Kamionske prikolice u službi poljoprivrede.

Dvokružni sistem kočenja je vam je još dodataku traktoru koji se može svagde ugraditi, ventil evropa sa njega ide komanda na kočenje vučnog i vučenog vozila i traktor ima dvokružni sistem kočenja plus može da se doda i vazdušna ručna kao parkirna u kobinaciji sa tristopima koji koče kada gubite vazduh na kočnom sistemu ili kao tranvajka da koči samo prikolica
Kakav je to europa ventil?
Ja mislim da mora druga kočiona pedala
 
Svaka kamionska prikolica ako ima ispravnu pneumatsku instalaciju za kočenje bez ikakvih prepravki koći na jednokružnim sistemom.Naime crvena šapa je stalni vazduh od 8 bara i služi da je sistem spreman ali nije aktivan.Na dugu žutu šapu dolazi komandni vazduh sa vučnog vozila i u zavisnosti od pritiska u njemu,preko tog "evropa"ventila pušta vazduh iz sistema na kočione cilindre a silu određuje taj pritisak i korektor..Ukoliko dođe do prekida dotoka stalnog vazduha prkolica se sam koči max silom i to je taj dvokružni sistem .Ako za traktor zakačimo samo crveno crevo(žuto je blokirano jer ima nepovratni vetil)kada je pedala puštena duva u sistem i odblokira ga ,kada stisnemo pedalu prekidamo dotok i aktivira se zaštita to jest prikolica koči max silom bez korekcije.Postoje zaštitni ventili na prikolici koji ne dozvoljavaju odblokiravanje sistema dok se ne postigme određen pritisak zbog bezbednosti(oko 6bara)tako da kada pritisak padne ispod toga ona se sama blokira.Znači za rad ovog sistema mora biti pritisak 8 bara i nema korekcije sile jer je to zaštitni sistem u slučaju gubitka pritiska u sistemu.
 
Jel zuta mora da se zapusi ili moze da ostane otvorena? Msm, crevo da li mora da se skine pa tu stavi cep, ili moze samo da se ''skloni sa strane''??
 
Steco
Tačno tako,samo kod mene se prikolica odkoči na neka 4 bara
ako se već prerađuje na jednokružni,najbolje bi bilo i promeniti na prikolici regulator ili kako se već zove taj kočioni ventil...
prednost dvokružnog sistema je i manji gubitak vazduha iz sistema pri kočenju...
 
"radni" pritisak jeste 8 ili više bari ali ceo sistem radi na 5 bari

- - - - - - - - - -

Jel zuta mora da se zapusi ili moze da ostane otvorena? Msm, crevo da li mora da se skine pa tu stavi cep, ili moze samo da se ''skloni sa strane''??
zapusena je sama preko nepovratnog ventila :osmeh:
 
Evropa ventil je komandni a rele izvršni ventil znači sa njega ide vazduh na tristope za vuču prikolice njegova ugradnja ili nezavisi od izvedbe na traktoru kakve su kočnice dali hidaulične,mehaničke ili ako su pneumatske onda ih već ima

- - - - - - - - - -

uz sve to doda se korektor opterećenja pa on očitava opterećenje pa se prema teretu automatski reguliše sila kočenja ili može samo da se ubaci ventil puno prazno vozilo

- - - - - - - - - -

rele ventil još da napomenem kako ima funciju kako da koči isto tako ima funkciju da otkoči odnosno da ispusti upotrbljeni vazduh za kočenje
 
Najveća mana jednokružnog sistema je neprecizna regulacija sile kočenja.Mađutim zbog relativno male brzine i vremena upotrebe kad je vuče trktor, to nije preveliki problem.Mada jednom sam video razbijenu šoferšajbu na traktoru pitam kako,kažu vukao kamionku oko 20t teš. šofer naglo zakočio i ode staklo.Verovatno bio Bosanac jer glavu nisu spominjali.
 
Na porukama mi nešto baguje pa ću odgovoriti ovde .Sama reč znamo svi znači dvokružni odnosno dva nezavisna sistemaa kočenja sa istog izvora napajanj znači već imamo na jednokružnom odnosno (da se odma ispravim i vi da shvatite )nepravilan je izraz jednokružni i dvokružni ispravno je jednovodni dvovodni daljena jednovodnom sistemu imamo radnu kočnicu terba da napravimo još izvod zaparkirnu to možete dobiti na taj način što bi ugradili ručicu ručne kočnice u traktor da ona preuzme komandu odnosno vodi vazduh na komandni ventil prikolice
 
Pedala ostaje kako i jeste preko nje ide punjenje sistema i redna kočnica i dalje. Znači vazduh ide na glavni komandni ventil a on komanduje kočnom ventilu.Stim što trba da odredite položaj na ručici glavnom komandnom ventilu ka i na jednovodnom da u slučaju pucanja creva automatski koči

- - - - - - - - - -

Kod jednovodnih sistema parkirna kočnica je izvedena ima dejstvo sa istiog ventila sa traktora to i sami znate znači ovde se na dvovodnom radi o razdvajanju radne i parkirne kočnice

- - - - - - - - - -

Za ručnu ide obrtni razvodnik kojiće te ugraditi u traktor i spojiti na instalaciju gde se dobro napaja vazduhom kad budete ugradjivali i povezivali nemojte žaliti na crevima staviti creva 12 ili 14 milimetara da bi bio brz protok vazduha i odziv kočenja

- - - - - - - - - -

gore greška nije redna nego radna
 
Na jednovodnom sistemu kod traktora već postoji ručna koja deluje tako što poluga ručne zajedno povlači i ventil koji prekida dovod vazduha u prikolicu i ona ostaje zakočena sve dok u prkolici ima vazduha.Ukoliko su ugrađeni tristop cilindri oni će se aktivirati nakon pada pritiska.Ne vidim zašto u traktor posebno ugrađivatri komandu ručne.
 
Pa prepravlja se vučno vozilo rekao sam dva nezavisna sistema kočenja sa istog izvora napajanja to nemora da znači da svaka prikolica ima i mora imati blokirajuće tristope blokirajuća može da bude zadnja osovina samo.
 
Bilo u temi Fendt , pa da stavim i ovde mislim da je ovaj taj "evropa ventil"
fnykp0084001.jpg
[/IMG]
 
Nazad
Vrh