Kako odgojiti kvalitetnu junicu ?

Nicyolas

Član
Učlanjen(a)
10 Jan 2010
Poruka
651
Lokacija
Pozarevac
Imam trenutno 6 junica tri steonih tri neosemenjene jos su mlade ! Kako da dobijem sto bolju kravu do junica naravno briga i ljubav ! Ishrana Silaza kukurzna jarma stocna so itg sojina sacma ! Da li iskljucivo zavisi od porekle ili ? neceg drugog odgoja pustena ili vezana !/?
 
Ono što je jako bitno u odgoju junica jeste da se razdvoje termini uzgoj i tov junica. Tovna junica završava na klanici a ne kao dobra mlekulja, iz više razloga. Prvi što utovljhene junice ranije dostižu telesnu masu kad se osemenjavaju, one imaju mesa i loja ali nemaju razvijen skelet, tj širinu karlice, i plus nedovoljno razvijenu karlicu zatvori i deo loja i eto teškog teljenja, prolapsusa i klanice. Šteta je ogromna, dve godine smo hranili grlo koje kad treba da nam vrati ode na klanicu a to je mogla i godinu da pre toga, i niko vas ne bi ucenjivao a ovako pitanje je šta čete izvući. Ako se i to sve završi kako treba, gojaznije krave su sklonije ketozi, problemima sa papcima, mastitsu itd. Znači ključ je u umerenoj ishrani, da grla u uzrastu od 14.15 meseci imaju masu oko 450 kg i da se tada osemene, ovo važi za simentalsku rasu, za HF ta masa je oko 400 kg. Druga stvar jeste što se junica osemeni kasnije i bude razvijenija ( ne deblja ) dobija se bolja krava. Primer su junice uvežene iz Austrije, oni ih tamo osemenjavaju u uzrastu od 20-24 meseca, jer imaju dovoljan broj krava i zato oni tvrde da će njihove junice u prvoj laktaciji u određenim uslovima dati 6 000 kg mleka. To mogu jer su hranjene pretežno kabastom hranom i imaju razvijen burag koji je smešten u prostranoj trbušnoj duplji jer su se razvile. Junica sa rođenjem nosi određeni potencijal a da li će se on ispoljiti zavisi od nas, tj ishrane, vremena osemenjavanja, nege, zdravstvene zaštite. Ali prvo i osnovno: NE TOVITE JUNICE KOJE OSTAVLJATE ZA PRIPLOD. :ppozdrav:
 
Imam problem moj deda hrani krave uvek jasle natrpano detelinom jarmom silazom zavisi sta se daje ne moze da se objasni da nesmeju puno da jedu vecito vadim iz jasala i bacam jer je nakvaseno vodom pomesano itd junica 24 meseca steona u februaru se teli ima 600kg ali i ona je visoka siroka kao krava plasim se za telenje :/
 
Krave u laktaciji do 200 dana hrani tako, po volji, onog momenta kad više ne povećavaju mleko već počinju se gojiti ti polako im smanjješ obrok i uvek ih držiš u optimalnoj kondiciji za fazu u kojoj se nalaze. Bitno je samo da je fizički razvijena, da nije ugojena pa da izgleda kao razvijena, ali vidi se to po visini grebena i širini karlice, a po tvojoj priči je razvijena tako da ne bi trebalo da bude problema. Imam i ja dedu, samo suprotna priča, ima hrane uvek nam pretekna a on strepi da neće biti pa štedi, e njega sam zadužio da hrani samo junice, imam 7 komada i u fantastičnoj su formi, baš taman forma. :D
 
  • Like
Reagovanja: PKB
ovo je vrlo zanimljiva tema, o kojoj se nažalost jako malo piše; evo ovako u par crta ću reći kako ja to radim, dakle nakon telenja, prvih 10-ak dana tele pije mlijeko, nakon toga postepeno uvodim mliječnu zamjenicu, pije ju u starosti do 3 mjeseca, s mjesec dana telad dobiva kompletnu krmnu smjesu (peletiranu) sa 16% proteina, smjesu jede do tri mjeseca, nakon toga prelazi na domaću smjesu, od tri tjedna teladi je stalno dostupno sijeno i pitka voda, nakon odbića hrani se silažom, sjenažom, sijeno (po volji) i smjese tek toliko, telad koja ostaje na gospodarstvu cijelo vrijeme u toplom dijelu godine na ispustu, i što je najvažnije junice se ne pripuštaju prije 18 mjeseci starosti, tako da su naše junice kod pripusta velike gotovo kao i krave, problema sa telenjima nema, a dobije se visoka i pravilno razvijena krava, eto nadam se da sam ovim postom barem malo pomogao ..:osmeh:
 
Želeo bih da pozdravim sve koji učestvuju i koji budu učestvovali u ovoj temi. Imam dva ženska teleta starije ima 3 meseca a mlađe ima 20 dana želim od njih da napravim kvalitetne krave pa ću učestvovati u ovoj temi i kao čitaoc ali i sa nekim pitanjima šta me bude interesovalo. Pozdrav svima!
 
sve su ti objasnili prof. dr.Seljak i bacc sale .to je to i nema mnogo pametovanja.
 
al ovo s osjemenjivanjem je po meni jedna od najvažnijih stavki ako ne i najvažnija, jer kod ranog pripusta junici se kostur ne razvije dobro, i može biti problema kod telenja i mijenjanja zubi, jer goveda u 20-21 mj mjenjaju zube, pa ak se oteli u tom periodu, a ne moćže normalno jesti nastaju problemui
 
Da obnovimo temu. Voleo bih da cujem kako hranite junice od teleta do teljenja. I sta koristite od kabastih, a sta od koncetrovanih smesa...
 
Da obnovimo temu. Voleo bih da cujem kako hranite junice od teleta do teljenja. I sta koristite od kabastih, a sta od koncetrovanih smesa...

Junica kod dobija kao tele sve po volji najbolje seno ,jarma ,sve po reddu dok vec 8.9 meseci jarmu isto dobija ,repine rezance,dok otpad od krava dobija ,i tako laganije hranim do teljenja i da je rezultate.
 
Ja koristim silazu, ali mi je slabijeg kvaliteta, pa me interesuje otprilike koliko jarme po grlu dajes?
 
Ja opet nemam silazu ove godine imam nameru da pravim,obicno 2-3 vangle majstorske po obroku za junicu od 1 god i dobija rezanca mozda 1/3 kante od polikolora,plus seno od pad sve tako odgajim dobre krave..
 
A cime napajate telad, mlekom ili zamenom? Kako radite od rodjena do prelaska na suvu hranu?
 
Dva meseca od teljenja dobijaju kravlje mleko,6 litara ujutru iisto toliko uvece i seno,detelinu da uvek imaju ispred njih,posle dva meseca ubacujem polako vodu u mleko dok nepredju na cvrstu hranu i vodu
 
Kod mene telad koja ostaju za priplod napajaju se mlekom nesto preko dva meseca,najcesce dva i po meseca.Sa desetak dana pocinju da dobijaju jarme,sena,deteline i vode.Nesto kasnije,ukoliko je to period kada imamo silaze,pocinjem da im dajem pomalo silazu.Retko koje tele je teze prihvatalo silazu.A koje prihvati,vrlo lako ga kasnije odbijem od mleka.Znam da je najskuplje tele pojiti mlekom,ali ako majcino mleko nema ni priblizno dobre alternative,onda je to isto i kod zivotinja.Raznorazni lelemudi nas svakodnevno opsedaju pricama kako je ovo dobro,kako ono...ne kazem,nauka pre svega,ali prazna propaganda koje imamo na svakom koraku,ne hvala.Trenutno imam tele od 56 dana starosti,pije mleko,uzima seno,detelinu,nesto slabije jarmu i silazu,ali vec sada deluje impozantno i vitalno.Nikakvih proliva i ostalih problema nije bilo.Naravno,svako za sebe zna najbolji nacin cuvanja teladi,i zato je dobro ovde izneti svoja iskustva.Od odbijanja teleta od mleka,ide priblizno ista ishrana kao i kod krava,samo sto koncentrata dajem pomalo,kao i manje deteline,a silaze i sena po volji.Junice se pripustaju sa minimalno navrsenih 15 meseci starosti,mada to najcesce bude sa 16 meseci.A u tom uzrastu izgledaju formirane gotovo kao krave,sto mi daje za pravo da bitnije ne menjam nacin uzgoja.E sada,voleo bih ja mnogo toga da promenim u svojoj proizvodnji pa da zalicim na razvijenog farmera iz jos razvijenije zemlje sa zapada,ali to je kod mene u ovim uslovima zivota i borbe za opstanak ravno naucnoj fantastici.
 
evo ja kako radim od 15 da ide 7 kila zamena za mleko i 1.5 sojin griz i kilo brasno i to to pomesam i dajem da piji po 800 grama dnevno.posle to zob i hrana.
 
Kod mene telad koja ostaju za priplod napajaju se mlekom nesto preko dva meseca,najcesce dva i po meseca.Sa desetak dana pocinju da dobijaju jarme,sena,deteline i vode.Nesto kasnije,ukoliko je to period kada imamo silaze,pocinjem da im dajem pomalo silazu.Retko koje tele je teze prihvatalo silazu.A koje prihvati,vrlo lako ga kasnije odbijem od mleka.Znam da je najskuplje tele pojiti mlekom,ali ako majcino mleko nema ni priblizno dobre alternative,onda je to isto i kod zivotinja.Raznorazni lelemudi nas svakodnevno opsedaju pricama kako je ovo dobro,kako ono...ne kazem,nauka pre svega,ali prazna propaganda koje imamo na svakom koraku,ne hvala.Trenutno imam tele od 56 dana starosti,pije mleko,uzima seno,detelinu,nesto slabije jarmu i silazu,ali vec sada deluje impozantno i vitalno.Nikakvih proliva i ostalih problema nije bilo.Naravno,svako za sebe zna najbolji nacin cuvanja teladi,i zato je dobro ovde izneti svoja iskustva.Od odbijanja teleta od mleka,ide priblizno ista ishrana kao i kod krava,samo sto koncentrata dajem pomalo,kao i manje deteline,a silaze i sena po volji.Junice se pripustaju sa minimalno navrsenih 15 meseci starosti,mada to najcesce bude sa 16 meseci.A u tom uzrastu izgledaju formirane gotovo kao krave,sto mi daje za pravo da bitnije ne menjam nacin uzgoja.E sada,voleo bih ja mnogo toga da promenim u svojoj proizvodnji pa da zalicim na razvijenog farmera iz jos razvijenije zemlje sa zapada,ali to je kod mene u ovim uslovima zivota i borbe za opstanak ravno naucnoj fantastici.
Posto ja ostavljam svako zensko tele, da cu ti i ja primer iz svog iskustva. Ja do 10 dana dajem kravlje mleka, pa onda 2 dana prelazak na zamenu. Zamenu za mleko koristim od IBEKA PANTO(najskuplja, ali i najbolja). Nemam problema sa prolivom, ali nikako grupno drzanje teladi. Svako na svoj ili vez. Do 28 dan 8 litra zamene posle toga svakih 7 dana po litar manje. Od desetog dana ubacujem : Pre Calfy(Patent co) 30-50 kg. A 7 dana pre zalucenja dajem Start Calfy oko 100 kg, a moze vise. Tele me kosta trenutno oko 18000 hilada najvise. Tele visokog kvaliteta, sitnije od napajanjem mlekom, ali za tu razliku u ceni da dokupim psenice po 20 dinara dobicu 500 do 600 kg psenice i ulozicu u isto grlo i dobicu tele od dvesta i nesto kila. I mogu da naglasim da saradnjom sa patentom sam prezadovoljan. Skuplji od ostalih, ai jedini su pokazali rezultate u nasoj stali. Samo treba dobar smestaj. Moje iskustvo. Konverzija za startere je 3 kg. :D
 
pozdrav ,procitala sam sve ove savjete,ja imam junicu 19mj starosti,steona 4mj,jede sve sto jede i mati,sjeno,djetelinu,dajem joj kilu kokuruznog šrota i jos pomjesam mekinja kilu,to zabarim i kad se ohladi dajem,dosta je debela ima 600kg,pa me strah kako ce se oteliti,a drugo me zanima sta bi joj bilo dobro davati da se prosire mljecni kanali,i da bi bila dobra muzara,neko preporucuje kuhani jecam,,,pa neznam,,,ako ko ima savjet hvala,,,, napomena sisala je mater puna 3mj bez da joj uskracivam mljeko i nikad nije bila bolesna
 
Nazad
Vrh