Koju rasu svinja držite,i zašto?

Interesuje me prasici Velikog Joksira, Landrasa i Pialtrena u cistoj krvi ako neko ima ili zna broj telefona gde mogu da se kupe posaljite mi.
 
Na sajmu 2010. u NS medju svinjama su bile izlozene i rase Srpski landras,Srpski durok,Srpski jorksir i sl.
Moze li netko da mi kaze nesto poblize o tome,da li se tu misli na domacu uzgojnu liniju tih rasa ili !?

Kako su one umaticene,mislim pod koju rasu,da li kao Srpski landras ili samo landras,da li se ocijenjuju ili su tamo bile samo revijalno izlozene?

Da li netko ima slike tih svinja i natpise sa standa o podacima tih zivotinja i izlagacu?

Moze odgovor i slike preko PP

Ja sam uslikao,ali nemogu nikako da nadjem slike.
 
Sve veći broj autora koristi izraze koji se odnose na rase označene kao Srpski jorkšir, landras.... U suštinito to su rase koje su u prethodnom periodu uvežene u Srbiju iz raznih zemalja i već duži niz godina se nalaze pod određenim uslovima i selekcijskim pritiskom koji je karakterističan za našu zemlju i odgajivače koji se u njoj bave ovim poslom. U principu su to rase kao što su Švedski, Norveški landras, ali već postoje neke razlike između tih rasa u izvornoj formi i kod nas pa se upotrebljava taj izraz kao srpski. Bukvalno svaka zemlja ima svog landrasa, jorkšira kao što ima svog holštajna, simentalca koji imaju određene karakteristike. Nije novostvorena rasa već postojeća rasa prilagođena našim uslovima, ali nije greška tako je nazivati.
 
Inace u zemljama EU kako sam cuo nema vise stroge podjele landrasa po zemlji iz koje potice,recimo Svedski,Belgijski itd... nego se sve to naziva landras i dozvoljena su kombiniranja,a neke zemlje koriste naziv svoje zemlje u oznacavanju... Tako se na neki nacin i stiti domaca proizvodnja i selekcija,pa je tako zasigurno i u Srbiji.
Da li je maticna sluzba u Srbiji uvela naziv Srpski landras uz vec postojece nazive ?
 
Koliko ja znam zavnično nije, mada naši profesori koriste taj naziv, ali bojažljivo i to samo oni sa malo većim autoritetom. Moje lično mišljenje ja da treba da uvedu, mada spoljašnji izgled i proizvodne osobine se ne bi značajnije razlikovale od bilo kog landrasa, tako da bi se trebali postaviti rasni standardi prema kojima bi trebalo da se matiče grla a ne sve što liči na landrasa to je srpski landras. Ima posla a pitanje koliko ima koristi i volje da se to uradi.
 
Jasam isto početnik u ovom poslu ima sad dve krmače koje su ostale od mog ćaleta. Ali toje nešto ukršteno a ja nema pojma šta. A jabi chteo da nabavim nešto u rasio. Nešto sam čitao o rasi NAIAM nekmi neko kaže nešto o njima i gdese i po kojo ceni mogu naći ženska prasad
 
Vetereinar me nagovara da na najimu pustim danskog landrasa sata mislite o tome.
 
Nerast je durok,ima samo jedno polucrveno ali se nevidi na slici.Kako pojma nemam.Ova dole crvena krmacica od istog nerasta.Sada sam na nju pustio pietrena pa cu da vidim sta ce biti.A i ona je bila jedina crvena u leglu.
 
Bela boja dlake kod svinja je dominantna u odnosu na obojenu dlaku. Ovakav slucaj je moguc samo ako neko od roditelja nije cista rasa, on mozda jeste cista rasa ali u nekoj generaciji njegovih predaka bio je neki landras ili jorksir pa od tada on to prenosi na svoje potomstvo. Vidite da od durok nerasta samo jedno prase je crveno. Nie to toliko ni bitno, bitno je da ima dobar prirast, konverziju hrane, kvalitet polutke i plodnost. Tako danas imamo "cistog" pietrena koji je bele boje, u njegovom nastajanju je koriscen veliki jorksir u nekom udelu krvi i posto je bela boja dlake dominantna ona se prenosi u narednu generaciju. Iako to grlo ima manje 3% krvi velikog jorksira neke individue iz ove linije imaju belu boju dlake.
 
Gospodine prof.dr.Seljak hvala vam na objasnjenju.Relativno sam nov sto se tice krmaca za prplod.Zbog finansijske situacije i nemogucnosti kupovine neke rasne krmace bio sam prinudjen da sam vrsim selekciju krmaca iz onoga sto sam imao.Stoga sam se odlucio za pietrena i duroka posto su mi bili dostupniji nego bilo koja druga rasa.Ove slike sto sam prilozio su rezultat dvogodisnjeg rada.Ako imate bilo kakav savet i misljenje dobro bi mi doslo u daljem radu.
 
Ne trebamo biti formalisti, tj da li je svinja bela, crvena, šarena, bitno je da ima dobar porast, da dobro iskorišćava hranu, da je procenat mesa u trupu kod svinja 554% i više. To je najvažnije za individualne proizvođače. Moj predlog bi bio da ako nemate mogućnost kupovine kvalitetnih nazimica vršite odabir iz svog zapata a njih osemanjvate proverenim kvalitetnim nerastovima i dok poboljšavate genetski zapat unapredjujte ishranu, uslove smeštaja, nege i to je jedini pravi put. Nazimice treba da imaju dobre stavove, sa izrazeom muskulaturom na telu, sa pravilno raspoređenim i razvijenim sisama, poželjno je da ih bude 14 i više itd. Inače ovo što sam video na slikama je jako dobro. Pozdrav! :ppozdrav:
 
Pozdrav profesore ovde sam nov na forumu a vidim da se dosta razumes u ovoj oblasti pa me cisto informativno zanima tvoje misljenje o uzgoju svinja u prirodnom okruzenju tj sumi.Naravno i svi ostali koji imaju nesto da kazu pitaju slobodno.
 
Nazad
Vrh