Kiselost zemljišta

Odg: kiselost zemljista

krbokalk nastaje u seceranama oni dodaju krec da bi izbjelili secer e sad u njemu znaci ima kreca i neki vragova od secera.
ja sam dobio iz secerane zabe al sam prevoz platio 25e
 
Odg: kiselost zemljista

Stručnjaci, jedno pitanje, natezao sam se sa komšijom danas u vezi rasipnja pepela po bašti, kaže zemlja je kisle i rasipanje pepela smanjuje kiselost, ja se ne slažem, ali nisam ni siguran. Ko greši?
 
Odg: kiselost zemljista

Da, pepeo ima alkalnu reakciju znači smanjuje kiselost. Nekada su žene od pepela kuvale lužinu (baza) za pranje veša. Iskreno neznam koliko pepela bi trebalo baciti pa da se kiselost smanji. Inače pepeo od drveta, kao i onaj od žetvenih ostataka sadrži mineralne materije, fosfor, kalijum... i odlično je đubrivo.
 
Odg: kiselost zemljista

Hvala svima! :ppozdrav: Za lužinu i pranje sam znao, ali ne i za hem. sastav pepela.... ::namigivanje::
 
Odg: kiselost zemljista

nebojsa je napisao(la):
Inače pepeo od drveta, kao i onaj od žetvenih ostataka sadrži mineralne materije, fosfor, kalijum... i odlično je đubrivo.

Jesenas kada sam sušio kukuruz sa sojinom slamom sav pepeo sam razbacao po bašti a onda se našao neki pametnjaković koji mi je rekao da tamo neće ništa rasti...

Hajde da vidimo ove godine...
 
Odg: kiselost zemljista

Kao sto je nebojsa vec napisao i ja sam u vise literature nasao da se pepelom od drveta najvise unose u zemlju fosfor i kalijum.Kod nas se od starina pepeo razbacuje po vrtu.Prava stvar.Pozdrav.
 
Odg: kiselost zemljista

pozdrav forumasi,znaci li to da ko ima kiselo zemljiste,bolje da spaljuje zetvene ostatke?kako moze prepoznati kiselkasta zemljista,da li su to zemljista koja izlaze na livade,tj.slatinu?
 
Odg: kiselost zemljista

Slatine su alkalna zemljišta, dakle ph>7. Najlakše ćeš odrediti ph analizom zemljišta koja je besplatna. Analizom se dobija još dosta drugih korisnih podataka kao i preporuka za đubrenje a rade je poljoprivredne stanice.
Što se tiče spaljivanja žetvenih ostataka to ti nikako nebih savetovao. Ž. ostaci se pretvaraju u humus a on je najbolji regulator ph vrednosti (pufer). Znači povećanjem % humusa u zemljištu (ž. ostaci, stajnjak, zelenišno đubrenje...) indirektno utičemo na regulaciju ph zemljišta bilo da su kisela ili alkalna. Naravno da je nekad ph toliko poremećen da to nije dovoljno pa se mora reagovati i na drugi način.
 
Odg: kiselost zemljista

U Somboru se analiza zemljišta radi kod autobuske stanice, ali iza prema buvljaku. E sada neznam tačno kako se zove ta ustanova, ali ima nešto. Nisam siguran jer ni sam nisam nosio do sada.
 
Odg: kiselost zemljista

A pepeo od slame koja se upali na njivi :bravo: da li je to dobro da se popravi kiselost zemljista, ili je korisnije, ako se moze, zaorati je i na taj nacin ubaciti je u zemlju. :ppozdrav:
 
Odg: kiselost zemljista

Koliko sam upoznat nikako ne bi trebalo spaljivati ostatke, zato sto se unistavaju razne zivotinje i mikro organizmi u povrsinskom sloju zemlje a oni imaju ulogu razgradnje raznih ostataka i pretvaranja u humus.A sto se tice analize mislim da je treba uraditi.
 
Nazad
Vrh