Kako postupate od odbijanja sa sise do tezine 25-30 kg praseta.

Pa ovako,da skratim,przi se zrno iskljucivo zbog svarljivosci,kukuruz,recimo sa nekoliko miliona plesni po jedinici mere kada ga proprzis taj broj se smanji drasticno na 70 hiljada,itd


E przenje soje tj.punomasnog zrna,mozes staviti-tako ja stavljam,20-25 % za prasad-starter,isto kao i sacmu,

Tehnika przenja soje je opisana vec prelistaj malo unazad... Przi se zbog stetnih sastojaka koji se termickom obradom uklanjaju tj,neutralisu..imas napisano...

E a odbijenim prasadima moras redukovati hranu kao i sto si sam vec pominjao-u nekoj temi sam procitao.


Sve zitarice pecem-przim i sad ma koliko suve bile,probaj da isprzis jecam,pa ga probaj jesti przen i sirov uvideces razliku. :ppozdrav:
 
U EU se prasad odlucuju vec sa 21 dan, kod nas najboljiodgajivaci(mislim na najkompletnije sa vet. aspekta) sa 28 dana.
Najkasnije sa 6 nedelja, da ti ne oslabi krmaca...., a i da se ne iscrpi da bi bila spremna za naredno leglo.
Toliko.
 
Do pete nedelje bi trebalo da se odluci. Ja odlucujem sa 30 dana.
 
Ma meni je ovo prvi put da se zezam sa prasicima pa se plasim za krmacu posto mi propada iz dana u dan. Inace oprasila se 16.05 11 komada. Nju hranim redovno 1/3kukuruz 1/3 st.brasno 1/3 koncentrat za dojare. Dodajem i kostovit po supenu kasiku na 5kg hrane ali sve dzabe ovi mali ko pit bulovi samo sto je ne pokidaju :sta:
Posto je ekstra krmaca bojim se da ja to ne upropastim.
 
Pa to je normalno da iscrpe krmacu, pogotovo ako je prvopraskinja, samo joj daj dosta htane. Ja pocinjem sa dve nedelje da im dajem predstarter, i dans sam odlucio jednu turu na 28. dan. Sutra cu ih ujutru pustiti jednom kod krmace da sisaju i to ponovim iduci dan i gotovo.
 
@luckystrike
U pravu je francuz daj ti čisti koncentrat za dojare jer ovo što ti sad mešaš je slabo i nije ni čudo što ti krmača slabi ovo jedva da ima 13% proteina umesto 16% na ovome ne smeš da štediš :nono:
 
Pokusao sam da joj dam cist koncentrat ali nece da ga jede, samo pridje i prevrne korito a cim ga razblazim sa kukuruzom jede. To mi se sa njom desavalo i kad sam davao sojinu sacmu , jednostavno nece da jede to ili jede ali nikad ne pojede sve. Prasici me takodje zezaju nisu do sad pojeli ni 5kg startera vec jedu ono sto dam njoj. Ajde postavicu sliku danas kad stignem s'posla cisto da mi neko kaze jer mnogo propala ili ja dramim.
 
Uvek dobre krmace stradaju od prasica, docice ona sebi ako si odvojio prasice. Imas ibeka-panto vitamine pa joj daj. Kod mene od 4 jedna propada ali polako dolazi sebi posto sam maknuo terminatore :cool:
 
Nazad
Vrh