Kajsija

Pripremila je rod, ili nije. Za ovu sa prve slike je sigurno stanje za ovu godinu. Za ovu sa druge slike, čekamo i molimo se
e570625583a36913e703c1db827ca978.jpg
6450a34e87edebc9b7854ab0dcb81311.jpg
 
Pripremila je rod, ili nije. Za ovu sa prve slike je sigurno stanje za ovu godinu. Za ovu sa druge slike, čekamo i molimo se
e570625583a36913e703c1db827ca978.jpg
6450a34e87edebc9b7854ab0dcb81311.jpg
I kod mene sareno. Neke lepo cvetale a na nekima skoro nema ni cvetova a i ne otvorenih pupoljaka. Generalno nisam zadovoljan s obzirom da prosle godine nisu rodile zbog mraza, vise samm ocekivao.
 
Радашине, Ви сте искусни у гајењу кајсије... Шта је узрок што нема цветова и евентуалног рода?
Да ли су били лоши временски услови после прошлогодишњег рода? Мало влаге у тлу? Превелика температура? Превелика родност? (Мада знам да и проређујуте)

Код мене је захладило ових дана и то је донекле одложило цветње у воћњаку где је земља. Бадем исто.
Али је процветао мигавац у близини.

А у башти где је тло помешано са песком и вероватно топлије цветала је и мађарска најбоља и ДМ1 и домаћа рана. И једна сорта бадема док друга сорта бадема као и обично мало касније цвета.
 
Ma to niko ne može da zna tačno. Činjenica je da tamo gde Ruža preterano rodi, bude sušna godina, rod se ostavi za rakiju, znači dodatno iscrpi stablo - teško se spremi rodni potencijal za iduću sezonu.
Znači, ako puno rodi, mora se rod skidati što je pre moguće, 70% zrelosti, za hladnjaču, odmah posle orezati i baciti KAN, da se pomogne biljci da spremi rod. To je sve što se može uraditi. Međutim, to nije garancija.
A tek je misterija zašto nema cvetnih pupoljaka tamo gde ni prošle godine nije bilo nešto roda... Misterija
 
Da li resenje misterije, bar delimicno, lezi u oktobru i novembru, kad, ako se secate, mnogo vocki, poteralo cvet a i cvetne pupoljke, koji su propali pa sada cveta ono sto je preostalo na biljkama. No nisam siguran za kajsije, jer ih kod nas malo ima, a ja nesto nisam obracao paznju, jer su na daljoj lokaciji, ali se secam sljiva i tresanja sa cvetovima u tom periodu. Koliko se secam vec krajem leta se formiraju cvetni pupoljci za narednu godinu i da to moze biti odgovor .
 
Neki smatraju da je u pitanju blaga zima. Svakoj vocki je potreban odredjeni broj sati da temperatura bude ispod 5, negde pominju 7, stepeni pri cemu kajsiji treba najmanje. Taj period se obicno zavrsava polovinom februara. Da li je to uticalo ne znam.
 
Kod ruže kad prerodi sledeće godine nema ništa ili slabo. Bar kod mene tako. Jednostavno se iscrpi i ne stigne da se spremi za sledeću godinu, pogotovo sa ovim temperaturnim šokovima. Kod mene za sada top stanje, sve sorte u punom cvetu, neke već u precvetavanju. Jedino malo kasne ns4 i Roksana koje su iscvetale oko 70%. Ne znam da postavim slike pa ne kačim. Zna li neko pošto sam zaboravio na kojoj temperaturi se može ići sa Akordom? Da li može na +8 da odradi posao pošto bih radio sutra uveče a tada javljaju oko 8 c...
 
Шта је узрок што нема цветова и евентуалног рода?
У прецветавању: калцијум-бор; заметнут плод: калцијум и магнезијум; интензиван пораст: калцијум-бор; после бербе: бор, цинк, магнезијум, манган.
sa Akordom? Da li može na +8 da odradi posao pošto bih radio sutra uveče a tada javljaju oko 8 c...
Може, не чекај.
 
Kod mene prošle noći -1,5 °C. Videćemo za neki dan da li je bilo štete, za sad deluje da nije.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
И код мене слабо цветала кајсија, поготово она дрвета која су преродила прошле године.
Ипак има довољно цветова. Сад ако не буде мраза...
 
Kajsija kao voćna vrste počinje da me razočarava. Sad se kajem što sam je i sadio. Jednostavno nije za moje podneblje i to je to.
 
Па то смо писали још на почетку теме... И Професор Кесеровић то стално напомиње да није за равницу или за делове где има мраза.
Али волимо кајсију па је садимо и тамо где не треба.
 
Nazad
Vrh