Ko je raspoložen za akciju

Odg: ko je raspoložen za akciju

Potpuno se slazem sa tobom,da li se secas kada je bila strasno losa cena svinj pa kad su blokirali puteve,e da su ostali krenuli isto ne bi se to tako lako ugasilo nego jedna mala opstina krenula koja nije imala podrsku drugih paora sa 20 traktora i par masina i nista-e da je nas bilo 200 i vise pa na primer blokiraju puteve u Subotici,Novom Sadu,Somboru,Beogradu... to bi bilo ozbiljno pa da vidis dal bi onda smela zandarmerija da intervenise na toliko ljudi :zli:
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

Treba ozbiljno da se zamislimo sta, kako, gde, pa cak i s kim ALI da sa vec nesto pokrene jer ovo je vec previse sta nam rade. Jel se uopste zna otkupna cena pšenice roda 09 ili kao uvek resice se u hodu tj po prijemu u silose(skladista)?
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

kod nas ti je problem što ti koji organizuju njima daju bespovratna sredstva od nekoliko stotina hiljada evra da ćute e zato nam tako sve i ide a da se svi udruže drugu pesmu bi gospoda ministri pričali samo je to teško
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

Ma nezna se nista,kad slusam ljude kako je nekad bilo razbolim se, danas mi jedan prijatelj(otac od moga druga)ispricao da je 89 god u nase selo stiglo 54 nova traktora(samo za jednu godinu) ustvari njegov je bio 54 a kupovali su ljudu i posle njega ali ne zna broj.A mi i dalje cutimo i gutamo pricu svetska kriza :zli:
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

Danas sam čuo informaciju da će otkupna cena pšenice biti 11 din/kg. ::lose::
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

leka je napisao(la):
Ma nezna se nista,kad slusam ljude kako je nekad bilo razbolim se, danas mi jedan prijatelj(otac od moga druga)ispricao da je 89 god u nase selo stiglo 54 nova traktora(samo za jednu godinu) ustvari njegov je bio 54 a kupovali su ljudu i posle njega ali ne zna broj.A mi i dalje cutimo i gutamo pricu svetska kriza :zli:
pa pre si mogao za malo žita kupiti 539 a sad ,pa kod nas ti je kriza odavno došla
_________________________________________________Post je spojen: [time]1245101774[/time]_________________________________________________
sve mi to možemo da pričamo do sutra ali daj da pređemo sa reči na dela
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

todor je napisao(la):
kod nas ti je problem što ti koji organizuju njima daju bespovratna sredstva od nekoliko stotina hiljada evra da ćute e zato nam tako sve i ide a da se svi udruže drugu pesmu bi gospoda ministri pričali samo je to teško
ma znam ja da se tu pojedinci bogate i da to njima odgovara,ali kod nas ima najvise malih gazdinstava do 5 h hta ce ti ljud sutra treba i njihova deca da se skoluju,od velikih niko nece krenuti u neku borbu za pravdu za posreno nego samo mala i srednja gazdinstva,zamisli covek koji ima troclanu porodicu i 5 h zemlje ma on je najebo ko zuti,a kasnije vremenom ako ovako nastave bice malo i 50 h ne da se napredujes i da se siris nego da prezivis,sto mi jedan covek rece u skorije vreme -danas moras da vodis racuna da ne izgubis ono sto imas i da ga odrzis a ne da napredujs,e da li je to tako prosudite sami :sta:
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

leko pa to je i sa mlekom i kravama ista situacija prvo guše male do 5 krava pa onda do 20 e tek onda ove preko 50 tako i sa zemljom ja imam pramdedu od 88god čovek još dan danas radi oko 7ha zemlje i sad su mu uterali sa subvencijama samo 30% ikako oni da prežive
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

branko je napisao(la):
Danas sam čuo informaciju da će otkupna cena pšenice biti 11 din/kg. ::lose::
pa tu nemozes ni da pokrijes ono sto si ulozio,a kamoli da zaradis vestak 200 kg petnajstice u jesen a bila je skupa zlo zaorano,oranje sejanje ... prihrana februar mart 150kg ureje i nedaj boze neka bolest a kod mene je bila pegavost 3 000 din prskanje protiv nje i+folijarno arenda 1 tona i ako bude leda ode u tri lepe a gde je kosenje i seme :zli:
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

leko bolje ga i ne raditi kad sve stavim na papir ostane mi jedna velika NULA
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

todore onda je kod tebe lepo rodilo. Moja racunica prikazuje minus.
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

Nažalost (vrednim i marljivim poljoprivrednicima), moje prognoze su sve bliže istini.
Cena pšenice je sve bliže nivou od 20 dinara ali za dva kilograma. Za neki dan počinje žetva pšenice, ministarstvo poljoprivrede ćuti, a poljoprivrednici vrte glavom u neverici da ih je snašla još jedna u nizu elementarnih nepogoda.
Država nema novca (tako kažu) da pokrije gubitke proizvođača koji nastaju usled izuzetno visokih cena đubriva, semenskog materijala i drugih inputa u proizvodnji hlebnog žita.
Veliki rod u 2008.godini je uzrokovao viškove koji su sve vreme držali cenu na niskom nivou.
Ukoliko rod bude na nivou od 2mln.t (prema očekivanju stručnjaka)možemo reći da će se u drugoj polovini jula naći više od 2,2 mln.t hlebnog žita.
Zakon o javnim skladištima je usvojen prekasno i sada je gotovo nemoguće izdefinisati (licencirati) silose koji će dobiti dozvolu javnog skladišta. Osim toga silosna mreža lokacijski razuđena tako da i ne možemo očekivati da će proizvođači vozati pšenicu na veliku udaljenost (zbog troška), a istovremeno lokalni mlinovi i trgovci neće zavlačiti ruku preduboko u džep u toku otkupa. Ovo je za proizvođače veliki trošak jer kao nikada do sada PROIZVOĐAČI NEMAJU NOVCA I U TEŠKOJ SU BESPARICI. Postojeće državne subvencije su očigledno nedovoljne i kao takve imaju ulogu isključivo socijalne pomoći poljoprivrednicima a ne ulogu podsticanju i unapređenju poljoprivredne proizvodnje. Isplaćuju se sa zakašnjenjem i tako kažemo da je poljoprivredniku sada sve jako jako skupo. Svaki trošak čak i prevoza mu je ogroman finansijski udar.
Da se vratimo zalihama koje sam konstatovao u gornjem pasusu.
Srbija bez Kosova troši 1,65 mln.t hlebnog žita. To je pravi podatak. Podaci potrošnje koje nam serviraju preko medija obuhvataju ne samo Kosovo nego (verovatno)čak i Montenegro. Niko ne sme da izgovori da je Kosovo danas van evidencija i da ga u delu podataka podataka o potrošnji pšenice jednostvano ne možemo uzeti u obzir.
Dakle ovaj višak koji će biti oko najmanje 0,5mln.t usloviće niske otkupne cene o kojima smo govorili a to je dobro za sve osim za one koji proizvode pšenicu i one koji su upućeni- vezani za poljoprivredu i samog poljoprivrednog proizvođača.
Postoje samo dva načina kako bi poljoprivrednik ovde mogao da ne izgubi a to su:
1. da država stane u zaštitu i pokrije ev.razliku od min.otkupne cene do cene koštanja proizvedenog zlatnog zrna ili
2. da poljoprivrednik negde i nekako sačuva pšenicu što je u ovom trenutku s obzirom na besparicu i kao i same mogućnosti čuvanja, nemoguća misija i tako ev.sačeka da izvoznici odrade posao. Kada zalihe padnu za samo jednu tonu ispod projektovane potrošnje za tekuću godinu cena kreće gore..
Postoji i još jedan crni oblak koji se nadvio nad pšenicom a to je besparica otkupljivača (mlinara i trgovaca) a ona može uzrokovati čak i plaćanje tako niskih cena na rate što sada vidimo u otkupu pivskog ječma. Niska cena i plaćanje na rate su za poljoprivrednika ne samo nokaut već i šutiranje u slabinu već ionako finasijski polumrtvog poljoprivrednog proizvođača.
Ukoliko se obistine crne slutnje, želeo bih da vidim koliko će krajem godine biti posejano pšenice..
Voleo bih da nisam u pravu i da sam sve ovo što sam napisao izgrešio o
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

ma i ne racunam nego drugi mi ispricaju(kukaju) pa onda i ja razmisljam i lose ispadne-jos je dobro ako si na nuli a rad ko ssisa
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

abro ta nula mi je sama slama koju baliram tako da smo isti sa velikim minusom
_________________________________________________Post je spojen: [time]1245102797[/time]_________________________________________________
leka je napisao(la):
ma i ne racunam nego drugi mi ispricaju(kukaju) pa onda i ja razmisljam i lose ispadne-jos je dobro ako si na nuli a rad ko ssisa
zato sam ja i batalio račun kad znam da sam u gubitku
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

ja ću na jednoj imati i veći od tri tone ali koliko sam ga puta prihranjivao pa još stajnjaka bacio ne isplati mi se ni 5tona
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

Kod nas ocekujem sarene prinose ima losih ima dobrih zita, kako zasto :sta: neznam.
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

kod mene je isto ima i žita koja dok plate košenje neće imati ni dosta
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

ma oped ce se naci neko da poseje,neko ce reci i da to nije tako losa cena boli ih ona stvar zajebavaju-ja psenicu sejem samo zbog plodoreda-aj covek racuna aj ova godina losa bice druga bolja a onda sledeca itd i onda dodjemo da moramo uzimati na paritet zato sto smo zaljhe novca potrosili da zivimo i jedemo a onda posle 5 god malo nesto zaradis- puste ti pa pomislis evo ga krenulo je pa kredit uzmes navlakaca i sta reci dalje sve znate kao i ja cen svega mala a evro skace a kredit u evrima e onda samo ostaje :ppozdrav: ima kod nas i loseg i dobrog zita na oko ali to se nista ne zna dok ne pocne zetva ::novac::
_________________________________________________Post je spojen: [time]1245103353[/time]_________________________________________________
todor je napisao(la):
ja ću na jednoj imati i veći od tri tone ali koliko sam ga puta prihranjivao pa još stajnjaka bacio ne isplati mi se ni 5tona
mi radimo samo za ginisa a za ::novac:: nista
 
Odg: ko je raspoložen za akciju

Koja je cena kosenja?
_________________________________________________Post je spojen: [time]1245103453[/time]_________________________________________________
Jel pocelo skidanje pšenice?
 
Nazad
Vrh