Koje dizne koristite za prskalice i koliko vode trosite po KJ/Ha

Jel koristi ko leklerove standard dizne i dali su dobre ili treba uzeti bar LU? Ove socijalne posle stotinak lanaca pocnu da saraju, prave linije
 
Ovo za slabu pokrivenost za male korove kod ID dizni sam i ja primetio ovo prolece.
Pripremio sam pocetkom Marta i ostavio da niknu korovi. Posto je bilo hladno vreme nisu bas svi nikli jednako i brzo i sada kada sam prskao suncokret prvi put posle nicanja na dosta mesta vidim vece korove koje mlaz dizne nije uspeo da pokrije. Dobra stvar je sto moze sa njima da se prska po bilo kakvom vetru, ali pokrivenost za male korove nije najbolja.
Pitanje je sta nabaviti da trpi vetar (ne bas najjaci), a da dobro pokriva. IDK, IDKT ili IDTA?
 
To mi je malo poprskanih jutara.Ispada da bi ih trebalo menjati kao čarape.Na Rau prskalici bile 110-03 mesingane dizne, došla sa njima, prskala kod nas i otišla bez menjanja.
 
Jbg. Imam na nosacu Jacto cetvorke keramiku(id), dvojke plasticne socijalne i trojke isto socijalne, dvojke rade dobro ali nisu isprskale vise od 10 hektara,trojke sam i prao vise puta ali nije to to,nisu vise tacne ni po pitanju kolicine tecnosti, razmisljam da odem danas da uzmem trojku Lu keramiku
 
Jbg. Imam na nosacu Jacto cetvorke keramiku(id), dvojke plasticne socijalne i trojke isto socijalne, dvojke rade dobro ali nisu isprskale vise od 10 hektara,trojke sam i prao vise puta ali nije to to,nisu vise tacne ni po pitanju kolicine tecnosti, razmisljam da odem danas da uzmem trojku Lu keramiku
Ja koristim LU 04 ali u mirnim uslovima jer jako osetljivi na drift pravi maglu i sa malom pritiskom
 
Upravo sam promenuo dizne, 2-ke protiv vetra skinuo a metnuo 3-ke obicne Lekler, isprobao u dvoristu sa cistom vodom da vidim potrosnju.
Toliku maglu prave na 3 bara da povetarac nosi maglu 30 metara dalje. To je sto sam video okom a sto nisam......?
 
3 bara xd...Imam obicne keramicke albuz dizne na prskalici ,trojka crvena,cetvorka zelena i petica plava,nema tu sta da trazi pritisak iznad 2 bara,i to kad nema vetra,po najmanjem vetru spustam pritisam na 1.5 bar,a eto prskao sam i sa 1 bar po vecem vetru,nije bilo magle,tj nesto jako,jako malo.
 
3 bara xd...Imam obicne keramicke albuz dizne na prskalici ,trojka crvena,cetvorka zelena i petica plava,nema tu sta da trazi pritisak iznad 2 bara,i to kad nema vetra,po najmanjem vetru spustam pritisam na 1.5 bar,a eto prskao sam i sa 1 bar po vecem vetru,nije bilo magle,tj nesto jako,jako malo.
Jel si siguran u ovo.
 
Posle koliko poprskanih ha menjate dizne?Mislim na ove plastične standardne 110-03.
Око 200 јутара годишње прскам и сваке треће год мењам дизне обичне 04 данас сам баш у Космосу узео 03 плаве.Једноставно у Дозер измерим задату количину воде коју дизна треба да избаци за један мин и видим дали је исправна или не...
 
3 bara xd...Imam obicne keramicke albuz dizne na prskalici ,trojka crvena,cetvorka zelena i petica plava,nema tu sta da trazi pritisak iznad 2 bara,i to kad nema vetra,po najmanjem vetru spustam pritisam na 1.5 bar,a eto prskao sam i sa 1 bar po vecem vetru,nije bilo magle,tj nesto jako,jako malo.
Inace prskam na 1.5 bara pa i manje, zbog potrosnje vode. Ovo je bila samo proba....
 
Ovo za slabu pokrivenost za male korove kod ID dizni sam i ja primetio ovo prolece.
Pripremio sam pocetkom Marta i ostavio da niknu korovi. Posto je bilo hladno vreme nisu bas svi nikli jednako i brzo i sada kada sam prskao suncokret prvi put posle nicanja na dosta mesta vidim vece korove koje mlaz dizne nije uspeo da pokrije. Dobra stvar je sto moze sa njima da se prska po bilo kakvom vetru, ali pokrivenost za male korove nije najbolja.
Pitanje je sta nabaviti da trpi vetar (ne bas najjaci), a da dobro pokriva. IDK, IDKT ili IDTA?
Pre dve godine bilo predavanje na temu prskanja i bio momak sa Novosadskog fakulteta iz odeljenja za aplikaciju pesticida.
Njegova preporuka je da za herbicide koristimo dizne sa dva mlaza ( od Lechlera to su IDKT, IDTA ), ali da radni pritisak bude nešto veći od preporučenog, zbog sitnijih kapljica. To znači da za diznu IDKT fabrika preporučuje 1,5 do 3 Bara, a po njima treba ići na pritisak od 3 do 6 bara.
Tu nastaje problem sa vetrom jer su tada kapljice sitnije pa ta dizna nije više za vetar od 5m/s već za manji.
Lično koristimo IDKT na 3 bara, a napravićemo probu da pola parcele radimo sa 3 bar a drug polovinu sa 5 do 6 bara
 
Kad nema vetra moze i preko 4 bara, kad je lahor/povetarac onda do 4 bara, a ako je malo jaci vetar onda do 3 bara. Ako je bas jak vetar dizne sa dva mlaza vose nisu efikasne, onda posao rade samo ID dizne. Kod nas dosta njih radi sa ID diznama bez obzira na vremenske uslove i imaju ljudi odlicne rezultate, tako da nemojte uzimati sve zdravo za gotovo sto strucnjaci kazu. Licno mislim da su IDKT dizne nesto najbolje sto moze da se uzme kod nas, ali nisu za jace vetrove. Pokrivaju odlicno, dozvoljavaju brzine vece od uobicajenih, zanosenje je minimalno i sto je najbolje od svega moze se raditi sa manje vode.
 
Nazad
Vrh