Kajsija

Kod mene nema odbacinja jer nema ni kajsija . Bice da se pojede nesto i vise srece sledece godine .
@mornar - polako sa hvaljenjem . Ima jos dugo do peletovog branja . Nemoj da mu ubaksuziras .
 
Ja mislim da treba proredjivati samo rane sorte ali ne jos. Pre neku godinu su mi ostale bas sitne jer su prerodile a u to vreme nema otkupa niti potraznje za rakiju ili dzem tako da su piljarnice i konzum jedino resenje. Kad su sitne kupcima za konzum nisu interesantne.
I kod mene se proredjuju ali to je i normalno pa cak i pozeljno tamo gde su prerodile.
Moniliju jos nisam spazio u vocnjaku ali posto sam se opekao prosle godine jer sam prskao samo dva puta ove sam za svaki slucaj prskao 4 puta, pre svake kise.
Vreme je bilo izmisljeno za moniliju sve se poklopio nisam stigao prosaralo ga fino mora da rade makaze korektivno 🪚
 
Ма прскао сам 6 пута ко суманут. У животу нисам толико прскао ал' морало се због развученог цветања тако да монилија нема шансу. Обзиром да сам користио и манкозеб моја не иде на откуп да не зајебем људима извоз. Данас сам први пут ове године умешао инсектицид (ако не рачунам Галмин у зимском). Што се тиче абортирања код мене је за сад 2-3% али зна она да опада и жута.
Kakva je situacija kod vas KAKO JE OPRASILO OD 1 DO 5 MISLIM NA POZNE OVE STO SU SE ISCRPELE PROSLE SEZONE oce li da radi sajla ili cemo da podizemo nove plantaze :unsure::sta:
 
Kolega mornar nedam ja naš kraj braće se Dačija ove godine. Za sada se odlično drži

Послато са SM-A920F помоћу Тапатока
 
То је жилогриз а исти такав само без сиве крадне и мало шпицастија крила је шиљокрилац. Ал' исти пос'о раде. Данас сам нашао још 8 али ме је зачудило што сам два нашао у крушкама. Прегледао сам трешње, вишње и шљиве и на срећу није их било. Све сам нашао у доњој трећини стабла, окренути према земљи. Сигурно су кренули да снесу јаја а суво време одговара за излегање ларви.

Папагајке ми служе да их згњечим зато што су тврде као камен. Прво их ухватим у качкет па онда ломим. Иначе, нису ово бубе које су избушиле твоје дрво. Овима само име каже: хрене се кореном (ларве) а ови одрасли који су на стаблу гризу петељке листа. Рано су на сунчаној страни и лењи су па их лакше ловиш а кад се загреју иду на сеновиту страну. Иначе те осете (виде) кад их тражиш па се склањају у круг од твог погледа. Пар људи у селу је почело да примењује израелски рецепт: заливање корена инсектицидима (што јачим и комбинација). Ја ћу то оставити за после бербе.
Хвала на објашњењу! Потрудићемо се да привучемо што више птица у воће, можда оне изједу бубе. Мада сумњам да оне могу много да ураде, јасно ми је да су без инсектицида воћке остављене на милост и немилост бубама, али шта им Бог да, ми смо што се тога тиче остали негде у средњем веку. Ово крцање папагајкама је брутално али шта да се ради.
Апропо крцкања, сад сам се сетио како сам као дете са бабом скупљао бубе по кромпиру. Накупимо пуну кофу златица и ларви, баба згори ватру одмах поред баште, и кремирање, да не кажем кремисимо
 
Kolega mornar nedam ja naš kraj braće se Dačija ove godine. Za sada se odlično drži

Послато са SM-A920F помоћу Тапатока
Predivna sorta ZOKI 801 meni je legla samo tako a ubaci mi carapan nekoliko komada neke srednje rane stize u istom terminu lepa boja i krupnoca i ukus i sve ali za 6 godina da li sam po drvetu nabrao po kilogram godisnje ili nista i sada ne znam dali to da vadim ili da ga ostavim najgore kada ti uvali nesto bezveze i udjes u fazu ni napred ni nazad .Jedan kolega mi donese na poklon plavu kajsiju i sad cekam jos uvek samo lisce gorim od neizvesnosti da li je to to ili je neki divljak .Treba saditi samo proverene stvari .PS kasnije je proredi malo da bude TOP i nema greske placam kafu i nesto gazirano kad te budem negde snimio veliki pozdrav :ppozdrav:
 
Него радовао сам се како су у мом селу лепо цветале кајсије, било је баш баш лепог цвета. На нашем имању интересантно, у једној парцели кајсије (не знам која је сорта, покојни деда их посадио, нека каснија сорта) цветале некако као само са јужне стране, према Руднику, а са северне, према Венчацу, скоро да није ни било цвета. Плус, занимљиво, са северне стране видим има и осушених гранчица. То раније нисам запазио. У истој парцели сам данас поподне завиривао има ли заметака и баш сам се обесхрабрио, пронашао сам их само на једном једином стаблу. Значи одатле можда буде нека за украс на столу, и то је то, ако не пропадне и то мало у међувремену.
 
Posle dužeg vremena obiđem danas dvorište kod tasta .
Kajsije nisu cvetale .
Novosadska 6
Mađarska najbolja
I par starih stabala ( nepoznata sorta )

Interesantno , višnja koju sam prežalio jer su je prošle god. radnici cistoce u pripitom stanju sa trimerima urnisali ( pisao sam o tome i kacio sliku negde na forumu ali sada ne mogu da se setim gde da uporedite ) je procvetala ?!?
Naime , sa stabla višnje ( 3god ) je u širini od 6cm skinut u krug kaiš kore .
Baš ovde mi neko rece da je gotova ( a i sam sam tako mislio )
Videvši kako sam se iznervirao komšija mi predlozi da zalepimo ( ozledjeno mesto ) tazom kravljom balegom .
Nisam imao živaca a i nisam verovao da je uspešno pa su to uradili on i tast .
Višnja je tako prezimila , vremenom se balega osušila i otpala i sada izgleda ovako .
Nije tema za ovde ali možda ova informacija u budućnosti bude korisna nekome


e21da87c8261f32ff717eee2f4801362.jpg
6ace4bf1c67abd4f3abafa380645ab86.jpg
1c485209c4bfd97cf79939f2510bfe8e.jpg


Sent from my RMX2155 using Tapatalk
 
Kakva je situacija kod vas KAKO JE OPRASILO ... oce li da radi sajla ili cemo da podizemo nove plantaze :unsure::sta:
Опрашивање и мраз нису били проблеми него нема цветова. Кад рече сајла, потсети ме, тражим добар ковани ланц 5-6м са алком и куком ал' не могу да нађем. Мени је касно за нови засад. У ствари не би било да хоће млађи да преузму па да имам воље да дижем. Гледам у крају: умре газда а воће за 2 године ниже од парлога а наследници, из неког разлога, неће да продају.
Потрудићемо се да привучемо што више птица у воће, можда оне изједу бубе.
Пробано! Не пије воду. Стављао сам згњечене жилогризе на даску, на изволте и птицама и већим гуштерима и ништа. Кад се усмрде обилазе их муве. Иста ситуација са рутавим бубама. Исцедим воду и оставим пуне вангле ал' џаба. Ништа их не једе ни живе ни мртве.
 
Дакле злотвори од буба, како сам и мислио.
Шта да се ради, и нас ће на крају изгрицкати неко бубиње. Мислим ако не буде кремисимо.
 
Interesantno , višnja koju sam prežalio jer su je prošle god. radnici cistoce u pripitom stanju sa trimerima urnisali ( pisao sam o tome i kacio sliku negde na forumu ali sada ne mogu da se setim gde da uporedite ) je procvetala ?!?
Naime , sa stabla višnje ( 3god ) je u širini od 6cm skinut u krug kaiš kore .
Baš ovde mi neko rece da je gotova ( a i sam sam tako mislio )
Videvši kako sam se iznervirao komšija mi predlozi da zalepimo ( ozledjeno mesto ) tazom kravljom balegom .
Nisam imao živaca a i nisam verovao da je uspešno pa su to uradili on i tast .
Višnja je tako prezimila , vremenom se balega osušila i otpala i sada izgleda ovako .
Nije tema za ovde ali možda ova informacija u budućnosti bude korisna nekome




Sent from my RMX2155 using Tapatalk
Да потврдим, и мој деда је тако лечио шљиве, са тазе балегом. Користио је фришку балегу и приликом калемљења, замаже калемљено место и притегне крпом и канапом, и то је функционисало, ено вазда разног воћа што је он тако накалемио рађа још увек, израсло у грдна дрвета.
Мој чича и данас тазе балегом маже воћке — јесенас сам баш наишао када је мазао јабуку којој су овце огулиле кору, и ено је јабука буја сада.
 
Roksana odbacuje dosta ali posto je prerodila to je i dobro.
Nego pojavio mi se i smotavac pored vasi iako sam prskao tonusom pre dve nedelje. Planiram sad poluksom. Pise da je i za jedno i drugo.
Dodacu i kaptan i slavol.
 
Nisam bio u kajsijama skoro 3 nedelje...i imao sam šta da vidim...ionako slabijeg cvetnog potencijala, oprašivanje još i slabije prošlo...kad tome dodam i prirodno oređivanje ploda, od Mađ.najbolje, NS rodne, NS 4 i NS 6 neće biti ni za jelo ove godine,,,to je tako sa kajsijom, jbg...odradio im tretman prskanja, freziranja, polja odradio tanjiračom...suvo i presuvo...rađeno 13.04.




 

Pozdrav. Da li je moguce da sam nekako spalio koren sa KAN djubrivom. Bacio sam saku u nekom krugu od 50cm oko stabla i zalio vodom. Sve druge vocke u dvoristu su ok i lepo su nastavile da napreduju sa istom kolicinom. Samo je kod ove lisce nekako klonulo i kao sparuseno. Mladari su krenuli ali jedva. Ne u onoj meri kaako izbijaju na drugim vockama. Ako je problem u tom djubrenju da li ce se vocka oporaviti? Da napomenem u pitanju je mali hobi vocnjak. Nov sam u ovome pa da znam gde gresim.
 
Ovo je sve sto imam od grana 😂. Mozda slika nije ok. Gore iznad nemam nista. Nisam siguran na sta mislis da pocistim. Imao sam u planu da je pustim da izbaci mladare pa da proberem sta cu ostaviti kao ramene grane. Druge kajsije koje sam sadio uz nju su vec izbacile po 20-30cm samo ova nekako cuti.
 
Nazad
Vrh