Kako sam napraviti skladištni prostor za kukuruz i mehanizaciju

Da li pacovi prave vecu piz.ariju zbog toliko neociscenih klipova mada sigurno ne mogu pojesti koliko bi radnici uzeli kesa na istovar da ga ociste
 
Znas kako , oni vole takav kukuruz sa komusinom, koju grickaju i prave gnezda....ali je to sve od slucaja do slucaja, tj od ambara do ambara. Mi smo godinama stavljali takav kukuruz u ambare(istovaramo bez komusaljke) i nije bilo pacova , sem u slucaju ambara koji je pored komsijskih kamara sa detelinom i senom, a tu odma je i velika gomila stajkog djubreta.
 
Napunjeno

91kvmd.jpg
[/QUOTE
Super to izgleda samo ne mogu da gledam one ne ociscene klipove to je grozno za taj nov cardak:cao:


Nestižemo sve da očistimo poseo sam oko 3 miliona zrna............
 
Svaka čast!
E sad jedno brzo pitanje, na tu količinu kukuruza šta se više isplati skladištiti ga u klipu ili u rinfuzu? U rinfuzu šapurina ostaju na njivi i gubi se, a u klipu ostaje ili se loži ili se proda. U klipu ga treba kruniti i angažovati radnu snagu dok sa rinfuzom nije takva sutuacija itd. Možda neko ima iskustva?
 
Mnogo se i ja lomim,ali,kad se izbrojim koliko su me ove godine osisali na susenju + sto hocu da instaliram veliku pec za cent.grejanje,a sapurike mi ostanu za dzabe....zna se na koju stranu ce presuditi...
 
Svaka čast!
E sad jedno brzo pitanje, na tu količinu kukuruza šta se više isplati skladištiti ga u klipu ili u rinfuzu? U rinfuzu šapurina ostaju na njivi i gubi se, a u klipu ostaje ili se loži ili se proda. U klipu ga treba kruniti i angažovati radnu snagu dok sa rinfuzom nije takva sutuacija itd. Možda neko ima iskustva?

Pogledaj klipove u čardaku, pa i to uzmi u obzir kod odlučivanja. Ja nemam svoj berač i uglavnom ne mogu da računam na njega u optimalnom trenutku za berbu. Zbog toga se najčešće potrefi da ga berem kad je već prešao optimalnu vlagu za branje (a to je kod ovih savremenih hibrida veoma kratko vreme), odnosno da se osušio više od poželjnog, pa u berbi nastaje jako veliki rastur zrna na samoj njivi. Kad pogledaš u čardak, maltene svaki klip je načet, a deo tog nedostajućeg dela je svakako rasut i po njivi (zavisi i od berača). Nikad nisam mogao da iz čardaka nakrunim, koliko sam mogao da ovršem na njivi (sa uračunatim odbicima).
Opet, sa druge strane, sigurniji si kad ti je kukuruz u dvorištu nego u nekom silosu. Meni je prošle godine celokupan rod propao jer je firma u koju sam ga predao na lager propala.

U svakom slučaju, moraćeš sam da odlučiš...
 
Najbolje kombinovana metoda, ako se poseduju masine, jes da ima vise posla, ali si posle sigurniji. Zapoceti berbu na vreme, i kad pocne da se kruni preko neke mere prekida se, i sve pod adapter.

Jedna od najvaznijih caka je napraviti dobar plan setve, znaci razlicite fao grupe, u razlicite delove atara, tako mozete da kalkulisete na jesen i skidate usev koji stigne....a ne ko neki sto poseju ranije fao grupe, pa im dodje da ga beru beracima, tada ga ujedno i poseju ???
 
I kod nas ce sledece godine mnogo proizvodjača kukuruza da se vrati branju kukuruza u klipu,zbog preskupog sušenja zrna a i zbog nepoverenja u skladištare(nekoliko propalih firmi u Rumi i okolini,koje su ojadile poljoprivrednike).
 
Ikod nas je ove jeseni bilo branja u klipu više nego ranijih godina, razlozi su načešće kao što je Robert napomenuo. Što se tiče skladištara u našoj opštini za sada su svi likvidni i nije bilo problema kao u Rumi, valda će tako biti i u buduće.
 
Kukuruz u zrnu uopšte nemora da se suši !
Ja ga berem već četiri godine u zrnu a nikad nisam sušio ni jedno zrno, samo treba sejati ranije hibride i rešen problem, kukuruz u zrnu sa vlagom do 16% može da stoji bilo gde, a prošle godine sam skladištio i vlažniji ali u tom slučaju morate da ga se rešite do proleća, do aprila najdalje maja meseca.
A što se tiče šapurine, jeste da ostaje na njivi ali zato imate 10% veći prinos zrna a toje mnogo veći prihod nego od šapurine, a posla sa branjem, skladištenjem i krunjenem 50% manje.
Ako me pitate zašto ima 10% zrna (prinosa ) više, neznam ni ja ali moje iskustvo je tako pokazalo, mi svake godine nešto beremo i u klipu a svake godine ista priča na kraju kad se kukuruz okruni najmanje 10% zrna ima manje nego kod branja u zrnu. Po meni u kotarci tokom zime par puta mu vlaga se smanji posle dođu magle pa se vlaga potigne svaki put izgubi malo na težini. Dok kod skidanja u zrnu koju kilažu skladištiš istu i ispuštaš i prodaješ .

---------- Poruka napisana u 11:19 ---------- Prethodna poruka je at 11:17 ----------

A skladišni prostor možete iskoristiti isti kao i za kukuruz u klipu samo stavite foliju.
 
Verujem da je kod svih ljudi na ovom forumu,a da su iz Vojvodine,velika stavka u kucnom budzetu,zimi grejanje.
Zasto nesto,sto dobijemo u proizvodnji kukuruza,olako baciti?
 
Baš tako,a kada bi na berače vratili onaj poklopac sa elevatora koji inače svi skinu kao nepotreban deo,nebi ni rastur zrna bio veći nego kod kombajniranja.
 
Sledeće godine planiram da radim sve u zrnu.
Naručiću blažuljku 6mm debljine i oplatim ceo čardak.
Tabla od 3 kvadrata izadje 730 din.
 
Poslednja izmena:
meni su u proseku skinuli 20% od predate kolicine , dakle predas dve zmajevke min 16000kg, i ostane ti na lager max. 12000 kg, jako bolo a kradu na merenju vlage, tones u kukuruzu do poljasi i on ti meri vlagu da je 17.2 % ...ma nemoj.
Ja sledece godine seljem kasniji hibrid, i ako uslovi dozvole berem vec u sebtembru kao i ove. I nema prosipanja.... provereno! U dobrim uslovima taj rastur je jako mali. i onda jos nema ono odbije se svakog meseca po 1% za lager. Napravim jos vise cardaka i nek samo stoji kuci. Prodam kad mi novci trebaju.Ovo da krunim sa njive predam jest da mi je laksi ali ako od vagon kukuruza na kraju za isplatu ostane samo 75 meteri, to je ono sto najvise boli a toliko nema sanse da se osusi i prosipa. Pozdrav !
 
Nazad
Vrh