Kako odgojiti kvalitetnu junicu ?

Postavite jos koju sliku ,ja takodje nisam drzo krave od kako je deda umro . Pokuso sam igrom slucaja od dobre krave da odgajim junicu i tu je nasledilo razocarenje osemenjavo sam je par puta nije mogla da ostane steona i zavrsila na klanju ,po svemu sudeci po vasoj prici iz teme jedan od razloga je mozda sto je bila ugojena .Hranjena od teleta .
 
Pozdrav ekipi, imam prvu kravu u zivotu koja nam je poklonila divno tele (zensko) i zeljela bi da odraste u finu kravicu, znaci prva dva dana ga nisam odvajala od majke nikako, treci dan je u boksu i jelo je 4 puta na dan iz vimena koliko je htjelo. Eh sad imam namjeru da kupim onu kofu da bi mi bilo lakse jer muz nije kuci a ja sama necu moci vladati njome po stali.Zanima me znaci sutra 4 dan i ubuduce koliko puta i po koliko kravljeg mlijeka treba da jede, da ne dobije proliv, a da joj bude dovoljno? Citala sam mnogo jedni hrane dva puta na dan, drugi tri puta, jedni po 4 litre na dan a drugi opet po 6.. u dilemi sam sta da radim??? :sta:

3 puta pa 3 litre sasvim joj je dovoljno
 
1898960_528207553961620_1555677185_n.jpg
1616416_528207623961613_274619595_n.jpg


- - - - - - - - - -

Eto prvo postavljanje slika uspjelooo :bravo:
 
  • Like
Reagovanja: PKB
minaa zelim ti da odraste u pravu kravu.evo i ja gajim jedno zensko telence od dva meseca da mi se oteli.

- - - - - - - - - -

inace ja sam je pojio do dva meseca 3 puta po tri litre,a sada sam smanjo na 2 puta po 3 litra,kupio sam joj gebijev konc.za telad do 100 kg,pa neka jede,pocinje polako.pojicu je do tri meseca.inace pojim je MILSANOM.a tebi je jos bolje imas kravlje mleko.
 
Hvala vam, ja cu da uzmem sredinu iz vasih prijedloga tri puta po 2 litre pa ako primjetim da joj je malo povecavat cu....
 
Mina, dovoljno je dvaput dnevno po 3 litre za početak...kasnije povećavaš, vidjet ćeš po teletu. Nema potrebe da ga učiš na triput dnevno, stvaraš sebi dodatnu obavezu. Pripazi samo na higijenu kante iz koje napajaš i na temperaturu mlijeka.
 
Pa kantu cu prati svaki puta, a temperatura je ok jer odmah iz krave ide u kantu :D
 
malo je dva puta,na 8h,evo ja sad kupio jedno tele koje je pilo po 2l 3 puta i imam moje koje pije 3x3 razlika je ogromna a moje starije cela 3 dana!
 
Izgleda da jeste, danas dobio 2l bilo mu ko malo jos bi jeo, i nocas mu dala 2l i opet mu malo bas se bunio od sutra idem na tri litre. Evo slika danas joj je 4-ti dan :)
1624157_529737293808646_1365461026_n.jpg
 
Mislim da je bolje teletu postepeno povecavati kolicinu mleka,nego dati mu odmah vecu kolicinu....
JA bar tako praktikujem,kad kupim tele dajem koje jos uvek doji,dajem mu prvi dan 2x2l,drugi 3x2l,pa ako ocenim da je malo povecam na 2x3l i izmedju toga 1x2l....mada mi se najbolje pokazalo kad kupim malo starije tele,preko mesec dana,ono dobije 2x2l i ima uvek ispred njega travljivig sena i koncentrata i sveze vode,uz to mu preko dana 1-2 puta sipam saku koncentrata u usta i za par dana ono projede plus pije mleko i bas fino napreduju i mnogo redje dobiju proliv .....( i da kazem,da je kupujem mleko,jer nemam krave,tek sad ostavio ovu juncu,pa ce mo videti sta ce biti i kako ispasti)...
 
bili mi ko dao recept ili savjet kako dobro dogojiti junicu tu na slici odnosno da mi naraste visoka jeona ali bih volio sto vise da naraste netreba mi tovna nego visoka pozzz
 
bili mi ko dao recept ili savjet kako dobro dogojiti junicu tu na slici odnosno da mi naraste visoka jeona ali bih volio sto vise da naraste netreba mi tovna nego visoka pozzz

To je sad do genetike ,kakva majka takva kcerka .Imam kravu bas visoka ,i od nje imam 2 junice obe visoke .Genetika pre svega pa ishrana .
 
http://www.imagebam.com/image/a5dd51307185649 ima 8.5 mjeseci visoka oko 120 cm u grebenu mati joj je oko 550 kila.slazem se s genetikom itd ali bih porpavljo ishranom paa da vidim cime bih treba je hraniti.kazu 15 dana pre telenja da joj dam raz i soju zbog razvoja vimena ali me zanima za rast

Video sam za svoju starost ima dovoljnu visinu ,mozes u vodu davati Promotor L ,to je kompleks vitamina i minerala ide u vodu 1ml na 10 kg tm dnevno.
 
milane 992 ja promotor l dajem pticama 5 dana pa posle prestajem 10 dana.a kako ide za goveda i sa koliko vremena starosti moze da se pocne davati recimo teletu?
 
Nazad
Vrh