Kiselost zemljišta

Odg: kiselost zemljista

Mac sa 2 ostrice. Sprzi korisnog ali i glodare, bube, korove pred zrenjem
 
Ako je zemlja kisela, moje njive su ispod 5ph, da li to automatski znači da u zemlji ima azota? Da li ga treba bacati manje nego što je uobičajeno zavisno od kulture koja se seje? Iz pročitanog po netu sam zaključio da Urea kiseli zemljište i da umesto nje treba razbacivati KAN e sad treba li smanjiti i količinu KAN-a ili i dalje poštovati preporučene količine po kulturama, na primer preporuke ispisane na džakovima KAN-a?
 
U svakoj zemlji ima svega, samo je pitanje cega ima dovoljno a cega nema. Azot se u svakom slucaju dodaje.
 
Moras cak sta vise bacati KAN iz dva puta. To sto je zemljiste kiselo ne znaci da nema elemenata, znaci samo da su vezani. To je jos jedna prednost kalcifikacije, oslobadjas vezane elemente, plus one koje bacas biljka ce bolje tj procentualno vise usvajati.
 
Ma sve su mi njive skoro iste po analizi. Vrlo sitne razlike. Veća njiva mi je 2,2ha ali se seje 1+1+0,2ha a onaj 1ha je jako brdo. Druga je 70ari i treća u kućnom placu 50 ari i ona je bašta, svašta po malo od povrća i malo lucerke. Na brdo sam hteo lucerku ali sejanje jesenas nije uspelo, inače je do pre par godina je tu već bila lucerka ali je kratko izdržala.
 
Nazad
Vrh