Kajsija

Ma da, teško kajsija u ovoj fazi da strada od mraza. Šljiva da, ipak je još sitna i tek formirana. To što negde opadaju kajsije nije od ovog mraza, jednostavno se čisti, vreme joj je a i berba će ranih sorti za mesec dana.
Sta da beremo :sta: ⁉️ Pa zar ti PELE ne citas da sam izmrzao i ja u Podunavlju i Begaljica i Umcari i Bolec i Zaklopaca i i Vinca i Ritopek a da se Banat provukao a u Dubaiu u pustinji poplave i sada da prica moj kolega Radasin nesto o nadmorskoj visini pa da se nadovezem na te brojke SMEDEREVO NA 70 METARA NADMORSKE VISINE NIJE IZMRZLO A SVA SELA OD 140 DO 190 METARA SU IZMRZLA A I BEZ IZMRZAVANJA ONO OPRASIVANJE NA 30 STEPENI VEROVATNO JE BILO POGIBELJNO I ZA PCELE KO DA PRASI PO TOJ VRUCINI .::pomoc:;
Ove godine ce sve biti paprno skupo od voca i povrca a rinfuza za pecenje rakije biti nece i mislim da ce ovo biti najgora godina za vocarstvo u zadnjih 15 mozda i 20 sve je trokiralo a jedina dobra stvar u celoj ovoj katastrofi je da Vucicevi veliki otkupljivaci i hladnjacari tesko da ce moci da budu zadovoljni mnogi su vec potpisali ovu sezonu i okrenuli kalendar na 2025 a i ovi sto nisu okrenuli brzo ce to da urade :ppozdrav:
 
Da. Videćemo kada se približi berba koliko ima kajsije. Nas nekoliko na forumu nije prava slika stanja na terenu ali da je izmrzlo dosta to si u pravu. I kod mene deo naselja prema Bečeju nema ništa, drugi deo ima i tako... Cik-cak... Znaćemo za mesec dana.
 
Poslednja izmena:
Da. Videćemo kada se približi berba koliko ima kajsije. Nas nekoliko na forumu nije prava slika stanja na terenu ali da je izmrzlo dosta to si u pravu. I kod mene deo naselja prema Bečeju nema ništa, drugi deo ima i tako... Cik-cak... Znaćemo za mesec dana.
Steta od ovogodisnjeg projektovanog prinosa po proceniteljima tj otkupljivacima je na grubo 120 miliona eura .Ovo ce biti najgora godina za vocarstvo u zadnjih 20 sigurno .Tresnja katastrofa pozna kajsija isto visnja dosta izmrzla vinogradi totalno sljiva ce ostati iako su mnogi tereni stradali sto se tice jabukara oni su vec desetkovani i bez izmrzavanja kruska je retka vocna vrsta u Srbiji .Mesta za optimizam moze da bude po kladionicama i kazinima ali u Srpskoj poljoprivredi je zavesa spustena odavno samo jos da se ugasi svetlo pa da se razilazimo .Ostaje i jos nepoznanica kako ce zavrsiti malinari i kupina kao sporedna vocna kultura sva predvidjanja ne deluju bas optimisticki ali kako god bilo Slovenacki sleperi vape za nasim poljoprivrednicima i cekaju kao ozeblo sunce .Vodeca zemlja u regionu lider regiona tone u duznicko ropstvo bez ikakve proizvodnje prezaduzena sistematski unistena rasprodata a svi koji su bacili pre vremena ureu ,kan ili vestak ili su platili rezace se nalaze u nimalo prijatnoj situaciji jer treba izvuci minus barem na nulu ako ne moze neki plus .
E sada dolazi do situacije da svi zajedno tonemo u klonjaru i otkupljivaci i hladnjacari i vocari i onaj sa gajbicama i onaj sa vestackim djubrivom i onaj sa hemijom i beraci i sada cemo svi da voajerisemo a imacemo vremena na pretek A KO ZNA ZASTO JE OVO DOBRO A I NIJE LOSE I MALO DA SE ODMORIMO I RAZMISLIMO JOS JEDNOM O SVEMU :unsure:
 
Steta od ovogodisnjeg projektovanog prinosa po proceniteljima tj otkupljivacima je na grubo 120 miliona eura .Ovo ce biti najgora godina za vocarstvo u zadnjih 20 sigurno .Tresnja katastrofa pozna kajsija isto visnja dosta izmrzla vinogradi totalno sljiva ce ostati iako su mnogi tereni stradali sto se tice jabukara oni su vec desetkovani i bez izmrzavanja kruska je retka vocna vrsta u Srbiji .Mesta za optimizam moze da bude po kladionicama i kazinima ali u Srpskoj poljoprivredi je zavesa spustena odavno samo jos da se ugasi svetlo pa da se razilazimo .Ostaje i jos nepoznanica kako ce zavrsiti malinari i kupina kao sporedna vocna kultura sva predvidjanja ne deluju bas optimisticki ali kako god bilo Slovenacki sleperi vape za nasim poljoprivrednicima i cekaju kao ozeblo sunce .Vodeca zemlja u regionu lider regiona tone u duznicko ropstvo bez ikakve proizvodnje prezaduzena sistematski unistena rasprodata a svi koji su bacili pre vremena ureu ,kan ili vestak ili su platili rezace se nalaze u nimalo prijatnoj situaciji jer treba izvuci minus barem na nulu ako ne moze neki plus .
E sada dolazi do situacije da svi zajedno tonemo u klonjaru i otkupljivaci i hladnjacari i vocari i onaj sa gajbicama i onaj sa vestackim djubrivom i onaj sa hemijom i beraci i sada cemo svi da voajerisemo a imacemo vremena na pretek A KO ZNA ZASTO JE OVO DOBRO A I NIJE LOSE I MALO DA SE ODMORIMO I RAZMISLIMO JOS JEDNOM O SVEMU :unsure:

Osobina svih nas je da sudimo prema sebi. Kada je kod mene kajsija smrzla 3 puta u zadnje cetri godine i ja sam isprva mislio da je to propast za vocarstvo u Srbiji. Onda sam shvatio da nije svuda izmrzla i da je to samo propast u mom kraju. Keserovic kaze da je steta na vocarstvu od ovog mraza u Srbiji oko 30% i ja mu verujem. Kod mene je recimo voce ostalo. I ne samo kod mene. Otislo je samo ono sto je sadjeno na takozvanim mrazistima tj. duz recnih tokova i u kotlinama. Ovakve stvari su se i ranije desavale pa su ljudi nastavljali da se bave vocarstvom.
Ono sto mene cudi je da vise ljudi ne osigurava svoje vocnjake od mraza. Jeste to skupa igranka ali na taj nacin imas zagarantovan prihod. Istina nesto manji nego da nisi osigurao a bude dobar rod ali ipak imas neki prihod. I nije propast kao sada. Imas para da ulazes i naredne godine. Mene su ucili da kad je kajsija u pitanju i imas dobar rod sacuvas deo para da premostis losu godinu jer je losa bar jedna od tri i to ako imas srece.
 
Osobina svih nas je da sudimo prema sebi. Kada je kod mene kajsija smrzla 3 puta u zadnje cetri godine i ja sam isprva mislio da je to propast za vocarstvo u Srbiji. Onda sam shvatio da nije svuda izmrzla i da je to samo propast u mom kraju. Keserovic kaze da je steta na vocarstvu od ovog mraza u Srbiji oko 30% i ja mu verujem. Kod mene je recimo voce ostalo. I ne samo kod mene. Otislo je samo ono sto je sadjeno na takozvanim mrazistima tj. duz recnih tokova i u kotlinama. Ovakve stvari su se i ranije desavale pa su ljudi nastavljali da se bave vocarstvom.
Ono sto mene cudi je da vise ljudi ne osigurava svoje vocnjake od mraza. Jeste to skupa igranka ali na taj nacin imas zagarantovan prihod. Istina nesto manji nego da nisi osigurao a bude dobar rod ali ipak imas neki prihod. I nije propast kao sada. Imas para da ulazes i naredne godine. Mene su ucili da kad je kajsija u pitanju i imas dobar rod sacuvas deo para da premostis losu godinu jer je losa bar jedna od tri i to ako imas srece.
SLOBO31 Mi smo vinogradarski region po papirima medjutim vinograda ovde vise gotovo i nema osim po okucnicama .Dani vina u Smederevu se godinama pravi sa Makedonskim grozdjem . Jabukari su desetkovani u celoj Srbiji ali bas desetkovani tako da tu kod te dve vocne kulture Keserovic nema sta da racuna tu mu digitron ne treba POVADJENO Idemo dalje visnja se kao vocna kultura ne sadi na brdu nego po udolinama i mrazistima a ove godine ce biti izmrzavanja sa visnjom samo tako .Kruska kao vocna vrsta u Srbji gotovo da ne zavredjuje paznju a kajsija nije izmrzla u Topoili u Grockoj i u Smederevu vec je visoka temperatura u cvetanju napravila haos i da je bilo ko od nas osigurao samo bi bacio pare ,I tresnja je prosla slicno kao i pozne sorte kajsija 30 stepeni pocetkom aprila u punom cvetu osusilo tucak .Ko je belezio po sezonama kolicinu robe ja odgovorno tvrdim da je ova sezona sa ubedljivo najmanje robe u zadnjih 20 godina ali ubedljivo kakvih crnih 30 posto .Sto se tice upisanog po Srbiji sta je i koliko sadjeno od vocnih kultura tu preciznih informacija nema ima samo nagadjanja jer se jos uvek stihijski sadi bez ikakve kontrole .Zapadna Srbija je nekada bila sinonim za sljivu ali to je davno proslo vreme .Ajde da sacekamo i da vidimo ja bih voleo da gresim ali iako sam veliki optimista ja sam i realista i prihvatam cinjenicno stanje uvek .
Obrati paznju sada na ove stranice gde se oglasavaju npr tresnjari ili kajsijari sa nekim lepim fotografijama sa sirenjem sa hvaljenjem sada ce svi da n e zavuku u misju rupu ima da bude tisina kao na parastosu .Poljoprivreda u Srbiji je u nezavidnoj situaciji vec dugo trenutno stanje ne ohrabruje optimizan jenjava ali videcemo :ppozdrav:
 
Samo da ne bude više nekih vremenskih nepogoda
745c06cc802c10cdafecf0de7ae39748.jpg
e460842d534f86cc05afff8ce1a95314.jpg
1024ace563dad83fee26317e7c6f5597.jpg
b3c084d269a8d5b82d35c469f80dd3ce.jpg
73b010175e069ffe731abb8ada571844.jpg
 
Samo da ne bude više nekih vremenskih nepogoda
745c06cc802c10cdafecf0de7ae39748.jpg
e460842d534f86cc05afff8ce1a95314.jpg
1024ace563dad83fee26317e7c6f5597.jpg
b3c084d269a8d5b82d35c469f80dd3ce.jpg
73b010175e069ffe731abb8ada571844.jpg
Ovo što ti radiš je stanje kao bokser koji je u knock down u I koji samo što nije pao a ohrabruje sebe po fazonu NIJE MI NISTA NIJE MI NISTA .Pre neki dan si izjavio da u parceli od 40 ari nemaš 200 kila ruže a sada ohrabrujes sebe i to je lepo i sugestivno ali istina nekada zna da bude okrutna i ne treba bežati od nje.Ja ne mogu ni da zamislim da imam kao ti 7000 i nešto ili 9000 i nešto sadnica kakav je to bunar. Ma kakav bunar to je krater kao na mesecu jer da je samo 1 euro šteta po kajsiji to bi bila cifra ali ovde je totalna steta finansijska a po mozgu su sigurno čirevi i krateri. Ja sam juče redio ranu kajsije i bacio na zemlju 70 ako ne i 80 pošto ali pozna nema ništa duplo golo .Zato bih zamolio da se ne zbunjuju ostali članovi foruma i da se pitaju gde su pogrešili jer je član YURDT iz Begaljice koji je vazdušno od tebe na 5 km izjavio da nema ništa a ti izjavljujes da lomi grane od roda.Nije davno bilo kada si izjavio DA NIKADA NIJE MRZLO, Ja sam lično prolazio kroz Zaklopacu i izlazio iz vozila i tačno se raspoznaju rane od poznih sorti jer pozne nemaju ništa. PS Koliko ocekujes više ili manje od prošle sezone dobro razmisli pre nego što odgovoris jer ja sam kao inspektor milicije provalim te velikom brzinom i razoružam samo bez mazanja jer što više muljanja biće ti sve gore i gore.Ove sezone smo svi u cabru osim PELETA iz Temerina .Ajde lepo sve priznaje realno stanje stvari a ja ću ako budeš iskren da ostavim grajfer za utovar i neću više da utovaram svečano obećavam ,,


Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Ko
Ko zna zna . . .
Ma nema ovo veze sa znanjem. Ne govorim o ljudima kojima je izmrzla. Jednostavno, nekada ne rodi. Ja sam 2022. imao lom od roda, skoro na svim parcelama. 2023. ni blizu toliko. Parcela koja mi je glavna, preko 2k stabala, dala je samo 15-16 tona! Ove godine, svuda je vrlo solidno, osim jedne parcele od 40 ari, tamo je jako loše rodilo. Ne mraz (mada nju ume da zakači, nije neka visina), jednostavno nije rodilo.
Tvoje je da uradiš šta treba, da paziš gde je sadiš, da je obradiš, zaštitiš, ostalo je od Boga.
Još to nije gotovo, može grad da je pocepa, samo ćutiš, radiš, pomoliš se i čekaš
 
ali ovde je totalna steta finansijska a po mozgu su sigurno čirevi i krateri
Јесте штета и сваком је жао ал' ти као да хоћеш да повећаш штету. Овако квариш пх организма а кад оде у кисело подложан је свим болестима. Људи су губили и род и имање и куће и гледајући тако само кажем хвала Господе. Идемо даље па како нам буде. Полако, биће а и ако не буде да смо здрави а живи колико нам Бог да. Кад год правим неке планове или прогнозе крећем од најгорег па шта год да се деси не може да ме изненади а може само да буде боље.
Još to nije gotovo, može grad da je pocepa,
Искрено се надам да неће а и ако буде биће, ваљда, за ракију.
Нешто ми у глави цена од 400 РСД за пијацу мада, гледајући јуче тезге, најјефтинија јагода 250 а банене 150. Сјебаће ми банане рачун.
 
Pozdrav, pitao bih dali je neka bolest kad su na bliljci u drugoj godini vrhovi grana crveni i listovi na vrhu crveni? Ako jeste sta je to i cime se tretira
 
Јесте штета и сваком је жао ал' ти као да хоћеш да повећаш штету. Овако квариш пх организма а кад оде у кисело подложан је свим болестима. Људи су губили и род и имање и куће и гледајући тако само кажем хвала Господе. Идемо даље па како нам буде. Полако, биће а и ако не буде да смо здрави а живи колико нам Бог да. Кад год правим неке планове или прогнозе крећем од најгорег па шта год да се деси не може да ме изненади а може само да буде боље.

Искрено се надам да неће а и ако буде биће, ваљда, за ракију.
Нешто ми у глави цена од 400 РСД за пијацу мада, гледајући јуче тезге, најјефтинија јагода 250 а банене 150. Сјебаће ми банане рачун.
Sve si u pravu i ja isto volim da ljudima dam vetar u ledja i podrsku samo sam bio sokiran da postoiji deo u Srbiji koji ne mrzne znao sam da u Crnoj gori imaju palme i masline ali za Zaklopacu nisam bio bas potkovan a zbunilo me i kada ste vi kolega nastradali a kolega RADASIN lomi grane od roda a blizu ste vazdusno .U stvari u jednoj njivi je totalna tropa tu nema ni za jelo ali u drugoj kao da vuce cugi od nekog potoka ili je pored neke sume pa mu je smanjilo temperaturu pa je tucak preziveo ili je sturduknuo bor i hemijski oprasio plantazu. Zasto je ovo bitno jer je tema edukativnog karaktera sa razmenjivanjem iskustava i sve se radi sa ciljem sticanja novih znanja i iskustava ali ako samo slikamo fotoaparatom i ne komentarisemo nista onda ni forum nema nikakav efekat onda pomalo sve gubi smisao . ::lose::
Sto se tice eventualne depresije i mentalnih padova mi smo svi u istom cabru oceliceni i naviknuti na golgotu ali ako smo se vec ukljucili na neku temu samo da se otvorimo malo vise valja se a i oplemenicemo forum na pravi nacin ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh