Kajsija

Evo vam sve sažvakano :) Pominje se procenat štete, sorte, kao i bezuspešan pokušaj odbrane od mraza...

http://poljoprivreda.info/?oid=4&id=1140

Značajno izmrzavanje kajsije

Mrazevi u prethodnih desetak dana doveli su do delimičnog izmrzavanja cvetova kajsije. Štete su različite, u zavisnosti od regiona i fenofaze u kojoj je kajsija bila. Šteta nije konačna, upozoravaju stručnjaci.

25032013145450-1.jpg


Niske temperature dovele su do izmrzavanja cvetova kajsije, onih otvorenih. Stradale su, uglavnom, rane sorte u ravnici. Kod kasnocvetnih sorti, čašični listići bili su, srećom, zatvoreni. Međutim, pri tim uslovima oni mogu da izdrže do minus 5 stepeni, ali ne i minus 9, koliko je bilo u nekim regionima. Predsednik Društva voćara Vojvodine prof. dr Zoran Keserović kaže da je u Banatu kajsija izmrzla od 30-60%.
"Najviše je stradala sorta ns 6, dok su najmanja oštećenja kod novosadske rodne. Kajsija je najviše izmrzla u Bačkoj, u okolini Vrbasa, dok je izmrzavanje na Fruškoj gori najmanje. Okvirno, svaki dugi cvet kajsije u Vojvodini je izmrzao.", kaže Keserović.Najveće izmrzavanje, dakle, bilo je u Vrbasu, gde je temperatura u poslednjih desetak dana bila i 9 stepeni ispod nule. Na imanju "Sava Kovačević" imaju 10 hektara pod kajsijom. Šef voćarske proizvodnje Vaso Lješković kaže da su učinili sve što su mogli da kajsiju spasu od izmrzavanja."Kajsiju smo pre mrazeva tretirali biološkim sredstvom, na bazi bakterija i minerala, a potom smo je štitili zadimljavanjem. Palili smo slamu. Na žalost, prema našim procenama izmrlo je 80 odsto pupoljaka", kaže LJešković.Praksa je pokazala da u Vojvodini kajsija značajnije izmrzne svake druge godine. Zato prof. dr Zoran Keserović kaže da bi kajsiju trebalo saditi tek na nadmorskim visinama iznad 170 metara i pri tom bi u zasadima trebalo da se nađe nekoliko sorti. prema njemu, najbolji lokaliteti su Telečki breg, Titelski breg i Fruška gora, dok pri sadnji treba kombinovati od 4-6 sorti.Na konačnu procenu štete od izmrzivanja kajsija moraćemo još da sačekamo. Naime, u narednim danima, kajsija ulazi u najkritičniju, fenofazu zametnutih plodova, u kojoj i temperature od samo stepen ispod nule dovode do propadanja budućeg roda. A već su dosadašnji mrazevi smanjili procenjeni rod kajsije u republici za 10 hiljada tona, zbog čega će samo primarni agrar, ne računajući prerađivačku industriju, biti "lakši" za 5 miliona evra.
 
E veselo, izem ti srecu! Bice da je ja necu saditi iako mi je njiva na najboljem mogucem lokalitetu, juzna padina fruske gore 230m nadmorske visine. Za vikend idem kod drgara on ima lanac keckemetske ruze na 300 m od mene pa javljam.
 
У књизи професора Милатовића нашао сам опис двају румунских раних врста кајсије: Carmela. Отпорна је на Monilinia laxa, Wilsonomyces carpophylus, Leucostoma cincta, a толерантна на шарку. Плод је врло крупан (95-100 грама). Сазрева средином јуна. Виорица. Отпорна је на Monilinia laxa, Wilsonomyces carpophylus, Leucostoma cincta, a толерантна на шарку.Плод је врло крупан (110-120 грама). Сазрева у другој декади јуна. Ако је вјеровати Румунима ово су одличне кајсије. Ово је преузето из румунских истраживања, а не у нашим условима.
 
Na grancici ,sam izbrojao 20 pupoljaka ,koje su sve do jednog procvetale. Kada sam ih otvorio od 20 , 12 tucak je po meni zdrav ,jer nisu pocrnili ,medjutim sam vrh njuska (ako dobro znam zove se njuska), e oni sus se pocrnili. Nasao sam 1 ,koji je citav zdrav ,nista se nevidi da je bilo koji deo crn.
Sta sad reci. Hoce li bit nesto od roda ili je sve odneo cika mraz.
 
Sačekaš još, nevreme još nije prošlo. Vidiš sad to što ti je zdravo nema pčela da opraše jer pada sneg, džabe što nije mraz kapiraš...tako da strpimo se svi, tek drugom polovinom aprila ćemo moći bilo šta da tvrdimo sa sigurnošću...ako u maju, junu ne udari grad :osmeh:
 
Na grancici ,sam izbrojao 20 pupoljaka ,koje su sve do jednog procvetale. Kada sam ih otvorio od 20 , 12 tucak je po meni zdrav ,jer nisu pocrnili ,medjutim sam vrh njuska (ako dobro znam zove se njuska), e oni sus se pocrnili. Nasao sam 1 ,koji je citav zdrav ,nista se nevidi da je bilo koji deo crn.
Sta sad reci. Hoce li bit nesto od roda ili je sve odneo cika mraz.
E prijatelju,taj koji je ceo zelen ima sansu ako prezivi sve,ako bude sunca,pcela,ne bude oluja,grada,monilije...Da poludis.To kako zoves ,,njuska" bi trebalo da se zove zig tucka,cisto da ne mesamo pojmove i ne zbunjujemo jedni druge.U svakom slucaju mi smo ovde u Vojvodini nastradali sa kajsijom.Koliko vidim i citam ovo sto je postavio ,,oktopod",oko Vrbasa je bio haos sa zimom a tako je i ovde kod mene .
 
ako bude sunca,pcela,...
А где да нађемо те пчеле кад им не дамо никакву шансу? Џаба је прскам предвече кад комшије цео дан бију атомизерима (а концентрација инсектицида је посебна прича) и побише све пчеле. Прошле године сам видео само цветоједе, нешто мало стршљенова и по неког бумбара а цветова милијарде.
 
Ne mozes tu nista,ima nas svakakvih.Nekima je bitno da samo oni imaju pa taman prskali i komsijsko voce totalom dok duva vetar.
 
Bio sam u obilazak, tu i tamo nađe se po koji preživeli pup oko 20%, i nije još krenulo cvetanje, malo ih je ovo hladno vreme zaustavilo.
Za 2-3 dana kreće toplije vreme i verovatno i cvetanje. A vidim da kiše prognoziraju sve u 16...Šta će još do kraja ostati...hmmm pojma nemam...
 
otkinuo sa grancicu iz donje zone na noj je bilo 36 pupoljaka koji su u belim balonima na 33 tucak je zelen izgleda da je za sada prezivela sorta je ns rodna kalemljena na posredniku
 
Uz sva ovolika zalaganja treba misliti i na ovakve uslove i možda se treba pozabaviti i uzgojem Solitarnih pčela kojima sunce nije neophodno.
ww.malafarma.net/component/yvcomment/?view=comment&ArticleID=112&url=aHR0cDovL3d3dy5tYWxhZmFybWEubmV0L2tvcmlzbmkta3VrY2kuaHRtbCN5dkNvbW1lbnQxMTI%3D#yvComment112
 
koju sortu kajsija bi preporucili za sadnju ,da stize za branje u junu, sata mislite o krupnoj ranoj
 
Prođe zima :cool:
Sad treba ući u njivu, pregledati gubitke i hitno prskati protiv monilije. Al kako ući kad je ovako mokro, a i najavljuju opet kišu...
 
Hajde da neko odgovori na nadam se pametna pitanja.Kod mene se nije otvorio jos ni jedan cvet,tek se uocava bela boja.Kada sam bio pre neki dan u vocnjaku gotovo da nije bilo ni jednog zdravog-ne izmrzlog pupoljka.Danas obisao ponovo i od 20 slucajnih uzoraka,cak i sa donjeg dela krosnje, pronadjem 4 zdrava pupoljka.Pitanje :da li je moguce da se neki tucak oporavio i ponovo povratio svoju zdravu,prirodnu zelenu boju?Napominjem opet da pre neki dan nisam mogao naci maltene ni jedan zelen.Drugo pitanjeje da li pcela koja je ,,posetila" zdravi cvet(tucak) i pokupila polen,moze oprasiti drugi cvet u kojem je samo prasnik stradao? Nadam se da pitanja nisu glupa ali nije sramota pitati nego ne znati!(al' sam ovo lepo rekao:haha:)
 
Verovatno su ti pupoljci preživeli, biće bar za jelo. Zaista ne vidim kako bi tučak, kad izmrzne i pocrni, mogao da se oporavi.
 
Imao sam kajsiju do skoro i sve sam pocupao,znam sta te muci,to je i mene mucilo.Nemozes ti sad bas svaku da pogledas,ima tu koji su preziveli,roda ces imati ali u jako malom obimu.Znaci sto izmrzne nema povratka i oporavka.Da se ne lazemo kajsija jeste lepa i tvoj vocnjak je stvarno za 10 ali realno gledano iz prakse dobar rod mozes da ocekujes svake 5 godine.Ja sam imao keckem-ruzu i nesto Madj-najbolje(to se susilo sacuvaj boze)i ruza je tu kao bila dobra sto je kasnije cvatala.
Za drugo pitanje mislim da ne moze,nisam sasvim siguran.
 
Obisao sam u nedelju drugarove kajsije(keckemetska ruza), nisu jos ni u fazi belih balona a od 40-ak presecenik pupoljaka svi su bili zdravi! Ocigledno da je podneblje takoreci presudno za vocnjak!
 
Nazad
Vrh