 
ja sa ovo kombinacijom landras i pietrn nisam imao nikakvih problema bas su dobro isli.ali mislim da ova kombinacija sto sam sad urdaio biti extra,landras i nemac pa onda na to pietren sta kazete?
 
kod nas su pali na 120-125 nama matijevic diktira cenu kako njemu odgovara.Jel neko od vas hrani svinje sa silazom
 
zdravo svima

moze li mi neko napisati kaki je danski landras dali ga neko drzi
ima vise sorti landrasa pa me interesuje koi je najbolji

pozdrav :ppozdrav:
 
Uvek je lepo eksperimentisati ali kod ukrštanja treba puno stvari uzeti u obzir i to ljudi genetičari rade godinama ja poznajem jednog i bogami treba puno iskustva ,zato moj savet i čto se pokazalo u praksi majčinska linija landras+vel.yorkšir(po mogućstvu B linija-mesnata)na ovo pripuštati pietren ili terminalni nerast(trokrižanac) i tu nema greške tovljenici imaju dobru genetiku sa pravilnom ishranom brzo napreduju (radnam bude oko 60% )nisu osetljivi i mogu da stignu za pet i po meseci
Danski landras je jedan od boljih tipova i koristili su ga u mnogim selekcijama ostalih landrasa (nemački ,holandski,mađarski ...)To je visoki, dugački landras sa jakom koštanom konstitucijom ,sa po 7-8 pari sisa dobro podiže leglo u proseku prasi 12-14 prasica kod nas nije jako zastupljena i dosta je potiskuje nemački i švedski landras koji u sebi (mada to negiraju)imaju
pietrena . :cao:
 
Nazad
Vrh