Koje djubrivo i u kojoj kolicini koristite u kukuruzu?

Rale 83 je napisao(la):
Mozete bacati sta ocete , ako je poenta baciti .
Mozete li mi objasniti kako taj EUROFERTIL prelazi u pristupacan oblik biljci

po tom pitanju nisam strucan da ti objasnim, ali znam da je djubrivo iz uvoza, i da covek koji ga prodaje tj koji odgovoran za ovaj moj deo preporucuje bacanje pred setvu i kaze da je on odma dostupan biljci. to su moja iskustva i znam da nikad kukuruz ne pobaci :D
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Rale 83 je napisao(la):
pujol je napisao(la):
Drugari, kod nas se malo razlikuje vrsta i vreme djubrenja.Prvo kod nas niko ne zaorava djubrivo,vec se 10-15 dana pred setvu baci 300kg 3x15 i 300kg kan na ha i to se predje setvospremacem,e sad citajuci vase komentare ja predpostavljam da to nije dobro al to se nasledjuje sa kolena na kolena i to polako mora da se menja.Sta preporucujete vi sad meni da ja bacim i koliko na kukuruz,napomena da nisam nista bacao kad sam orao,analizu zemljista nisam vrsio jer to kod nas nije dzabe a sad da placam za svaku njivu malo morgen,molim odgovor :cao:
Kako nije besplatno , Imateli PSSS u leskovcu sigurno raspitajse tamo , jel uspeca na tvojoj zemlji babura , imali velicunu i nema crne pege
Kakve veze imaju crne pege u paprici sa djubrenjem!:haha:?
 
acA cS prO je napisao(la):
Rale 83 je napisao(la):
Mozete bacati sta ocete , ako je poenta baciti .
Mozete li mi objasniti kako taj EUROFERTIL prelazi u pristupacan oblik biljci

po tom pitanju nisam strucan da ti objasnim, ali znam da je djubrivo iz uvoza, i da covek koji ga prodaje tj koji odgovoran za ovaj moj deo preporucuje bacanje pred setvu i kaze da je on odma dostupan biljci. to su moja iskustva i znam da nikad kukuruz ne pobaci :D
:ppozdrav: :ppozdrav:
Djubrivo je iz Francuske
Ko je predstavnik za tvoju okolinu?
 
Zavisi koliko je tacno ta PH, ako je zemljiste jako kiselo 4-5 onda pici samo KAN videces , zbog tih 40% kreca popravice ti se prinos.

Urea ima osobinu da u momentu primene prvo blago poveca ph zemljisa pa ga onda zakiseli ALI se PH stabilizuje nakon sto se NO3 jon premesti u dublje slojeve ili bude usvojen od strane biljaka . Nije ga preporucljivo koristiti na jako kiselim zemljistima ali bi moglo da se koristi na zemljistima sa ph 6 koja su blaze kisela (naravno ako je ekonomski opravdano) .

recimo urea kosta 25 din
kAn kosta 20 din

Recimo da ti treba 100 Kg cistog azota za kukuruz . Ekvivalent je 220 kg ureje ili 370 kg KAN-a

220 kg ureje ti je 5500 din
370 kg KAN 7400 din

(cene sam lupio)

U ovom slucaju ti je skuplje koristiti KAN , MEDJUTIM....ukoliko je kiselo zemljiste ta razlika od 2000 din ce ti mnogo znaciti , jer ce ti se sigurno za te 2 hiljade din povecati prinos. redovno kontrolisi taj PH jer je bas to problem na zemljistima u Srbiji.
SAN i AN zakiseljuju zemljiste opet dok se NO3 jon ne usvoji od strane biljaka ( a to moze biti tek na kraju vegetacije tako da nije pogodno za kisela zemljista) koristi se u slabo kiselim, neutralnim i slabo baznim zemljistima.

SAN I AN su maltene jedno te isto.
Znaci ukoliko je zemljiste fizioloski kiselo 4-6,2(6,5) preporuka je samo KAN. U svim drugim slucajevima moze i AN i SAN i KAN I Urea . Ako je zemljiste bazno onda se primenjuje meliorativno gipsovanje da se smanji PH na neutralno.
 
Prinos zavisi od elementa koji je u minimumu i to je osnovni zakon. Ako ima dovoljno azota i kalijuma a fosfora fali , fosfor ce odrediti prinos. Isto tako ako fali ili azota ili kalijuma opet ce oni odrediti prinos.
Nikako ne treba zaboraviti i mikroelemente jer i oni ucestvuju u prinosu, samo je problem kod njih jer se njihovi nedostaci cesto vide onda kada je veliki nedostatak (akutni nedostatak) ,ali iako se nedostatak ne vidi on takodje odredjuje prinos.

Sto se tice 15:15:15 ponavljam U SRBIJI SE NE PROIZVODE DJUBRIVA U KOJIMA FOSFOR MOZE DA SE POMERA U ZEMLJISTU. Pitanje je , GDE SE NALAZI KOREN ? JEr koliko ja znam samo KOREN moze da usvoji neki elemenat (u zemlji). Kad sejemo , obicno sejemo na 7 cm i to znaci da se sva hrana za biljku mora nalaziti minimum 5-6 cm ispod te dubine da bi iole bilo dostupno biljci ( a i dublje ). Koja je svrha koristiti predsetveno 15:15:15 ukoliko ga unesemo na 5 cm sa setvospremacem , pogotovo sto se fosfor ne krece u zemljistu.
 
@Dragan18
Синко ,почео си да размишљаш својом главом а то је добро
.
Радите на повећању % хумуса у тлу.
Храну за биљке треба уносити тако да када биљка достигне свој максимум раста има шта да "једе" .
 
acA cS prO je napisao(la):
da, iz francuske. a predstavnik se zove Nebojsa Stojkovic.
:ppozdrav: :ppozdrav:
Ja sam na Granexportovom sajtu procitao da se proizvode u Austriji ? Mozda po Francuskoj licenci ili tako nesto...Interesuje me cena tih djubriva i koliko se baca npr 3x15 po hektaru,koliko ti bacas? pozz
 
Ja ću pred setvu ići NPK 5-18-12 Eurofertil na njivama gde nisam zaorao klasično mešano đubrivo jesenas.
Mislim da je cena oko 6500din/100kg.
Naravno +Urea+Kan(ili AN)
 
A da ne bude da je džaba pod oranje jesenas bačeno :sta:
Sračunaj koliko je kiše od tada palo i u kojim intezitetima.Nije isto kada padne xxx litara u petnaest dana i u pet dana.Pri tim uslovima i spiranja đubriva su mnogo drugačija.
I šta sad :sta:
 
diklofen je napisao(la):
A da ne bude da je džaba pod oranje jesenas bačeno :sta:
Sračunaj koliko je kiše od tada palo i u kojim intezitetima.Nije isto kada padne xxx litara u petnaest dana i u pet dana.Pri tim uslovima i spiranja đubriva su mnogo drugačija.
I šta sad :sta:
Fosfor i kalijum mozes da zalivas koliko oces nece se pomeriti od mesta aplikacije 5 cm u svim pravcima , sfericno . 70% ce se fiksirati i bice neupotrebljivo, a 30 % pri PH 7 bice dostupno. Azot ima drugaciju dinamiku koja se razlikuje od ova dva gore pomenuta elementa. Azota treba u jesen koristiti onoliko koliko ima biljnih ostataka (da se razloze), a ukoliko nema koristiti onoliko koliko moze da iskoristi jesenji usev do zastoja u vegetaciji . Ukoliko je usev prolecni, a nema biljnih ostataka onda jednostavno ici sa svom kolicinom fosfora i kalijuma u jesen ,a sav azot u prolece.

Ukoliko na sejacici nema opcija za startno djubrenje .
 
Pokušavam da saznam šta se dešava sa azotom u podzamnim vodama,da li ga podzemne vode iznesu na površinu ?
 
pujol je napisao(la):
rale pitacu za analizu zemljista,nije mi jasno sta si me pitao,kakva babura ja znam samo jedno znacenje te reci a to je vrsta paprike.I sta je najbolje da bacim :sta:
http://psss.rs/page.php?9

Poljoprivredna stručna služba "Leskovac" d.o.o.

Adresa: Jug Bogdanova 8a,16000 Leskovac, Republika Srbija
Telefon: +381 16 212 246
Fax: +381 16 54 639
E-mail: zavodle@open.telekom.rs
V. D. Direktor: Stanković Boban
 
Juce brat isao da ugovori ureju i pita tog coveka sto trguje rade dosta zemlje i kaze da je bolje zaorati 8-16-24 ili 8-24-16 nisam siguran kako je rekao nego 15-15-15.Kao kad dodje biljka do odredjenog perioda rasta gubi neki element dal fosfor,kalijum nerazumem se bas u hemiju.
 
kiraj je napisao(la):
Pokušavam da saznam šta se dešava sa azotom u podzemnim vodama,da li ga podzemne vode iznesu na površinu ?
Da li može da se razlije podzemnom (i nadzemnom) vodom do komšinske njive? :sta:
 
steva 1984 je napisao(la):
Juce brat isao da ugovori ureju i pita tog coveka sto trguje rade dosta zemlje i kaze da je bolje zaorati 8-16-24 ili 8-24-16 nisam siguran kako je rekao nego 15-15-15.Kao kad dodje biljka do odredjenog perioda rasta gubi neki element dal fosfor,kalijum nerazumem se bas u hemiju.
treba bacati sto manje azota u jesen jer se spira u nize slojeve!bacas vise P i K a azot bacas u prolece!
 
Nazad
Vrh