Kajsija

Bolje da su izmrzle nego da je monilija ☺.
Ova na poslednjoj slici je roksana.
 
Mlado drvo kajsije može celo da se osuši i ako je izmrzlo, veruj mi. Sada bi to već dobro trebalo da se vidi. Meni je mlada Ruža (3 godine) na jednoj parcelici od 18a. Od 64 komada - 24 je izmrzlo (6 celo drvo (mora nova sadnica), 5 sam isekao ispod stubova pa nakalemio po 4 komada kalem grančica i na 13 sam skratio stubove na 20-30cm). Nije to još konačan bilans, videćemo šta će biti.
 
Ух, нисам знао да може и у Заклопачи да измрзне кајсија и то ружа.
Nama (ćale, burazer, ja) se to nije događalo do sada. Mislim da treba da se skocka par stvari. Da je drvo staro do 5 godina, da je njiva na nekom nižem mestu, u blizini potoka ili u nekoj udolini, te da je prethodna godina bila sa izuzetno velikom količinom padavina. Malo više azota na sve to i - eto ga!
 
Nama (ćale, burazer, ja) se to nije događalo do sada. Mislim da treba da se skocka par stvari. Da je drvo staro do 5 godina, da je njiva na nekom nižem mestu, u blizini potoka ili u nekoj udolini, te da je prethodna godina bila sa izuzetno velikom količinom padavina. Malo više azota na sve to i - eto ga!

Potpisujem svaku rec. Meni se od 500 kom smrzlo oko 50. Ali jos sam i dobro prosao kako su drugi. Poznaniku se od 3000 sadnica smrzlo 2000 u cetvrtoj godini. I drugi su prosli slicno. Opsti zakljucak je da je razlog kisna godina, previse djubreta i blaga jesen. Sadnice nisu povukle sokove u koren na vreme i mraz za Novu godinu od -20 je bio fatalan.
Pamet u glavu ubuduce. Ne bacati djubre u mlade sadnice posle maja. Ja razmisljam da ih u slucaju da ne odbace list na vreme iduce jeseni poprskam rastvorom uree, kazu 5% je dovoljno. To ih natera da odbace list a kazu da i visak azota skladisti u koren i da ima bolji start sledeceg proleca.
 
Meni se osusilo oko 20 NS rodnih od 800 u drugoj godini, neke su malo "osamucene" ali se nadam da ce se izvuci. Nego me zanima sad kad je pocelo olistavanje naglo desava mi se da vidim da su neki lisni pupoljci krenuli i osusili se posle. Da li je moguce da su krenuli a onda ih opet neki blazi mraz unistio ili moze biti i nesto drugo?
 
Meni se osusilo oko 20 NS rodnih od 800 u drugoj godini, neke su malo "osamucene" ali se nadam da ce se izvuci. Nego me zanima sad kad je pocelo olistavanje naglo desava mi se da vidim da su neki lisni pupoljci krenuli i osusili se posle. Da li je moguce da su krenuli a onda ih opet neki blazi mraz unistio ili moze biti i nesto drugo?

Postoje dve opcije. Vrlo je verovatno da su to posledice zimskog mraza i da se lomi hoce li se osusiti ili ne. I kod mene se pokazalo da se osusilo 10 kom tek sada iako su prvo poterale pupoljke. Druga opcija je da su ih napale grinje i da brste pupoljke. Proveri ima li grinja. Ja sam kupio lupu/mikroskop koja uvelicava 40 puta preko Kupinda i vrlo je korisna a nije skupa.
 
Сад гледам измјерене вриједности за прошлу годину. Први мраз у Новом Граду се појавио 11. децембра: -1,1.

- - - - - - - - - -

Затим 12. децембра 0, а 13. децембра -1,1. Потом није било мразева до 22. децембра: -1,7. Добро сам прошао са кајсијама. Ипак су имале од 22. децембра до Нове године да колико-толико повуку сокове па није било јачег измрзавања.
 
3 komada ns rodne od 30 otislo u nepovrat najverovatnije apopleksija celo stablo na jednom zasadu, što mi je najčudnije 3 najbujnijih i najboljih otišlo visoko kalemljene na stenly . Ostale sorte ok malo mraz na nekima načinio štetu ali su korektne.
 
На кајсије углавном не нападају ваши. Инсектицид треба ако се појави најезда губара или неких гусјеница. Нема потребе прскати против летећих створења кад ријетко нападају кајсије.
 
Gledao sam i nisam naisao na vasi i da je to uzrok susenja lisnih pupoljaka ali sam video da vec ima da su neki listovi urolani sa gusenicom u sredini pa sam zato stavio i insekticid.
 
Što se plodova tiče, kod mene je situacija OK. Ima ih, nije pun rod ali biće solidno, imajmo na umu da su prošle godine prerodile. Detaljno sam pregledao i zemlju jer je oko svake bilo isfrezirano nakon bacanja KANa i nema ni travke - nisam našao ni jedan jedin plodić, znači mraz nisu osetile.

I dalje apsolutni rekorder domaća, ta sorta stvarno svake godine ima istu količinu ploda pa bog.

Bogami mi se osušile dve od 7 godina otprilike i jedna kalemljena prošle godine.

Jel ovo za vađenje ili da probam (kao što i oću) da ih presečem negde ispod krošnje pa da gledam dal će izbiti nove?






Što se ploda tiče, evo malo slika.

Kečkemetska:


Domaća:


Dupla kečkemetska:


Ova je kupljena kao kečkemetska ali meni liči na jbn m39:


Kečkemetska:


Valjda Roksana:


p.s. slikao sam gde ima puno plodova, poređenje je sledeće, najviše ima domaća, pa kečkemetska i roksana, bergeron ili gerberon kako se zvaše pa onda i ova smutljiva sa već braon plodovima, garant mi je M39 ili M19 uletela prokletinja.
 
I kod mene monilija ove godine napravila njesra, na par starih kajsija su mi se oko 50% sasusile grane a kod mladih 1-2-3 godine po koja grana je suva, neke cu kajsije skroz da ukokam a kod ovih mladjih sam odsekao te grane pa kako im bude ako ne budu mogle da prezive sadim nesta drugo umesto njih.
 
Kod mene monilije maltene i nema, ima naravno ali tek poneka grančica. Štitio sam Chorusom kad su malčice procvetale, dva dana posle toga padale kiše 2-3 dana, kad su stale ja opet Chorus, pun cvet skoro, posle 2 dana opet kiše, sad ga evo precvetavanje, oprskane pre 2-3 dana :D

Meni je ova jedna na slikama krenula da olistava krajem prošle sezone i to mislim da je neka novosadska, ali ova druga kao i ova mlada su me smorile, nisam očekivao.
 
Oktpode i meni ima 20-ak ovakvih kao sto si slikao. Ovo mi se najvise manifestuje u dnu njive gde je moguce malo manja nadmorska visina i bio je mraz jaci ili sta vec. Ja razmisljam posto su u drugoj godini da ako nesto ne ozive pustim sljive iz podloge pa onda sledece godine kalemljenje ponovo. Bas sam se smorio kad sam danas video jer su ove se bas lepo razgranale.
 
Sve u svemu haos,ns rodne se osusilo 20% u petoj godini a na ostalima nema ni 1 kg roda.Od ostalih sorti nesto ce biti na ns4,ns 6 i najvise na kasnocvetnoj.Od sada sadim samo ns 4,ns rodna mi nece uci u vocnjak.Zasto ns 4?Nema loma kada prerodi kao naprimer ns6,za pet godina stradale samo 4 od 1oo komada,jako stablo,ukusan plod i prilicno redovan rod.sve ove nove selekcije posle nje su nastale da se uzmu pare i nista drugo.Potvrdjujem!
 
А, ја немам НС 4 кајсију. Морам да је купим. Ове године сам добро прошао са кајсијама, осушиле су ми се двије тек посађене, вјероватно јер им није био сачуван коријен при вађењу. Али, суши ми се једна бресква редхевен и једна грана чачанске лепотице. Узрок код брескве знам, посађена у добру земљу, а ја нисам жалио на кану (иначе кан не додајем, али рекох да се мало опораве од губара). Та бресква се зеленила и у децембру. И онда за нову годину -17. Код лепотице се сужи она грана на којој је било неколико листова израслих у јесен.
 
Nazad
Vrh