Kajsija

Колега Пеле, знао сам да си неки страни агент! :osmeh: Од почетка си ми био сумњив. Пратиш све, бележиш, подижеш нове засаде, прскаш са неким сумњивим супстанцама, а онда користиш модерну технологију да утичеш на време како би цена кајсија била виша... Хехе, опасан си ::namigivanje::
Ја искрено не верујем у то, мислим да се тешко може измерити утицај тих препарата, па то произвођачи вешто користе и продају шећерну водицу. Увек могу да се ухвате за неку микроклиму, влагу, струјање ваздуха, лошу кондицију стабала, осетљиву фенофазу и још стотину различитих фактора... То је моје мишљење. А друго, да је то стварно како произвођачи кажу, па ваљда би ти пољопривредни институти, факултети и други стручни људи вршили нека испитивања и званично изашли у јавност са информацијама да ли ти препарати делују или не, а не да ми дискутујемо о томе. А нисам нашао ни једну стручну публикацију о томе - не кажем да је нема, него да ја не знам за њу. Чињеница је да је прошле године у Војводини био мањи мраз него у централној и јужној Србији, а што се измрзавања код мене тиче, мислим да је ту велику улогу играла микроклима, јер само стотинак метара од мене према граду све кајсије (у двориштима поред кућа) су преживеле мраз, а код мене ниједна. А прскао сам са Wuxal Ascofol 2 пута, једном у цвету (заједно са фунгицидом против Монилије), а други пут кад су плодићи били величине грашка (заједно са фунгицидом против рупичавости лишћа), и трећи пут после мраза, али није помогло. Wuxal Ascofol је азотно фолијарно ђубриво, али садржи и друге елементе, бор, калијум, итд. Није "биљни антифриз" као Епин екстра, али садржи неке биљне хормоне из алги (тако макар пише у упутству), ваљда би требало макар мало да помаже. Нисам приметио никакву разлику после прскања. Ако и ове године буде мраза (не дај Боже), пробаћу да опрскам са истим препаратом али овог пута неки дан пре најављеног мраза, собзиром да га већ имам и поред тога да вшим задимљавање, па како буде. Немам ја велик засад па ми и није велик ризик. А за примену Епина, ипак ћу да сачекам детаљнији Пелетов извештај. На пример, ако буде разлике у измрзавању између оних које је опрскао и оних које није, то је сигуран знак да ипак делује. Док се то не деси, не верујем да делује.
 
Naši stručni ljudi su skrajnuti što zbog većeg uticaja velikih proizvođača i distributera što zbog izgubljenog uticaja u poljoprivredi a što zbog toga što će poljoprivrednici pre da poveruju reklami na tv-u koja pokazuje sisatu starletu koja mu nudi šećernu vodicu i pijanog glumca koji vozi traktor i komentariše snajku u štali koju do tada nije ni video... mislim štalu.
Malo karikiram ali je to suština. Svi se nadamo da će instituti da nam ponude čarobnu formulu u vidu novih sorti i sistema gajenja i đubrenja a mi kao narod preko svojih biranih institucija ne ulažemo u te iste institute. I sami naučnici su prinuđeni zbog toga da prave dilove i kombinacije sa rasadničarima i tajkunima da im uvaljuju sadnice i vode zasade umesto da istražuju i usvajaju i uvode nove tehnologije u proizvodnji i stavaranju novih sorti.
Umesto da se bore protiv šećernih vodica na naučnoj bazi ispitujući takve proizvode lakše im je i isplativije da ih reklamiraju i uvaljuju proizvođačima.
Kao i sa protivgradnom odbranom..... lakše im je da prepuste da se osiguravajuće kuće okoriste umesto da nađu efikasan način da eleminišu gradonosne oblake. Iako si osiguran ništa ti ne znači što će ti osiguranje isplatiti umanjenu štetu za plod kad imaš oštećenje stabla i grana i umanjenje roda za sledeću godinu....
da ne pišem dalje....
 
Pele, u kojoj razmeri koristiš ovaj Epin i dali si stavljao uz njega npr ove aminokiseline, možda su i one potpomogle u borbi voćkica ?
 
Kreću lagano, kod mene pre desetak dana ništa a zadnjih par dana se baš vidi da kreću u vrhu njive (10tak metara je visinska razlika) par NS Rodnih već na nekoliko grana baloni.
 
Ne znam da li si gledao kroz lupu. Sve su krenule samo su rane krenule vise pa se vidi i bez lupe.

U pravu si... sve su krenule...

2018_02_11_11_24_32.jpg

2018_02_11_11_25_31.jpg

2018_02_11_11_26_34.jpg

2018_02_11_11_28_25.jpg
 
Nije ,i ja cu narednih dana.Najavljuju topli talas oko 20-og,oko 14 stepeni pa ce se moci prskati.Trebalo bi da bude bar 10 stepeni kada prskas.
 
Ja sam danas oprskao kajsije bilo je nekih 6 stepeni, a u glavi mi se vrti da je za prskanje bakrom potrebno 5 stepeni... ustvari mislim da i nije toliko bitna temperatura nego da se sredstvo može lepo osušiti na stablu a na nižim temperaturama to ide sporije.
 
Nazad
Vrh