Kajsija

Ma da, teško kajsija u ovoj fazi da strada od mraza. Šljiva da, ipak je još sitna i tek formirana. To što negde opadaju kajsije nije od ovog mraza, jednostavno se čisti, vreme joj je a i berba će ranih sorti za mesec dana.
Sta da beremo :sta: ⁉️ Pa zar ti PELE ne citas da sam izmrzao i ja u Podunavlju i Begaljica i Umcari i Bolec i Zaklopaca i i Vinca i Ritopek a da se Banat provukao a u Dubaiu u pustinji poplave i sada da prica moj kolega Radasin nesto o nadmorskoj visini pa da se nadovezem na te brojke SMEDEREVO NA 70 METARA NADMORSKE VISINE NIJE IZMRZLO A SVA SELA OD 140 DO 190 METARA SU IZMRZLA A I BEZ IZMRZAVANJA ONO OPRASIVANJE NA 30 STEPENI VEROVATNO JE BILO POGIBELJNO I ZA PCELE KO DA PRASI PO TOJ VRUCINI .::pomoc:;
Ove godine ce sve biti paprno skupo od voca i povrca a rinfuza za pecenje rakije biti nece i mislim da ce ovo biti najgora godina za vocarstvo u zadnjih 15 mozda i 20 sve je trokiralo a jedina dobra stvar u celoj ovoj katastrofi je da Vucicevi veliki otkupljivaci i hladnjacari tesko da ce moci da budu zadovoljni mnogi su vec potpisali ovu sezonu i okrenuli kalendar na 2025 a i ovi sto nisu okrenuli brzo ce to da urade :ppozdrav:
 
Da. Videćemo kada se približi berba koliko ima kajsije. Nas nekoliko na forumu nije prava slika stanja na terenu ali da je izmrzlo dosta to si u pravu. I kod mene deo naselja prema Bečeju nema ništa, drugi deo ima i tako... Cik-cak... Znaćemo za mesec dana.
 
Poslednja izmena:
Da. Videćemo kada se približi berba koliko ima kajsije. Nas nekoliko na forumu nije prava slika stanja na terenu ali da je izmrzlo dosta to si u pravu. I kod mene deo naselja prema Bečeju nema ništa, drugi deo ima i tako... Cik-cak... Znaćemo za mesec dana.
Steta od ovogodisnjeg projektovanog prinosa po proceniteljima tj otkupljivacima je na grubo 120 miliona eura .Ovo ce biti najgora godina za vocarstvo u zadnjih 20 sigurno .Tresnja katastrofa pozna kajsija isto visnja dosta izmrzla vinogradi totalno sljiva ce ostati iako su mnogi tereni stradali sto se tice jabukara oni su vec desetkovani i bez izmrzavanja kruska je retka vocna vrsta u Srbiji .Mesta za optimizam moze da bude po kladionicama i kazinima ali u Srpskoj poljoprivredi je zavesa spustena odavno samo jos da se ugasi svetlo pa da se razilazimo .Ostaje i jos nepoznanica kako ce zavrsiti malinari i kupina kao sporedna vocna kultura sva predvidjanja ne deluju bas optimisticki ali kako god bilo Slovenacki sleperi vape za nasim poljoprivrednicima i cekaju kao ozeblo sunce .Vodeca zemlja u regionu lider regiona tone u duznicko ropstvo bez ikakve proizvodnje prezaduzena sistematski unistena rasprodata a svi koji su bacili pre vremena ureu ,kan ili vestak ili su platili rezace se nalaze u nimalo prijatnoj situaciji jer treba izvuci minus barem na nulu ako ne moze neki plus .
E sada dolazi do situacije da svi zajedno tonemo u klonjaru i otkupljivaci i hladnjacari i vocari i onaj sa gajbicama i onaj sa vestackim djubrivom i onaj sa hemijom i beraci i sada cemo svi da voajerisemo a imacemo vremena na pretek A KO ZNA ZASTO JE OVO DOBRO A I NIJE LOSE I MALO DA SE ODMORIMO I RAZMISLIMO JOS JEDNOM O SVEMU :unsure:
 
Steta od ovogodisnjeg projektovanog prinosa po proceniteljima tj otkupljivacima je na grubo 120 miliona eura .Ovo ce biti najgora godina za vocarstvo u zadnjih 20 sigurno .Tresnja katastrofa pozna kajsija isto visnja dosta izmrzla vinogradi totalno sljiva ce ostati iako su mnogi tereni stradali sto se tice jabukara oni su vec desetkovani i bez izmrzavanja kruska je retka vocna vrsta u Srbiji .Mesta za optimizam moze da bude po kladionicama i kazinima ali u Srpskoj poljoprivredi je zavesa spustena odavno samo jos da se ugasi svetlo pa da se razilazimo .Ostaje i jos nepoznanica kako ce zavrsiti malinari i kupina kao sporedna vocna kultura sva predvidjanja ne deluju bas optimisticki ali kako god bilo Slovenacki sleperi vape za nasim poljoprivrednicima i cekaju kao ozeblo sunce .Vodeca zemlja u regionu lider regiona tone u duznicko ropstvo bez ikakve proizvodnje prezaduzena sistematski unistena rasprodata a svi koji su bacili pre vremena ureu ,kan ili vestak ili su platili rezace se nalaze u nimalo prijatnoj situaciji jer treba izvuci minus barem na nulu ako ne moze neki plus .
E sada dolazi do situacije da svi zajedno tonemo u klonjaru i otkupljivaci i hladnjacari i vocari i onaj sa gajbicama i onaj sa vestackim djubrivom i onaj sa hemijom i beraci i sada cemo svi da voajerisemo a imacemo vremena na pretek A KO ZNA ZASTO JE OVO DOBRO A I NIJE LOSE I MALO DA SE ODMORIMO I RAZMISLIMO JOS JEDNOM O SVEMU :unsure:

Osobina svih nas je da sudimo prema sebi. Kada je kod mene kajsija smrzla 3 puta u zadnje cetri godine i ja sam isprva mislio da je to propast za vocarstvo u Srbiji. Onda sam shvatio da nije svuda izmrzla i da je to samo propast u mom kraju. Keserovic kaze da je steta na vocarstvu od ovog mraza u Srbiji oko 30% i ja mu verujem. Kod mene je recimo voce ostalo. I ne samo kod mene. Otislo je samo ono sto je sadjeno na takozvanim mrazistima tj. duz recnih tokova i u kotlinama. Ovakve stvari su se i ranije desavale pa su ljudi nastavljali da se bave vocarstvom.
Ono sto mene cudi je da vise ljudi ne osigurava svoje vocnjake od mraza. Jeste to skupa igranka ali na taj nacin imas zagarantovan prihod. Istina nesto manji nego da nisi osigurao a bude dobar rod ali ipak imas neki prihod. I nije propast kao sada. Imas para da ulazes i naredne godine. Mene su ucili da kad je kajsija u pitanju i imas dobar rod sacuvas deo para da premostis losu godinu jer je losa bar jedna od tri i to ako imas srece.
 
Nazad
Vrh