Kako sam stekao imovinu ??

Evo i ja da napisem ... u Sidu smo generacijama, sto se kaze starosedeoci, Sremci stari :osmeh:, i od tad svi moji pretci su se poljoprivredom i stocarstvom bavili. Dedin tata, moj pradeda i njegova braca pre rata su imali 2 Kormika i vrsalicu, tada je dosao rat, pradedu odveli u zarobljenistvo u Nemacku. Prababa je ostala sama sa decom, deda je bio najmladji. Kada se pradeda vratio zajedno sa mojim dedom su nastavili da rade, sa konjima, vrsalicu i traktore oterali komunisti a zemlju sveli na maksimum. Imao je dva konja, kasnije ih je prodao i 1965-6 kupio prvi traktor mislim da je to bio 28-ak a kasnije i kombajn dzakaros, radio je nasu zemlju i vriso dosta usluga, usput se namenjao par traktora . 70-ih je kupio nov Univerzal traktor-Fiat Rumun (koga smo prodali pre 3 god. teska srca moram priznati :osmeh: ), kombajn Univerzal, Itas prikolicu. 1970 i neke gradi stalu, tada savremenu - boksovi, dole gume, valovi, poilice, za 30 bikova, 83-4 gradi nasu sadasnju kucu na temeljima stare. Da predjem na tatu :osmeh: on je 1961 godiste, 1985 godine se ozenio i deda mu prepusta komandu, uzimamo babinu zemlju da radi u Vinkackim Banovcima, Srpsko selo u HR pored Sidskih Banovaca, oko 20 j i jos zemlju od rodjaka u Sidu. U tom periodu je hrana bila skupa, a masine jeftinije, tako da u periodu od 1985 do 1990 kupujemo novog Ursusa 902 B, IMT 5106, Zmaja 142 RM, zmajevku 489 i razne pomocne masine, radili smo u tom periodu nekih 50-ak kj nase, arenda. Usput uzimamo u arendu zemlju.
Pocinjemo sejati soju, koja je bila veoma slabo zastupljena u to vreme. 1989-90 zajedno sa tatinim bratom od strica kupujemo novu liniju za secernu repu - lifam, i pocinjemo je sejati, jedini mi i ekonomija, posle nas polako ljudi se upustaju u to. 1991 u oktobru sam se ja rodio u SM, dok su moji na njivi repu vadili - dete repe :osmeh:. U periodu inflacije, smo zaradili od nase repe i usluga vadjenja drugima i ispomoci ekonomiji, blizu tadasnjih 100 000 maraka, ali kada je dosla naplata inflacija je sve pojela, ostalo samo 6000-7000, prezivljavamo nekako to i te 90-e ludi rat, inflaciju , sankcije i dalje sejemo repu,soju,zito,kukuruz i drzimo bikove a usput kupujemo j po j i uzimali sve vise u arendu. 1997 ako ne gresim uzimamo novog Vogel-a 3 brazde obrtac-a za 5106, kad smo ga doneli svi su se cudili kakvo je ovo cudo plug na plugu :osmeh:. 1998 kupujemo 549 P novi tip, jos se secam kad ga je cale doterao. Kao mali sam pomagao mojima, a poceo sam kao drzac pravca u traktoru kad se detelina kupi :cool: … da nastavim, 2001 prodajemo 5106 i uzimamo prvog newhollanda TM 125, radili smo nekih 120 kj, par godina pre i u tom periodu do 2003,4-e zemlja bila jako jeftina i svi su bezali od motike ko djavo od krsta i dosta se zemlje prodavalo a mi smo ulagali u kupovinu te iste sto je ispalo kao pravi pogodak … 2003 smo kupili jos jednu ovog puta polovnu liniju za vadjenje secerne repe Majevica, imali smo neku zamisao sa nosenim tarupom i vadilicom za TM-a ali od toga nista, ta kupovina je ispala mozda i najgori potez koji smo uradili, posto su za par godina linije zamenili kombajni a nama i dan danas stoje dve komplet ispravne linije, koje samo prave krndiju, ne mogu da ih prodam, pa ce na kraju izgleda u staro gvozdje. 2004 kupujemo drugog newhollanda 110-90, radili smo nekih 170 kj. 2006 prodajemo Zmajceka i na sajmu u NS uzimamo kombajn Dominator 150 na kredit 5 g, tada sam zavrsavao osnovnu skolu i upisivao Gimnaziju. 2008 preopravljamo stalu iz veza u pustenu, i povecavamo broj grla na 55 komada, kupujem nov Isusu pick-up. 2010 kombajn odplacen, kupujemo Stayr-a na kredit, a ja upisujem poljoprivredni fakultet u NS, ratarstvo, i sad pre mesec dana prodajem Vektru 99' i kupujem New Ford Focus. Na licitaciju drzavne zemlje smo izasli pre par godina sa jednom tatinim kolegom zajedno ali nismo uspeli izlicitirali – duga prica, i od tad smo to batalili i okrenuli se nasoj zemlji. Danas radimo oko 220 kj, od toga je preko 100 kj nase, masina imam i za vise, ali za sad je ovo dovoljno, da se sve na vreme poradi i to bez zurbe. Imam jednog stalnog radnika, a ostali su sezonski. Tata, deda, radnik i ja kad sam u Sidu radimo to sve. Od ove drzave ili od nekog nikad nista nisamo dobili niti trazili da nem daju, sve sto imamo smo stekli nasim radom.
Imam rodjenu sestru Dragicu 26 god. diplomiranog agroekonomistu,udatu, sada je na master studijima, to je moj buduci savetnik :osmeh:.
Dobra osnova je tu a i najbolji ucitelji oko mene, na meni je da nastavim ovaj posao koji najvise volim u buducnosti, a ambicije su naravno velike :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Hoces da nam malo objasnis ovu poruku? ? ?
Ако су ти амбиције у стицању имовине баш велике не мораш да се "удаш" код нас. Можеш отићи преко. :cool:
Направиш списак удавача ( по могућности јединице или са шоњавим братом у кода се отац разочарао) и кренеш са освајање исте :cvetic:. У зависности од афинитета прва на списку је или најбогатија или најлепша.
Пре почетка овако усмерених активности направи калкулацију: "сад имам оволико, за 10 год. ћу, овим темпом, имати онолико".
 
Ако су ти амбиције у стицању имовине баш велике не мораш да се "удаш" код нас. Можеш отићи преко. :cool:
Направиш списак удавача ( по могућности јединице или са шоњавим братом у кода се отац разочарао) и кренеш са освајање исте :cvetic:. У зависности од афинитета прва на списку је или најбогатија или најлепша.
Пре почетка овако усмерених активности направи калкулацију: "сад имам оволико, за 10 год. ћу, овим темпом, имати онолико".

Nema tu zajednickog zivota ni srece. Ne mere svi ljudi jednakim merilima bogatstvo. Nekom je sav KAPITAL lanci, hektari, sume i livade....... Zao mi je tih ljudi (jadni) koji samo cekaju od nekog nesto da dobiju ili naslede, kratkovidi su. Ako mi nesto treba, zasucem se pa radim i zaradim, da me niko ne vuce za rukav, da idem uspravno ulicom. Nema vece casti od obraza, tesko se stekne a lako izgubi.
Nije siromah onaj koji malo ima nego onaj koji mnogo zeli.

 
Svaka cast Techa na ovoj izjavi i slikama.
Vidim da se u temi pominje i nacin kako stici do imovine,pa bih voleo da vam izlozim svoju situacuju,pa ce mi neko mozda dati koristan savet.Naime,imam 22 godine,zavrsio sam cetvorogodisnju ekonomsku skolu,radio u par privatnih firmi,a trenutno radim kao fizicki radnik u jednoj javnoj firmi u Novom Sadu.medjutim,taj zivot me nikako ne ispunjava,gledajuci svoje kolege vidim koliko su to nesrecni ljudi ucaureni u neki svet drzavnog posla koji vrlo lako moze da puke,ja ne zelim da postanem kao oni.Zivona zelja mi je da budem seljak.Od malena sam voleo zivotinje,hranio ih,pazio,ucio o njima i od njih,sve to uz veliku podrsku pokojnog dede.Kada je deda preminuo ovce su uginule,a krave je otac rasprodao vodjen idejom da je drzavni posao i plata svetinja.i pored mojih insistiranja da se posao ponovo pokrene,nailazio sam samo na nerazumevanje i odbijanje.Jedino sto sam sam uspeo je da stvorim mali zapat ovaca i posvetim se njima pored posla.Obradjujemo 10 jutara zemlje,posedujemo traktor i dosta prikljucnih masina.Moje ambicije nisu velike.Zeleo bih da pocnem sa 5 junica,pa polako da napravim jedan jeftin,ali domacinski objekat za tov junadi oko 10 komada,da povecam broj ovaca na 50 i da malo preradim svinjce i napravim boxove za 5 krmaca i isto toliko prostorija za tov.Za to bi mi od masina jos bila potrebna mesaona i balirka.Znam da radim bravariju,vodovodne i kanalizacione instalacije,pomalo struju i mehaniku,sto mislim da je vrlo bitno.Stanbeno sam obezbedjen,imam devojku koja studira jedan priznat fakultet i ona me podrzava u mojoj zelji i nameri.Ima li neko ideju kako gradsku vrevu i stres zameniti prijatnim selom i pri tom naici na podrsku od roditelja?
 
Svaka cast Techa ,samo bi ja jos dodao,,nije tolko bitno IMATI neg je bitno UMETI,,malo da pojasnim-znam puno ljudi koji se sto puta bolje provode sa malim camcima neg ovi sa jahtama,mislim kod nas na Tisi.Mnogi ne kapiraju da nije sve u novcu.
 
Kod nas se kaze "Ni mudrom teci,ni ludom ostavi"
Na zalost mnoge velike i nekad domacinske kuce su u selu danas prazne iz raznoraznih razloga.
 
Nisam bio precizan kod postavljanja pitanja.Mislio sam na drugi deo poruke"to je onaj placenik dobio lovu da sroci tako"?Jeste malo off ali moram da pitam?
 
Nisam bio precizan kod postavljanja pitanja.Mislio sam na drugi deo poruke"to je onaj placenik dobio lovu da sroci tako"?Jeste malo off ali moram da pitam?
Паде ми на памет после да си можда то питао.
Ови са великим имањем, што имају по једну ћерку, желе да исту удају за њој равног. Да се имање увећа и да унуци имају шта да наследе и остану и даље богати. Страшно се боје Васе Ладачког који би то имање спичкао. Он би за нужду могао да дође у обзир само ако је вредан и покаже се као вешт у стицању иначе представља латентну опасност. Зато је неко од њих (или више њих) одршило кесу и од Балашевића поручио песму (теорија завере), па ви племенито певајте и маштајте о љубави и срећи:sreca: а ми да смањимо опасност.::novac::

---------- Poruka napisana u 22:16 ---------- Prethodna poruka je at 22:00 ----------

,malo da pojasnim-znam puno ljudi koji se sto puta bolje provode sa malim camcima neg ovi sa jahtama,mislim kod nas na Tisi.Mnogi ne kapiraju da nije sve u novcu.
Врло добро! Ајд' сад мало да окренемо другу страну те твоје медаље. Овакво размишљање треба допунити ставовима и размишљањима жене и деце. Можда се жени, у почетку, и свиди тај твој "Чамац на Тиси" ал' кад види јахту:cool:... а још ако "јахташ" сними њу :cvetic:. Ал' нек то буде како треба али кад деца почну да се упоређују са вршњацима чији родитељи имају ајд' им објасни да "није све у новцу". Или ћеш ко techa да "засучеш па да радиш и зарадиш ... и да идеш усправно улицом". Само не знам како да се усправиш кад зарадиш сколиозу или кифозу кичме.
 
Sava21,
Lepo si to napisao i podrzavam to sto kazes i zelis. Pretpostavljam da ces za pocetak morati da registrujes gazdinstvo na sebe, pa da, polako dodjes do nekakvog kredita i da na taj nacin povecavas svoje kapacitete. Drzava ce u buducnosti sve vise da podrzava stocarstvo, tako da tu ima sanse za razvoj. Posto si dosta mlad, imas vremena da za 3-4 godine sve to izvedes i krenes putem kojim zelis. U sustini je najvaznije da imas viziju sta hoces ili sta neces, i da pratis svoj put. Pozdrav
 
Ako ta gleda jahtu i onog u jahti a dosla je sa tobom i tvojim camcom.Bezi od takve.Sto se tice dece,treba ih od malena uciti skromnosti i realnom zivotu.Problem je kod nas sto bi svi sa dupeta da steknu kapital.Zao mi je samo sto NISU SVABE OSTALE U VOJVODINI DA NAS NAVCE RADU,REDU I DISCIPLINI I STICANJU IMOVINE UBIO NAS JE KOMUNIZAM.
 
Ma nije komunizam, takvi smo, evo vidi Grcku, oni nisu imali komunizam pa su neradnici i gotovani, to je mentalitet. A za nemce se slazem, disciplinovani, posteni i radni.
 
Zao mi je samo sto NISU SVABE OSTALE U VOJVODINI DA NAS NAVCE RADU,REDU I DISCIPLINI I STICANJU IMOVINE UBIO NAS JE KOMUNIZAM.
"Пази шта желиш, можда ти се жеља и оствари". Него, гледам неки дан Дрецуна на КТВ: оће Турци да дођу, да обнове границе отоманске империје. Иако их не примају у ЕУ, кажу ми смо већ у ЕУ са 5 милиона а има нас још 79. Амери их подржавају звог Руса и црноморске флоте...:off_topic:
 
@malaksalo
Nema razloga da vičete jer ovo je tako ispalo po pravilima internet-komuniacije:
NISU SVABE OSTALE U VOJVODINI DA NAS NAVCE RADU,REDU I DISCIPLINI I STICANJU IMOVINE UBIO NAS JE KOMUNIZAM.
 
Sava21,
Lepo si to napisao i podrzavam to sto kazes i zelis. Pretpostavljam da ces za pocetak morati da registrujes gazdinstvo na sebe, pa da, polako dodjes do nekakvog kredita i da na taj nacin povecavas svoje kapacitete. Drzava ce u buducnosti sve vise da podrzava stocarstvo, tako da tu ima sanse za razvoj. Posto si dosta mlad, imas vremena da za 3-4 godine sve to izvedes i krenes putem kojim zelis. U sustini je najvaznije da imas viziju sta hoces ili sta neces, i da pratis svoj put. Pozdrav
Znate kako,finansije mi trenutno nisu problem,problem mi je kako da dobijem slobodu da koristim zemlju i masine,da se resim firme i redovne plate i da pocnem nesto sto zaista volim i zelim da radim.Mozete misliti na kakve komentare nailazim,od "lud si",pa na dalje.Razumem ja svoje roditelje,svako zeli najbolje za svoje dete,ali to najbolje je cesto diskutabilna tema.Oni zele da se ja ne mucim,da ne gledam u nebo,da 1.i15.donesem kuci platu,itd.i sve je to ok,ali ja se nikako ne pronalazim u tome,osecam se kao u zatvoru,da mi nema ovo malo ovaca i moje radionice odlepio bih nacisto.i kako onda da mi ne bude krivo kad vidim kako je nekom mom vrsnjaku celo imanje prepusteno da bi ostao na selu,a on pijanci i skita,hoce u grad?
 
Ma, sta te briga, ako si ubedjen da je to ono sto ti zelis, i njih ces da ubedis u to. Ja da sam slusao tatu, bas sve, ne bih bio ovde gde sada jesam, matorci su generalno konzervativniji od svoje dece i nisu za radikalne promene, ali na kraju prihvate, sta ce. :ppozdrav:
 
YT1RDI.Veruj da nije sve u novcu ,koliko puta sam se bojle provo kad sam imo tek nesto normalno para ,neg kad sam bio pun ko brod.A verovo mi ili ne ,ja sam jadno dva tri kapitala ,,kulturno potrsio,,na kafane i zenske.Moglo se ziveo sam takav zivot i nekajem se.I sad opet imam za sasvim normalan zivot.Sve zavisi sta covek oce od zivota.Nekom je sasvim dosta da ima kucu ,kola i dobar posao a nekom da das pola Srbije bice mu opet malo.A Tisa tece i teci ce ali mi smo prolazni.
 
Savo,ja sam isto roditelj jednog takvog mladog čoveka kao što si ti.Jednim delom si u pravu.roditelj uvek želi svom detetu sve najbolje,Moraš ubediti roditelje tako da oni budu sigurni u ono što ti želiš i onda odnosiš pobedu i roditelji će se ponositi tobom i pomiriti sa sudbinom da je to poziv kojim ti želiš da se baviš i u kojem se može napredovati.Samo napred.
 
Nazad
Vrh