Koji traktor kupiti ?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sa 539 ni 20 (metalni ležajevi) diskova nisam mogao da vučem uzbrdo kako treba. Djaba dobre gume, džaba što je motor odličan kad on proklizava pa smo uzbrdo uvijek vukli sa ispravljenim a nizbrdo sa iskošenim baterijama.
Zavisi i do tanjirace. A zavisi i do tvrdoce zemljista,ako je oranje zimsko ide super, ako je orana sasina pa se oralo za psenicu ide teze, u svakom slucaju ide. :ppozdrav:
 
Zavisi i do tanjirace. A zavisi i do tvrdoce zemljista,ako je oranje zimsko ide super, ako je orana sasina pa se oralo za psenicu ide teze, u svakom slucaju ide. :ppozdrav:

Tanjirača je X marke OLT, u savršenom stanju ali jednostavno je teren takav. Zimsko oranje se rasipa (ako bude jakih mrazeva) ali 539 nema mase da je vuče. Mislim da bi sa gumama napunjenim vodom bio dosta sposobniji. Iz ličnog iskustva smatram da problem nije u snazi motoram već jednostavno u masi - 539 je previše lagan i stoga ima malu vučnu moć. Navedeno naravno važi za brdovit teren kakav je kod mene.
 
Tanjirača je X marke OLT, u savršenom stanju ali jednostavno je teren takav. Zimsko oranje se rasipa (ako bude jakih mrazeva) ali 539 nema mase da je vuče. Mislim da bi sa gumama napunjenim vodom bio dosta sposobniji. Iz ličnog iskustva smatram da problem nije u snazi motoram već jednostavno u masi - 539 je previše lagan i stoga ima malu vučnu moć. Navedeno naravno važi za brdovit teren kakav je kod mene.

Sad mi je krivo sto nisam napravio snimak od pre tri dana kad sam je vukao Zetorom 2511. Bice jos tanjiranja rado cu postaviti snimak i slike. Maksimalno ukosena,hidraulik spusten do kraja jos sam i teg od 100kg stavio na nju, zatanjiravao sam sasinu da bih je lakse orao kad padne kisa :ppozdrav:
 
imam torpedo 45 i 75 ,mogu reci da je 45 super traktor ako se redovno odrzava. Jako je spor ali jako malo trosi. Kod nas je vec 14 godina i jedini ozbiljniji problem sto smo imali je pumpa hidraulike.Kod majstora nikad nije bio, sve sta mu fali sa ocem popravimo. Kvalitetni delovi se tesko nalaze ali u Srbiji ima dosta njih koji imaju delove za torpedo. Delovi nisu skupi,tako da mogu reci da je jeftin za odrzavanje. Ne znam kod drugih ali na mojim traktorima sa menjacem nisam imao problema. Po mom misljenju kod 45ice mana je kabina. jako je mala i neudobna i hidraulika.Posle duzeg rada kad se ulje ugreje onda zna da koci , treba mu dati malo gasa da dize normalno. Jos nesto bih dodao, da torpedo nije za svakoga... ako ne volite da ceprkate oko traktora i terate traktor kao radnici u zadrugama onda torpedo definitivno nije za vas.

Spor kao puž, malo troši, vazdušar, cepa se na pola ako treba prići kvačilu, delova ima ali su nekvalitetni, treba svaki čas čačkati oko njega... - pa to je samo jedan malo snažniji, lepši i skuplji Vladimirec T-25! Biće da su Rusi kopirali Dajca.

Postavio sam pitanje o torpediću jer mi se čini da bi mi trebao jedan malo snažniji traktor >40 ks, a da to nije LTZ T-40 niti MTZ 50/52. Tačnije treba mi nešto jeftino u toj snazi, robustno, a da ne prelazi 2300mm u visinu. Znam da su samo Rusi jeftini, ali njihova visina meni trenutno predstavlja problem.
 
Kao sto i sam naziv teme kaze koj traktor kupiti, dvoumim se između Fendt-a i Massey-a, a traktor od 130ks do 150ks a uzeo bi polovnog ne novog negde 94-96 godiste, kao i svako zeleo bih da imam sto manje posla sa maistorima da se ne kvari, cuo sam da Maseje zeza elektronika, zanimam me vase misljenje i iskustvo. ili preporuka neki drugi traktor ne mora biti to Fendt ili Massey.
 
Komšo ima jedan Štore 402 kod nas.Ne znam da li ti to odgovara.

Interesantan predlog. Nema on tu poteznu moć kao T-40, niti tu dostupnost delova i jeftine delove, ali je verujem najniži u toj klasi. U svakom slučaju ima dovoljno snage za oranje jednobrazdnim plugom na našem teškom zemljištu. Ako znaš koja je kinta u pitanju može na pp.
 
Upravo iscitah celu temu.

Imam 4,5ha zemlje (u planu kupovina jos 2-3 hektara u bliskoj buducnosti) i treba mi traktor od 45-55ks. Zemlja je srednje teska smonica (moze se orati i sa 539 sa 755 plugovima ali teze)
Prosle godine sam bio vlasnik svega jedan dan IMT 549 jer je zbog papira vracen, novac ode pa se ponovo skuplja, a potraga u toku, a novac oko 4.000e.

IMT 549 je, po preporuci vlasnika i ljudi koji imaju znanje, zlatna sredina do 10ha zemlje.

Prednosti: Ima 3 klipa od rakovice 65, mali potrosac, vuce cetvorokrilnu drljacu, 24 tanjira, odlican hidraulik, plugovi 756 tj 12" ili 2x30cm, tesko se propinje (seni), gume 12.4 28 (pa je i po ceni guma zlatna sredina u odnosu na 539 i 558/560...), tezina je svega negde oko 200-250kg veca od 539, 5 brzina i sve u redukciji i veoma brz (40km/h), gabariti su identicni kao 539 sem visine (zbog kabine), kabina je velika i prostrana.
Mane: koliko sam cuo, hoce da ispadne iz 4te ili 5te brzine kada je natovaren i ide nizbrdo, strada mu konusno tanjirasti zupcanik, losiji kvalitet posle 1988 i 1989god.

Zbog svega ovog gore nabrojanog, ni jedan drugi traktor nisam ni gledao.
Sada ste me pokolebali posle citanja ove teme.

Spisak je produzen na:
1. IMT 549
2. Zetor 4911
3. Univerzal 445

O ova dva poslednja, niko nema ruznu rec koliko vidim.
Zetor u mom kraju mislim da nikada nisam ni video, a kamoli mogao da cujem nesto o njemu. Univerzal je navodno dosta tezak, ali sa hidro volanom kompletan traktor, pogotovo ako ima prednju vucu.
Sta mislite o spisku? Treba li nesto jos da se razmatra za moje potrebe? (Nema rada u sumi, uglavnom bi se radilo na blagim uzvisenjima)
Potrosnja mi jeste bitna stavka a i okretnost (male Sumadijske parcele).
 
Čovek priča o traktorima do 50ks.Između zetora i univerzala.549 kod nas recimo može da vuče samo 1 brazdu dok zetor može 2 a i univerzal koliko sam upoznat.Radio sam godinama sa 540 i 560 i znam o čemu pričam,mada bi mu ipak preporučio traktore od 60 ks
 
Hvala svima na odgovorima.

549 kod nas recimo može da vuče samo 1 brazdu dok zetor može 2 a i univerzal koliko sam upoznat......mada bi mu ipak preporučio traktore od 60 ks
Neverovatno mi je da 549 zaostaje toliko po snazi za ova dva traktora. Ta info mi dosta znaci.
Ja ne bezim toliko od 60ks, vec ne vidim tu svoju potrebu za vecim traktorom za ovako malo zemlje. Ako 539 moze ovo da mi obavlja, 549 ce to uraditi bez zapinjanja. Cak se ljudi cude sto planiram da uzimam bilo sta jace od 539 koji je u 90% slucajeva zastupljen u selu.
Sto se cene tice ovih traktora, 549 se moze naci za oko 4000e. Zetor postoji samo jedan u oglasima a univerzal je skuplji od oba traktora. 558 je najjeftiniji od ova tri.
 
Sta god izaberes, bice dobro. Nemas potrebe ici na 60ks (558,560) jel ipak je to malo zemlje.
 
malo zemlje...ja ni 10ha ne bih radi bez 577 a kamoli više
traktori su sad jeftini tako da za 5000-6000e možeš naći solidan traktor od 70ks i sebi olakšati posao
a kod marka kako on već kaže 90% su 539 što znači da ako bi uzeo jači traktor mogao bi i po neku uslugu da obavi u selu pogotovu što su sve češće nepovoljni uslovi za obradu...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh