Koje dizne koristite za prskalice i koliko vode trosite po KJ/Ha

To da dizna IDKT može da radi sa malo vode je i bio odlučujući faktor za njihov izbor (radimo sa 3 bar, 8Kmh, voda 180lit/Ha)
 
180l po hektaru je sve samo ne mala kolicina vode druze.Ja koristim neke srednje litraze po hektaru od 140-160 lit,retko kad idem na 170l,i to je vec puno.
 
IDKT 03 uopste nisu za malo jači vetar, plafon do 5m/s što i preporučuju, preko toga jako nosi, na koji god pritisak radile. Dve rupe za dizne kao 015 pa su jako sitne kapljice, i lako se zanose. IDK 03 duplo bolje radi u istim uslovima. Za dvomlazne je možda bolja opcija idkt 04, mada sve zavisi od količine vode, i brzine.
IDTA su ver. najbolja opcija, ali i najskuplja, jedino sto zahtevaju veci pritisak, barem po preporuci. Mada kad je mirno vreme idkt radi parekselans. Ovo je samo neko moje iskustvo, a i mišljenje.
Malo mi nije jasno kada pričate o krupnim kapljicama kod injektorskih dizni. Kapljica na izgled jeste krupnija, ali ispunjena je vazduhom, kao balončić i prilikom kontakta sa površinom, bilo zemlja ili lisna masa, ona se raspršuje, pa je nemoguće da igde omaši.
 
I sami smo se uverili, prskajuci totalom soju pre nicanja po vetru, da IDKT03 nisu dobre za jaci vetar (mada smo pritisak smanjli na 2 bara) a to se moze vidi i na slici. Planiramo da za iducu godinu kupimo ID2 plus sito 60M i da radimo sa 5 bari, 8km/h, 155 lit vode. Na prskalici imam ugradjen, osim standardnog filtra (50M), i samocisteci filter pre razvodnika (50M) pa se nadam da necemo imati problem sa gusenjem.
Kakva su vam iskustva sa dvojka diznama?
 
Ja imam lechler 02Id od kad sam kupio prskalicu,sita su od 80maša i nisam imao problem sa zapusavanjem,vise su mi se zapusavale idkt 03.
Inace sa fvojkama sam uvek radio na 3.5bara 129l/ha,ali slabe su za neki jaci vetar
 
Na diznama rupice za vazduh su u ovom kao slicu,i on je dubok oko 1-1.5mm.Kad dizna se stavi u navrtku tek pola slica tog kao viri van,ali opet ne zapusava rupu za vazduh jer moze komotno da uvlaci kroz taj kao prorez u slicu ,jel to moze tako ostati ili da kupujem druge navrtke-kape za dizne ?.


 
Meni izgleda da je površina otvora između dizne i nosača (širina_šlica x dubina_šlica) veći nego što je površina rupice na dizni tako da neće biti smetnje.
 
Na diznama rupice za vazduh su u ovom kao slicu,i on je dubok oko 1-1.5mm.Kad dizna se stavi u navrtku tek pola slica tog kao viri van,ali opet ne zapusava rupu za vazduh jer moze komotno da uvlaci kroz taj kao prorez u slicu ,jel to moze tako ostati ili da kupujem druge navrtke-kape za dizne ?.


ja takve imam 2 god i rade za moje potrebe odlicno zbog te rupice ja sam malom okruglom turpijom tu kapu tj. navrtku prosirio po 1. mm dabi se ta rupa bolje videla i uvlacila vazduh al samo pored te rupice kapi a i ostalim diznama to nece smetati
 
Od svega što sam ja video, po meni su Idk najbolja opcija....

Lično koristim Idk 03, brzina 8 km, kad nema vetra 3 bara i 175 l/ha, kad ima 2 bara i 150 l /ha, i sam gas....

Kupio sam prošle godine Id 03, i ispod 3 bara neće lepo da rade, a zanošenje mi se cini da je veće nego na idk .
 
Ja sam veoma zadovoljan onim gore aragovim twin air diznama,iz kabine deluju kao veoma krupne kapi ali to je samo zato sto sam se navikao na obicne dizne...ove ni najmanju maglu ne prave,lepo trpe vetar i definitivno bolja pokrivenost hemijom na biljke od obicnih dizni.Isplate se za jednu sezonu po meni,takodje za sad ni jedna se nije zapusila ni jednom,te 2x 1.5 rupice na diznama su nikakav problem,samo odgovarajuci filter i no sikiriki.
 
Sto se tice filtera imam vrhunske,jedino ne znam kako ce raditi sitne korove tipa muvarike,sirka iz semena tek niklog...
 
Nazad
Vrh