Kočnice na traktorima

posle pola godine kocnice i dalje sluze pravo. u pitanju je imt 560. nove lamele, cilindri, kugle, opruge, crijeva pomocnih cilindara, glavni kocioni. koce istovremeno, pod teretom blokiraju bilo asfalt ili zemlja. odusevljen. primijetio sam da znatno bolje koce nazad nego naprijed. sto je dobro ko voli da salta u brdu traktor. sve je originalno, nikakve prepravke nisam vrsio sem zadihtavanja onih solja da ne ulazi prljavstina. kocnice sam licno ja radio pa tako ako nekog nesto zanima tu sam. :ppozdrav:
 
Dzabe kad ce se sad naci pametnjakovoci koji su u stanju u oci reci da nemas pojma sta pricas, da nosis glavu u torbi i da to sto prije prepravljas na mehanicki sistem jer ovo fabricko nista ne valja...

Kad sam napisao da ima cjelo cudo 560 za koje znam i da svi imaju ispravne fabricke kocnice i da se radi po brdima kakva ljudi iz ravnice tesko mogu i zamisliti da se rade traktorom bilo je slicnih komentara.

Po meni jedina prepravka koja to i nije je dodavanje federa za vracanje sekundarnih cilindara u pocetni polozaj. Drugo nista ne priznam.
 
ja nisam cak ni to radio sa oprugama i ne glave. bar za sada. a bogami i ne koce(pod ovim mislim na to da ne koce kad ne stiscem pedalu) :osmeh: . dignem tocak i okrecek kako hocu. sve u svemu zadovoljan sam.
 
Kako ide postupak zamene kocionog ulja na IMT 577 (mokre kocnice) i da li ima potrebe nakon 13 god.vec i zamenit novim uljem?
 
Na osnovu ideja i slika kolega sa ovog foruma, ovih dana se radi na popravci kocnica, najvece boljke na imt 560.
Ubacene kocione opruge od zastavinih vozila da bi pomogle vracanju u prvobitan polozaj.
575190126a5b589ba35f1dc5714504b3.jpg
6e8bcd54a6ff0cd6d84b9f0683d74d1c.jpg
1e5803c992391ab90e0f883242eef9d4.jpg


Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Mali paore samo tako i može da se gleda! Zar se nisi zapitao kako je taj traktor radio prvih 15-ak godina? Možda i više.... Iz fabrike sigurno nije mogao izaći a da ne koči kako treba.
 
To je matori borac, ali sluzi. Prethodni vlasnik nam je pricao da je u pocetku kocio kao blesav, ali vremenom su opruge popustile i on covek uzeo i iscupao kocione cilindre i kocio rucnom, pa smo menjali cilindre, gumice sve bilo zapeklo ali nema efekta dok se ovo ne sredi. Javljam utiske kad sklopimo obe strane. Do sad nije nikakva investicija u smislu novca do 1000 dinara sve zajedno.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ne bokiraju kočnice samo zbog opruga nego kad kuglica ukopa novu rupu na onom konusu kad se jače zakoči ona blokira jer se kuglica zaglavi u toj novoj rupi. Zato je vazno obraditi ona lezista i skinuti taj zub da ne zaglavljuje
 
Dobro i to se podrazumeva,kao i nove kugle da se ubace po potrebi a bogami i kočione lamele po potrebi staviti deblje ili std.... Ali i pored svega toga se zna desiti da opruga popusti vremenom,da li zbog toplote ili loše izrade (vrv od oba) i onda se mora pribeći ovom patentu. E za to nikako nije kriv traktor nego home made opruge.
 
I NIPOŠTO podmazivati kuglice unutra... Tek onda kreću problemi. Ovdašnji majstori se kunu u bakarnu mast i s njom mažu kuglice a kad se na nju nahvata kočione prašine, pa pod kuglice krene pa širi diskove i krenu kočnice glaviti jako brzo. Na suho se nema što hvatati na kuglice i to radi super. I obavezno čitave zaštitne gume na "tuljcima" odozgor, su OBAVEZNE.

Na moj nagovor u selu urađene kočnice s federima na dva 560 i ljudi su prezadovoljni a prije toga stalno patili s kočnicama. Kad kočnice na SKIPU dođu na red, federi su obavezni.
 
Nazad
Vrh