Kada niste u traktoru, vozite

I ja sam u augustu ostao na putu bez ulja, a jedan dan pre sam zamenio novo,hteo bi jos jednom da se zahvalim clanu Manjevic koji mi je pomogao da resim problem i da stignem kuci tim istim autom.putari popravlali asfalt,i ostao je sut na putu naleteo sam i napravio rupu otprilike 3x4cm.

ke6zpd.jpg
[/IMG]
166epn6.jpg
[/IMG]
 
Aco ja sam jednom resio problem na vektri 2,0 koji je mnoge majstore namucio a nisu nasli sta je. mogucnost postoji i kod tebe da je to. zapusi se iber ako sa dekla ventila ide crevo. ima mrezica u deklu i od isparenja ulja i ko zna cega zatvori pore i motor nema gde da odahne. onda pocne kroz karike propustati i na auspuh van kad sagori ili na semeringe izbija. a moze se desiti i da je neka od karika pukla pa provlaci u kompresioni prostor. inace opelovi motori i sa manje od 1L ulja mogu da funkcionisu jer sam to vec imao da vidim.mada se mnogi zale da ti motori odjednom hoce otkazati. moze se desiti i ulje da je fals jer i meni se nekad to dogadjalo da posle 3-4000km odjednom ga pocne trositi. probaj odjednom kad je vruc da mu ocepis gas i gledaj u auspuh sta izlazi. ako imalo plavog dima ima znaj sta te ceka. u katalizatoru dobar deo ulja sagori i vrlo tesko se primeti dim a kad ga ima gotov
 
jesi mijenjao tip-marku ulja kod zadnje izmjene?
Nisam menjao,ali na ulje najvise sumljam.Uzeo sam pakovanje od 4l i kad sam ga otvorio nije bilo onog celofana ili folije,sta je vec,sto ide ispod cepa,ali sam ga ipak sipao.Pa sam zato sad narucio samo 1l i ono vidim ima tu foliju ispod cepa.Ulje sam doduse trebao da zamenim pre par meseci(tad je bilo godinu dana od zamene),ali nisam jos bio preso 15000km,pa reko da teram da vidim kako ce da se ponasa.
Vico,upravu si to za iber,bas sam razmisljao sutra da pogledam da vidim kavo je stanje.Inace motor je suv na svakom zaptivacu,tako da ga nije izbacio.Katalizator ovaj model od 125ks fabricki nema,a ovih dana zbog hladnoce sam je cesto ostavljao da radi na ler i nije bilo dima.Cepio sam joj i skoro pun gas,ali ko ce u toj situaciji da gleda iza.Sutra cu da dolijem i da je probam pa javljam sta se desava.
 
To za iber stoji,meni u uputstvu od novoh+g traktora jd(ne poredim ti auto sa traktorom) piše da se cijev i suto iber laufa čisti na 800 sati.Čudio sam se kad sam pročito,upisano u servisnom intervalu.
 
Problemi se javljaju najvise zbog fals ulja i benzina koji procuri pa prave isparenja da sve pozapusava. kod 16v motora je jos osetljivije jer i gumice ventila su verovatno losije i ako iber zapusi najcesce kroz njih povraca ponovo u motor a vala bogu duplo ih ima pa time mnogo vise moze progutati. ali sama ulja su katastrofa. skoro sam uzeo pasata TD -a i zbog loseg ulja i motora zapusilo sito na uljnoj pumpi. srecom sam primetio problem u startu iako motor nije davao znake nikakve nego samo lampica je trepnula ponekad kad je vruc. stavim manometar a pritisak 0,6-0,8 bar mah. ocistio sito i sad 2,5-4,8bar.zameni prventveno ulje i proveri iber obavezno pa vidi. moze se desiti jos jedna stvar a to je za motore koji duze vremena se voze u lokalu sto rekli pali gasi a nezagreje se fakticki. dosta nesagorelog benzina i kondenza se izmesa sa uljem i kad krenes na otvoren drum i gas ulja hoce da nestane. svi motori trose ulje e sad samo je pitanje koliko benzina garezi i ostalih cuda to nadoknadjuje prolaskom kroz karike
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo jutros sam pokusao da skinem cev iberlaufa i nisam uspeo jer nemam mesta za prekret,a zbog nepristupacnosti ni slobodnom rukom nisam mogo da odvijem srafove.Uspeo sam da skinem gumu koja je u gornjem delu i ulazi u poklopac ventila i prilikom skidanja sam pomislio da je neko zalepio.Kad skinem,ispostavi se da nije lepljena vec ima par kapljica kao neke smole,nesto zuckasto,lepljivo,bas kao smola i nista vise.Dosuo sam 1l ulja i tacno toliko je trebalo da se vrati na predhodni nivo.Upalio sam je i duvka na iber,znaci nije zacepljen,nema da dimi.Hladan motor sam turirao do 3000 o/min i nema pojave plavicastog dima,ali se nisam setio da probam pre nego sto sam dolio novo ulje.Vozio sam je sad oko 100-110km,mada nisam preso 100km/h i normalno se ponasa i ulje nije ni mrdnulo.Mada,moram da priznam da malo mekse,odnosno lepse radi od kako sam dolio taj litar.
U principu,kapiram da je motor sagoreo to ulje i to za kratko vreme jer sam prekoracio termin za zamenu,a verovatno je i ulje bilo fals.Posle nove godine i praznika menjam ulje i filtere i teram dalje.
 
Sva cast za voznju. Po tragovima guma na putevima kuda prolazi vidi se da vezba, ali ovj lik je ne prevazidjen.

 
Danas sipao ED maxxmotion-33,videcemo bas ujutru kako ce da upali.Do sad na obican ED nije bilo problema ali ni ovakvih minusa.
 
Danas sipao ED maxxmotion-33,videcemo bas ujutru kako ce da upali.Do sad na obican ED nije bilo problema ali ni ovakvih minusa.
Dragane prosle godine u ovo vreme bio sam u Prag, na omv pumpama maxmotion reklama minus 25 a ovi nasi sad stavili da minus 33,pa ko koga tu sad,a svi znamo sta je ceska drzava za nasu srbiju,a po kvalitetu goriva ne mogu da pridju njihovima a ni po ceni.Ja od kad je izaso maxmotion sipam u kola,nikad problema,a potrosnja smanjena.
 
Moji svi pale,torpedi pod šupom,auta u garaži na +10 ovog momenta :osmeh:
Pale i moji svi bez problema,a automobili su mi napolju jer me mrzi da se zezam sa kapijama.

- - - - - - - - - -

Dragane prosle godine u ovo vreme bio sam u Prag, na omv pumpama maxmotion reklama minus 25 a ovi nasi sad stavili da minus 33,pa ko koga tu sad,a svi znamo sta je ceska drzava za nasu srbiju,a po kvalitetu goriva ne mogu da pridju njihovima a ni po ceni.Ja od kad je izaso maxmotion sipam u kola,nikad problema,a potrosnja smanjena.
Sipao sam ga i ja ali ne redovno,i do sad nisam video to za niske temp.A danas tocio na OMV pa reko aj da vidim da li ima razlike.
 
Takodje sam ga sipao neredovno, trebalo bi da je za bas niske temp + da cisti od naslaga. A inace skoro se pojavio na nisovim pumpama ultra dizel, vidim da ga neki hvale, nisam ga probao
 
Srecni praznici svima.
Sipao sam taj novi ultra D na NIS-u prosle nedelje, radnik rece kako je to nesto novo ultra mega giga kvalitetno, smanjena je potrosnja, a cena je samo 5 dinara skuplja od euro D. Ja koliko sam primetio potrosnja je povecana i to samo tako, sad da li je to do toga sto sam imao nesto malo euro D vec u rezervoaru, ili do naglog zahladjenja ne bih znao. Auto je inace Golf 2 i do sad sam samo euro tocio sa aditivom (lub nis-ov). Jutros je upalio jedva iz treceg pokusaja.
Razmisljam se da probam taj ED maxxmotion-33 na OMW-u, ima li kakvih iskustava?
 
Sipam običan ED na OMV pumpi i nema problema..Zadovoljan sam potrošnjom i auto pali k'o mina. U pitanju je Mercedes 190D,mislim da u te stare mašine nema potrebe sipati skupa goriva.Paljeni su i voženi mnogo pre Euro dizela....

Zaboravih da napišem. Gorivo na NIS-u sipam samo u krajnjoj nuždi, pošto mi auto troši litar više njihovog ED na 100 kilometara.
 
Sipam ja taj dizel od -33. Al sipam u mnogo mladje vozilo,tako da ne znam koliko sam od pomoci,automobil je 2007 godiste. . S ovim pali isto kao s obicnim ED,a potrosnja se smanjila za litar. Auto isto ide i vuce kao na obican ED.
 
Nazad
Vrh