Koje djubrivo i u kojoj kolicini koristite u kukuruzu?

KishRobert je napisao(la):
steva 1984 je napisao(la):
Pa nemam ja ::novac:: da zaoravam N-P-K jako malo ljudi kod nas to radi sem kombinata i jakih pojedinaca.Sta fali da se baci N-P-K bacamo i na soju i na kukuruz vec nekoliko godina.
Nemas ::novac::,a vozis stajera i class!
Molim te...
Nemam to mi je sve na kredu kad dodje jesen neznam gde mi je glava imacu za nekoliko godina ako bog kad stanem na noge zaoravacu vestak.
 
NPK u prolece je u sustini za sledecu godinu. Jako mala kolicina se iskoristi ove godine, a pre svega fosfor.
 
Ipak, ako svake godine djubriš u proleće, bude dobro. U mom selu skoro svi bacaju NPK u proleće.
 
Dobro bude ali za kulturu koja dolazi dogodine. Ako bacis u prolece npk za kukuruze, a sledece godine sejes psenicu onda ce vecinu PK iskoristiti prenica. Moze doci do toga da ako neku parcelu nisi djubrio prosle godine, a ove sejes kukuruz i predsetveno bacis npk, i do ozbiljnijih gubitaka u prinosu.
 
Pa ja uglavno sad idem sa plodoredom kukuruz-soja-kukuruz tako da ima N-P-K 150 kg od prosle godine na sojistu gde kukuruz sejem imace valjda za sebe djubriva.
 
Dakle KAN niko nije predsetveno bacao!? Ja sam nesto razmisljao o tome... za vreme komunjara se mnogo koristio u kukuruzu i bogami bilo rezultata ali se bacao kad je kukuruz imao 6-7 lista, a posto se bacao rasturivacem kukuruz je izgledao jadno! Posto od setve do 6-7 lista ne traje predugo, razmisljam da bacim predsetveno. Ako imate neko misljenje slobodno izlozite.
 
Od setve do 7 lista ima oko mesec dana ...... Ja bih ti savetovao da baciš u 7 -om listu !
 
pidikanac je napisao(la):
malo računice
KAN-27% azota - 250evra/t - fertil
UREA-46% azota -400evra/t - fertil
KAN =azot + kalijum
Urea =azot
Post je spojen: [time]1298405237[/time]
_________________________________________________
Branko je napisao(la):
toshiba je napisao(la):
Mislis da nece valjati da ceka ispod zemlje?

Najbolje da ga prilikom kultivacije ubaciš u zemlju.
Treba ga i manje, a i lakše je dostupan biljci.
Zapusava cevi od baterija!
 
Nema kalijum !

KAN sadrži 27±0,5% azota. Osnovno hranivo je azot, dok krečnjak povoljno utiče na osobine zemljišta, naročito kiselih i izvor je kalcijuma, sekundarnog hranljivog elementa biljaka. Podjednak odnos nitratnog azota, kojeg biljke apsorbuju brzo i, amonijačnog sporije dejstvujućeg azota, omogućava ravnomernu ishranu biljaka azotom duže vreme.
KAN je fiziološki neutralno đubrivo. Može se mešati sa svim fosfornim i kalijumovim đubrivima i primenjivati predsetveno ili za prihranu.
Naročito povoljno utuče na sadržaj belančevina u žitaricama, čime povećava njihovu hranljivu vrednost.
KAN se proizvodi u obliku granula, veličine od 1 do 5 mm, sa sadržajem vlage od 0,5% do 1%.
 
Koristim ja ureu redovno, ali bi malo da experimentisem...
Post je spojen: [time]1298405880[/time]
_________________________________________________
Mada bi mogao da mesam sa ureom i tako da probam :sta:
 
toshiba je napisao(la):
Koristim ja ureu redovno, ali bi malo da experimentisem...
Post je spojen: [time]1298380680[/time]
_________________________________________________
Mada bi mogao da mesam sa ureom i tako da probam :sta:
bolje se drži proverenih stvari a eksperiment ostavi za kafanu ( jelen ili lav ) :haha: :haha: :haha:
 
Pidikanac, ti castis?? :haha: :haha:
Probacu na jedno jutro da mesam i videcu sta ce se desiti...
 
steva 1984 je napisao(la):
Treba mi jedan savet ili misljenje.Hocu pred setvu oko 15 marta da bacim n-p-k 15 15 15 200 kg/kj. pa da zakultiviram i onda ureje za 10 dana 100 kg/kj pa opet da zakultiviram ili da bacim odjednom sve pa da zakultuviram inace posejacemo pionir za krunjenje na njivi na 19-20 cm razmaka.
Nisam ti zaboravio da mi dugujes kalkulaciju rentabilnosti za STAYER :nono:
NPK u prolece mozes da bacis kad oces , ja ti predlazem da ga sacuvas za jesen da bi nadjubrio sa njime njive i da u jesen imas i onih 15% azota iz NPK da potpomazu razlaganje biljnih ostataka a fosfor i kalijum da prodju u pristupacnom obliku biljci a u zetvi 2013 kupi sebi hranivo za kes na vreme , i idi na nekoliko predavanja PSSS mozda naucis nesto .
Na ovaj nacin ces povecati prinose i brzo stati na noge a forumu ces se revansirati ovako
http://poljoinfo.com/index.php?topic=15934.0 to je samo 0,1% tvog stajera i uzto nesto posebno dobijas
 
Drugari, kod nas se malo razlikuje vrsta i vreme djubrenja.Prvo kod nas niko ne zaorava djubrivo,vec se 10-15 dana pred setvu baci 300kg 3x15 i 300kg kan na ha i to se predje setvospremacem,e sad citajuci vase komentare ja predpostavljam da to nije dobro al to se nasledjuje sa kolena na kolena i to polako mora da se menja.Sta preporucujete vi sad meni da ja bacim i koliko na kukuruz,napomena da nisam nista bacao kad sam orao,analizu zemljista nisam vrsio jer to kod nas nije dzabe a sad da placam za svaku njivu malo morgen,molim odgovor :cao:
 
Nazad
Vrh