Kada niste u traktoru, vozite

B92:

[h=1]Kako su prvi "jugići" krenuli u osvajanje Amerike[/h]Daleke 1984. u SAD su poslati prvi primerci modela Jugo, kako bi se utvrdilo koje izmene je potrebno izvršiti da bi se automobil uspešno prodavao na ovom zahtevnom tržištu.







40435089254e1d55741b42571461190_640x32985.jpg

Prvi prototipovi modela Jugo kreću na put u SAD
Izvor - Auto Magazin

Posle dužeg vremena, na američkom tržištu ponovo se prodaje jedan model proizveden u Kragujevcu - FIAT 500L. I dok je 500L u SAD stigao potpuno prilagođen standardima koje ta država propisuje, njegov prethodnik, "Jugo", najpre je poslat na procenu, da bi pre početka prodaje pretrpeo određene modifikacije.

Automobili sa fotografije su prvi primerci koje je Zastava sama unapredila i poslala ih kao probna vozila u SAD. Prevoz je obavljan Jatovim “DC-10″, a svaki auto je zauzimao po jednu kargo paletu.

Bio je to “Jugo 45 luks” (Jugo 45L) i poslednji koji je u nazivu imao slovo “J”. U poređenju sa prvobitnom serijom koja je bila potpuno "klot" i koja se izrađivala sve do 1985. godine, “luks” je, kao što mu i samo ime govori, imao doteraniju kabinu ali i neka druga poboljšanja koja su ostala do kraja proizvodnje, 24 godine kasnije.

Boja enterijera je ostala braon, ali su promenjeni tapacirunzi u vratima koji su napravljeni od velura. Ugrađeni su grejači zadnjeg stakla, zadnji bočni prozori su dobili mogućnost otvaranja, kao i “leptir” stakla u prednjim vratima.

Ništa manje nisu bili atraktivni nasloni za glavu koji su se našli ne samo na potpuno novim prednjim, već i na zadnjim sedištima. Umesto metalne ručice menjača sa okruglim plastičnim vrhom i gumenom starinskom manžetnom, postavljena je moderna plastična ručica, sa ispisanom mapom brzina i manžetnom od skaja.

Po prvi put, “Jugo” je dobio brzinomer izgraviran do 180 km/h i pokazivač temperature rashladne tečnosti. Na točkove su postavljene nove polu-ratkapne na kojima je pisalo “Zastava”. Na zadnjem delu vozila po prvi put se našlo i svetlo za vožnju unazad, dok je ispod prednjeg branika postavljen mali plastični spojler.

Još jedan od novih estetskih, ali i funkcionalnih dodataka, bila je lajsna na vratima, koje je ostale praktično do kraja proizvodnje, kao i plastični usmerivač vazduha na haubi.

98254295154e1c557d7b84792887172_orig.jpg

Potpuno prilagođeni Yugo koji se izvozio u SAD
Ipak, Amerikancima sve to nije bilo dovoljno, pa su odmah predložene izmene koje bi bile prihvatljivije za prosečnog kupca. Tako je već 1986. godine iščezao “Z” znak sa haube, a auto je dobio oznaku “Yugo” sa slovom “Y”.

Kao posledica prilagođavanja američkim standardima usledile su mnogobrojne dodatne izmene, a korist od svega toga su imali i domaći kupci koji su dobili kompletno jednobojan enterijer (bež ili sivi) i druge detalje od kojih su se mnogi zadržali praktično do kraja proizvodnje.

 
Naj kvalitetniji Jugici proizvodili su se za Slovensko trziste. Slovenci su imali stroge kontrole i za najmanji skart vracali su citave serije.

Od zastavinih automobila imao sam Jugo 60. Stvarno je isao kao zmija, ali mekani motori i kratkog su veka posle 50 000 bio je zreo za generalnu tada sam ga prodao i oprostio se od zastave za sva vremena.
 
U nasem dvoristu od Zastavinog programa je bio samo fica. Taj je do generalne sahranio svoju karoseriju, posle generalke kupljena je nova skoljka, i tu je sahranio. Posle njega su vozeni stranci.
 
Moj deda je nekad davno kupuio ficu i jos u garanciji je kaze pocela da truli i to negde oko vozacevih vrata.Medjutim i pored toga i dan danas prica da mu ni jedna kola nisu bila tako zgodna i sigurna kao taj Ficko,a vozio je dosta drugih.
Inace i sad imamo jedan Yugo Koral 60.Ono sto me kod njega neprestano iznenadjuje jeste limarija.Tek ove godine sam primetio jednu rupu velicine petodinarca na desnom pragu,a inace mu je fabricka limarija i sem te rupe sve je cakum pakum.Osim limarije i nema nekih prednosti,menjac prilicno los,neprecizan,motor ima valjda oko 150000km i vec je na izdisaju.Za ovu godinu mu planiram 1.4 iz fiata,ako ne dodje do promene plana.
 
Imao sam i ja Yugice i Zastavu i neka hvala nikad vise....

Yugo od mog caleta je sa 55.000km crko i morali da generalisu motor... Sacuvaj boze...
 
Pa nas renault 4 GTL je isao toliko bez generalke, a ne 7 komada, vec 1 :haha:
Nismo se dobro razumeli jer sve su kupljene polovne i sa pozamasnom kilometrazom. sa 128 gh 87 godiste sam samo presao 256000km i generalku radio na 225 hiljada. ali da si ti terao tvog renoa kao so sam ja nju ni G nebi ostalo. imao sam druze 2 renoa 4 ,posle renoa 18 pa 9 pa 11 pa zadnjeg sam prosle godine prodao 19 -1.4 motor.kad bih ti rekao da sam promenuo preko 70 auta sigurno bi rekao da sam lud i lazov . Svaki auto je dobar samo kad je ispravan. Radije cu sesti u ispravnu zastavu nego loseg mercedesa
 
Ne bih ja rekao, da si lazov, nisam ja takav :ppozdrav:
Taj renault je moj otac kupio 1985, on ima cetvoro dece, mozes misliti... Pak treger na krovu, prikolica iza... Pa je i komsija koristio da ide po vestak... No, da ne duzim...
Nije pitanje sta je taj auto (opet naglasavam: bez generalke) pretrpeo dok je stigao do tih 300000, vec sta nije...
Svojevremeno su bili vrhinski autici u svoju klasu, motor 1108 ccm.
 
Reno sa motorima 1,1 i 1,4 je mazga koliko prelaze bez kvarova i 1,7 benzinac jos vise samo je u gradu potrosac. jako zahvalni po pitanju motora i menjaca. R4 nisam voleo sto je jako mekan u trapu po losem putu i vrlo cesto se morao remontovati a letva volana proleti samo tako. Ali ni zastave do 1988 godine nisu bile za podceniti kao auto kolike je cene bio spram rivala. Samo sto je to fiat takoreci i hoce da se cepa i tad i sluzi i ide. Mnogi su se zeznuli zbog termostata ili termodavaca jer nisu znali za neke cake a ja sam i po najvecim vrucinama sa punim teretom i prikolicom terao ko bog djavola i nikad se nije pregrejala. Sve posle od skale pa nadalje su bile i mnogo tromije i vece potrosnje i uopste losije. Dok jugica nikad nisam voleo iako sam samo 2 imao i presao mozda ukupno 500km sa oba i prodao. Ja visok a on skucen i nemozemo se druzimo nikako.To je jedini auto kojeg nikad nisam voleo
 
Stare zastave su imale 82 stepena a novije 87 stepeni. Moze trpeti uspone koliko hoces i ako jos direkno imas prekidac za ventilator unutra prakticno nema sanse da prokuva sem ako nesto zesce nije u redu sa motorom ,pumpom ili hladnjakom A ima termostata sa jos manjom temperaturom samo se nemogu setiti od cega.78 stepeni je bio i to dok sam vozio sa prikolicom i velikim teretima taj ubacim i miran
 
A to je znaci.Imam ja prekidac za ventilator,ali me termostat zeznuo,odnosno ne mene,ali je moj Jugic bio u pitanju i prokuvao i to 3 ili 4 puta do sad i od tad nije to taj motor.
 
Danas kupljen ujaku reno 5GL 1108ccm 90Godiste. Presao stvarnih 176000km a ocuvan da ovakav auto nisam video da nepamtim. Ni tackica korozije nigde ni ogrebotina sve nove gume i akumulator, nigde lufta i sve potpuno ispravno. Cela dokumentacija od prvog dana jer zena u italiji vozila a posle nje drugi vlasnik opet zena iz Sapca. Nijednu jedinu manu nisam mogao pronaci sem da bi felge trebalo malo ofarbati. Kako je izasao u oglasima sam ga fakticki kaparisao i covek je zaustavio prodaju i jutros sam ga pregledao i provozao i kaparisao odmah dok ujak nije stigao da isplati. Svaka cast ovoj porodici jer su od vrlo vrlo retkih ljudi koji su rekli istinu sve sta je i kako i tako je u stvarnosti. Za postovanje su http://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/5971401/renault-r-5-5gt
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh