Kazan za pečenje rakije

Ovo je pumpa LIVERANI 60, sa prečnikom creva 60mm, ima i sa 40mm. Cenu još nisam dobio, zvaću sutra, ali sam nešto načuo oko 1000 eura nova. Mislim da one Womax pumpe sa plastičnim perajima nema šanse da guraju kominu koja nije iskoštičena, koske će garant da izlome peraja. Slično će po mom mišljenju da prođu i pumpe sa aluminijumskim perajima. E sad ova LIVERANI ima radno kolo od gume, a ne peraja, tako i kad zaglavi možda će proklizati kaiš, a kod Womaxa ako zaglavi izgoreće pumpa jer su peraja direktno vezana za rotor motora. Uopšte kod svih sličnih pumpi, Womax nije jedini koji prave slične potapajuće muljne pumpe. Ako se komina ispasira i odvoji koska onda bi možda i gurala ali ostaje problem prečnika creva od samo 25 mm.

---------- Poruka napisana 30-07-12 u 11:38 ---------- Prethodna poruka je 29-07-12 at 20:45 ----------

http://www.portal-srbija.com/prehrambena-industrija/zestoka-alkoholna-pica-proizvodnja/avd-trade/

O
vo je firma iz Topole koja u ponudi ima ove pumpe, samo ih proizvodi firma ZAMBELI ili sl.Ponuda će stići u toku dana ali je cena oko 1480 eura plus PDV. Protok je 12 ooo litara na sat a creva su 50mm. Pumpa je verovatno jako dobra ali je cena zaista visoka za nekog ko radi manje količine.
Kad sam ih već zvao pitao sam i za onaj kazan sa kolonama i deflegmatorom. To je kopija onih nemačkih i austrijskih kazana a pravi neka naša firma. Od 150 litara košta oko 11 000 eura plus PDV okvirno.Na njemu se ne vrši pečenje meke rakije i prepeka nego se odmah izvlači rakija jačine kakvu želite, bar su mi tako rekli. Nema tabarke nego koristi vodu iz sistema i može da radi i na čvrsta goriva.Kad stignu ponude okačiću tačne cene i uslove.
 
Kolega ZICAPROM zar ima smisla porediti Womax hoby pumpu koja je oko 50e i ovakvu zver koja je 1000e ?
Sve opet ostaje na onome koliko godišnje pretočimo komine, ko ima ozbiljno prouzvodnju ne može ni da razmišlja o nekoj hoby pumpi za pretakanje.
Kolega hvala na detaljnim informacijama ! :ppozdrav:
 
Nisam imao nameru da poredim ove dve pumpe na taj način što ću objašnjavati koja je bolja, jer se to zna, ali imam nedoumicu oko toga da li će potapajuća pumpa, kao npr. ova womax-ova, uopšte moći da vuče kominu zbog svog principa rada i malog prečnika creva. Znači nije pitanje da li će da traje nego da li će uopšte da proradi. U tom smislu bih voleo da čujemo od nekog ko već ima takvu pumpu njegova iskustva. Što se tiče ponude gore pokazane firme iz Topole stigla je:muljna pumpa koju sam opisao košta 1480 eura plus PDV, što je skoro pa bezobrazno skupo, a kazan sa kolonama domaće proizvodnje od 150 litara je 11200 eura plus PDV.
Pozdrav
 
Poznanik mi je rekao da je nekoliko puta menjao plastična peraja, uvek se u kljuku od šljive provuče po neka koštica, na deklaraciji piše da je omogućen protok stranih tela do 15 mm, nisam iskušavao sreću, nikad pumpu nisam spuštao do dna čak i ako je kljuk "proceđen" jer koštice obično padnu na dno.
Moje mišljenje je da pomenutoj pumpi nikako ne prija bliski susret sa većom količinom koštica.
Kolega ZICAPROM da li je moguće prepravljanje običnog kazana u kazan sa kolonama ?
 
Pa nisam video da je neko to prepravljao ali verujem da može, smo će cena otprilike da bude ista. Inače ovakav kazan ali nemačke proizvodnje je duplo skuplji, dok takođe taj nemački ali od 500 litara košta negde oko 70 000 eura. Mi smo daleko od toga, a ja koristim neke naše pravljene tzv. kolone, koje montiram između kazana i batarke.Taj dodatak spolja izgleda kao umanjena batarka, samo što je voda na vrhu u jednoj posudi a ne unutra. Inače služi za izdvajanje metil alkohola jer se u njemu vrši destilacija na manjim temperaturama, što se prati na ugrađenim satovima za temperaturu, a s obzirom da metil alkohol počinje da destiliše od nekih 64 stepeni cilj je da u tom srednjem destilatoru temperatura ne pređe nekih 75 do 78 stepeni kad otprilike počinje da destiliše etil alkohol ili rakija, u tom slučaju bi na srednjem destilatoru tekla i rakija a na tabarci ne bi. Inače kad se malo obrati pažnja na temperaturu na srednjem destilatoru, dok se vrši prepek, isteče nekih 7 do 8 litara i kad ga probate bas je gorko, tako da se može reći da se dosta toga lošeg izdvaja. Inače takav dodatni destilator po mom mišljenju menja jedan deo kolone u ovim skupljim kazanima, a pravio ga je kazandžija iz mog grada, Svrljiga, i mislim da je koštalo 1000 eura.<br>Inače ove godine ću prvi put da izdvajam kosku iz sljive, pošto do sada nisam imao mašinu, pa sam skoro pravio.Mišljenja sam da se može napraviti reprezentativna rakija i sa običnim kazanima, eventualno uz dodatak ovog ili sličnog dodatnog destilatora ali uz obavezno izdvajanje koštica i korišćenje kvalitetnih i dobro uzrelih šljiva, koje ja obično otresem na zemlju pa tu odstoje još par dana. Za rakiju kasnije koristim hrastovu burad koju kupujem svake godine po malo, sad sam uzeo 2 komada od po 500 litara. Jedino u šta nisam upućen to je dodatno aromatizovanje i doterivanje rakije kad se već sipa u bure, da bi dobila što jači miris i ukus šljive, jer mislim da joj fali jo malo tih sitnih doterivanja i mogla bi da bude u rangu skupljih rakija kod kojih čovek zna za šta se muči. Takođe sam mišljenja da se dobra rakija ne pravi isključivo od stenleja. Toliko za sada. <br><br>

---------- Poruka napisana u 13:11 ---------- Prethodna poruka je at 08:23 ----------

http://www.kupujemprodajem.com/muljna-pumpa-1602596-oglas.htm?filter_id=7130108

O
vaj oglas sam našao na kupujem-prodajem. Zvao sam čoveka i on tvrdi da je prodao dosta tih pumpi, između ostalog i za kominu. Pumpe su po njegovoj priči dosta masivne, jedna je teška oko 13kg. Izlaz je 43mm, što je onako na granici, ali pumpa ima dosta snage tj 2,8kw, što nije malo. Na dnu pumpe, gde uvlači postoji neka sečka za dodatno usitnjavanje mulj, komine ili šta već vuče. Prodavac traži 75 eura ili oko 9000din, plus brza pošta još oko 500 din. Mislim da bi i ovo moglo da prođe.
 


Ovako je izgledao kada sam ga kupio,a ovako izgleda sa novom furunom i opravkom. kazan je 100L,ako je neko zainteresovan moguca je i prodaja jer meni treba veci.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako se ne varam ovo je Subotički kazan, tako je izgledao naš prvi, kupili smo ga za 500 e, pekli 1 sezonu i prodali za 550 e.
Lepo ste rešili kotlanku, čekam majstora da mi napravi dno kotlanke od 5 mm debelog vatrostalnog lima, ima par prepravki koje smo odradili drugaru na ovakvom kazanu, ako vas zanima kolega sasabogic1 mogu vam reći na prvo oko šta mi se ne dopada. :ppozdrav:
 
ovaj kazan nije suboticki.krsteno ime po papirima(nevredjam nikog)mu je Bosanac.a gde se tacno proizvodio sam zaboravio,a nije ni vazno.kazancic ce biti fino sredjen i bice jos nekih prepravki.kad zavrsim loziste onda bi hteo da radim tabarku.hteo bi da stavim cilindar ili kondenzator kako ko vec zove.dali neko hoce da kaze koliki je razmak(medjuprostor) izmedju spoljnog i unutrasnjeg zida cilindra.imam prijatelja koji ima sav alat i znanje,ali nije to radio pa nezna mere.ako neko hoce da pomogne hvala unapred.kolega Matkee slobodno napisite sve sto mislite da moze bolje.zato postoji forum.sve dobronamerno prihvatam kao savet.
 
Dejo jel to meraklijski kazan?Komšija ima 0d 8 litara i kaže meraklijski jer ne može da ispeče koliko danas mogu da popiju. :haha:
 
Dejo jel to meraklijski kazan?Komšija ima 0d 8 litara i kaže meraklijski jer ne može da ispeče koliko danas mogu da popiju. :haha:
jel ti to mene malo.....
Mislio sam na to da je kazan od 100l za vocnjak koji je na okucnici.Nama je bio idealan. 50 jabuka i krusaka na spaliru i 100 cokota loze.Ono sto se ne pojede ide u rakiju!Iako smo bez kazana 8 godina i dalje ima rakije na zalihama.Kad te put nanese na banatsku stranu dodji da testiras!:ppozdrav:
 
ovaj kazan nije suboticki.krsteno ime po papirima(nevredjam nikog)mu je Bosanac.a gde se tacno proizvodio sam zaboravio,a nije ni vazno.kazancic ce biti fino sredjen i bice jos nekih prepravki.kad zavrsim loziste onda bi hteo da radim tabarku.hteo bi da stavim cilindar ili kondenzator kako ko vec zove.dali neko hoce da kaze koliki je razmak(medjuprostor) izmedju spoljnog i unutrasnjeg zida cilindra.imam prijatelja koji ima sav alat i znanje,ali nije to radio pa nezna mere.ako neko hoce da pomogne hvala unapred.kolega Matkee slobodno napisite sve sto mislite da moze bolje.zato postoji forum.sve dobronamerno prihvatam kao savet.

Onda je verovatno subotički DES pravio slične kazane oko 1985 god.
Razmislite o plastičnom buretu kada budete pravili tabarku, kod našeg kazana je tabarka više od 3x veća od zapremine kazana, kazan je 120l, a tabarka oko 400 l.
Sada sam bio da vidim, ne mogu da izmerim, ali mislim da je oko 50 mm, kod mene je prohromski i zadovoljan sam kako je odrađen, sa ugradnjom je oko 120e kod majstora kod koga sam radio.
Ako imate manje količine voća i nemate nameru da radite uslužno, razmislite o sabijanju spirale, dodavanju cevi u tabarku i tim načinom povećavanje površine "hladnjaka", jeftinija varijanta, a radi posao.
Namera mi je da pomognem, uvek dobronamerno. :ppozdrav:

1. napravite nešto ovako kod mešača da bi ga fiksirali.
2. ventil za vrelu vodu postavite od 40~50 mm od gornje ivice tabarke i neka bude izlaz 3/4'' ili 1''.
3. pregledajte i zamenite teflone na svim spojevima na kojima ih ima.
4. ugradio bih veliki mesingani ventil na ispust za kljuk sa usmerivačem, nema prskanja okolo, nema opekotina a sve se radi u košulji.
Nadam se da sam uspeo da vam pomognem

 
nije mi jasno ovo oko 50mm?jel to mislis na razliku u cilindru-unutrasnji-spoljasnji.ako je to onda je u redu.
 
Da, zatvoren je sa svih strana, postoje sa gornje strane cilindra dve male cevčice koje omogućavaju vodi da dopre do unutrašnjih zidova cilindra, kroz njih mislim da je oko 50 mm.
 
Evo još jednog pitanja za iskusnije od mene. Dakle pošto ove godine prvi put pasiram šljivu za pečenje, tj. vadim joj kosku, strah me je da mi kazan ne zagori. Imam običan kazan od 160 litara ali nema mešač, doduše pravio mi ga je dobar prijatelj tako da me je uveravao da je dno kazana napravljeno od bakra velike debljine, 5 ili 6 mm ali nisam siguran pitaću, tako da ne bi trebalo da zagori. Ove godine sam ga ubedio da za narednu sezonu prepravimo kazan tako da bude sa 2 dna, sa uljem između njih. Negde sam čitao da komina zagoreva ako na dnu bude više od 300 stepeni, a da se sa 2 dna ta temperatura nikad ne dobija da bude višlja od 180 stepeni. E sad postoji problem da mora da se postavi dobar sigurnosni ventil jer je veoma opasno ako dodje do pregrevanja a nema ventila da ispusti višak pritiska. Ali dok to sve ne napravimo ima li neko praktičan savet da ne zeznem ovih 100 tinak kazana od ove godine, greota je.
 
Evo da postavim i ja sliku moje skromne "vesele mašine".
Kazan je od 160 litara, nema mešač i kiper je, dno je bakarno debljine 6mm, pravljen je prošle godine, ovo će mu biti 2. sezona. Ovaj uređaj između je pokušaj da se napravi jedan deo deflagmatora i služi prvenstveno za izdvajanje jednog dela metil alkohola, za drugo nisam siguran ali planiram da na zimu odnesem na ispitivanje rakiju koju sam peko sa njim i prošlogodišnju koju sam pekao bez tog dodatka. Laboratorija će nam reći razliku i da li se isplati jer na njemu ode jedna znatna količina tj. ima rashoda, inače ga koristim samo na prepeku. Izvinite što lule stoje krivo ali nisam stigao da podravnim a hteo sam da ih postavim da se vidi koja gde ide.
 
Pesak su ljudi stavljali na dno kazana da ne zagori,ali lep cist,prosejan.

Posle svinjske masti kolega North ARMY pesak je bio nešto što se moglo očekivati kao rešenje od vas, mogu samo da zamislim šta se desi sa dnom kazana koji ima mešač i ugrađen elektro pogon mešača, da je debeo i 10 mm teško da bi izdržao jednu sezonu.
Koja je svrha peska i kako on može da spreči zagorevanje ?
 
Nazad
Vrh