Koje djubrivo i u kojoj kolicini koristite u kukuruzu?

Život nije lak ali nije ni aceton pa tako i veštak vs.stajnjak.
 
Момо знамо ми све...Све је постало мало...и само мени!Погледајте само шта сте од Дедова наследили у назад 30 год а шта ћемо ми нашим оставити за 30 год🤔
 
Na parcelama gde idem sa Ureom razbacano je 250 kg po ha.
Imam neke parcele gde sam rasturio 150 kg Ureje, a kad bude 10-ak lista ide još 150 kg Kan-a.
Od osnovnog polovina je dobila 250 kg 15-ice.
 
Obicno idemo 100npk pod brazdu i 100kg ureje pod spremac, a jesenas smo pojacali npk na 150.

Послато са 23124RA7EO помоћу Тапатока
 
Treba mi savet o prihranjivanju kukuruza u fazi 5-6 listova rasipačem. Nisam to do sada probao a vidim da neki (napredniji) proizvođači primenjuju. Ako neko ima iskustva nek napiše nešto o tome. Zanima me da li se koristi urea, an ili kan, da li treba birati sitniju granulaciju đubriva i koliko kg/ha primeniti a da se ne spali kukuruz
 
To sam i ja nekad koristio ali je sr....nema vise padavina kao nekada,idemo ka tome da se moze urea komotno,ako ne u celokupnoj kolicini,bar pola ,dati na jesen uz osnovno djubrivo,ispadne bolje nego u februaru,martu pod spremac,a kamoli nakon sto biljka nikne.
 
Ja to radim sa AN-om ili KAN-om jer se on topi. Spremio sam 500kg na 2,5lanaca znači po 200kg po lancu. Sve zavisi i od padavina. Razbacaš i posle oparaš to je najbolja kombinacija. Malo požuti gde ga potrefi ali se izvuče i tera.
 
Ja to radim sa AN-om ili KAN-om jer se on topi. Spremio sam 500kg na 2,5lanaca znači po 200kg po lancu. Sve zavisi i od padavina. Razbacaš i posle oparaš to je najbolja kombinacija. Malo požuti gde ga potrefi ali se izvuče i tera.
U kojem je uzrastu kukuruz, koje visine ili broj listova? Čuo sam da treba tempirati pred kišu
 
Користи се Ан што мањи кукуруз то боље...а и касније ако је већи побели мало па се поврати ништа страшно...Мислим да логика говори о томе дали пред кишу или не јбт!
 
Radim tako godinama. Urea najbolja ,sto cistija bez prasine . Ako ima krupne granulacije jos bolje , em sto dalje leti em manje ozegotine . Kao Amidas npr. Poeanta je pred kisu od min 10 lit . Idealno je upravo pred sigurnu kisu , jer tada nema gubitaka uopste , a ni ozegotina ,koje kasnije nestanu svakako , ali ako je pred kisu , onda ih i ne bude . Ovo sto kaze Ratva , nebi se bas slozio. Nije bitno da se djubrivo rastopi , nego da ga nesto unese na dubinu . Najveci su gubici upravo kad se samo rastopi na povrsini ,i tu hlapi. Da se neko ne zavarava , isti je slucaj i ako se azot dodaje kultivatorom na dubinu recimo 5cm ili ako se razbacuje predsjetvu i zadrlja , a nebude kise duze poslije toga . Samo kisa od 10+ litara odjednom unosi azot na bezbjednu dubinu .
Jos nesto . 5 do 6 lista je prerano. To je mali vremenski razmak od sjetve , pa je jednostavnije bilo predsjetveno ili u sijacici . Idealno bi bilo oko 10og lista , ali PRED KISU sigurnu je najvaznije , bilo predsjetveno , bilo prihrana
 
U kojem je uzrastu kukuruz, koje visine ili broj listova? Čuo sam da treba tempirati pred kišu
Šta znam od 15cm visine pa do 25-30 kada je za paranje kako te vreme uhvati. E što se kiše tiče valja posle rasturanja da padne da bi AN ušao u zemlju kao i za sve. Poenta je da kan ili an ne isparavaju već se tope i mogu da čekaju kišu. Isti princip kao i za pšenicu. Čim kiša padne odma se usvajaju u bilku...
 
Nazad
Vrh