John Deere

Ja nisam pobornik zelene boje(za sada) ni u jednoj nijansi zelene ali želim da mi (nam) objasniš kako se masa izvršava na slamotresima kako si u ovom postu napisao? Taj deo mi je nejasan?
Galicije nam još uvek nije objasnio kako se deo mase izvršava na slamotresima?
 
Ispalio si se lepo buraz.Da ima dva bubnja bio bi bolji od Claas-a. 😂
Ne znam tko se ispalio :haha::haha:, izgleda dondir kad je stavio biter na korpu , pogledaj stranu 209 i dalje , ili ako je biter onda je vrlo cudan biter koji i ma korpu , namjestanje dvije brzine bitera, konstantna brzina 850 rpm i drugo sinhronizovana sa bubnjem , jel pravim 8-) , i 2 polozaja udaljenosti "bitera" od korpe , u stvari moze cak tri da se njegova korpa spusti skroz i onda jeste biter.

Predlazem glasanje pa ko nadglasa ili je drugi bubanj (kako ka dzoni zove) ili biter :ROFLMAO:
 
@grabik, ostavi se glasanja, sarkazma... i sličnog (ako sam pogrešno protumačio post. izvinjavam se).
To veče kada sam se "raspisao" sam i ja prelistao malo više taj isti manual (priznajem pre toga nisam čitao taj deo, ustvari veći deo manuala jer nisam imao potrebe) ali sam bio previše umoran da tipkam kilometarski post. Sutradan opet isto.... Recimo da su se sad stvorili uslovi.
Uglavnom, tek onda sam video objašnjenje da ispod tog drugog cilindra (eto ti ga sad dal je dob ili biter) po manualu ide "nešto".... Tog nečeg kod ortaka nema i zato sam bio ubeđen da je neko nešto budžio vadio prekrajo (kako sam i napisao u prethodnom postu, međutim nije), a to nešto je rekao bih korpa ili rešetka što kaže galicije koja se postavlja i podešava u dva položaja ili se vadi napolje (što je ujedno i treći položaj-opcija) a sve u zavisnosti od kulture koja se vrše i vlage zrna. I tek onda sam shvatio da ni kod ortaka nije ništa budženo nego je jednostavno izvađeno. Naravno, ako sam dobro razumeo manual (ne razumem engleski najbolje).
E sad. Koliko je meni poznato, u svim kombajnima posle svakog bubnja ili ti doba mora postojati odbojni biter koji usporava,smiruje i usmerava masu na slamotrese (zato sam galiciju i tvrdio da duplog doba nema jer di je onda biter?). U slučaju ovog modela jd-a ispada da taj drugi cilindar ima dvostruku ulogu. Kada je ispod njega postavljena korpa-rešetka onda dodatno izvršava zrno, (a i to je vrlo upitno koliko izvršava sa površinom od 0,53m2 od koje radi 50% površine al ajd), a ujedno radi i kao biter. A kada se korpa-rešetka izvadi onda vrši funkciju samo bitera. I šta ćemo sad? Jel ima dupli dob? Ima ali i nema.
Moje mišljenje je da je to JD-u, a možda i nekakav domaći zadatak za ostale, (nzm ko i kad je prvi počeo da proizvodi kombajne sa duplim dobom) bio neki početak, nekakva inovacija.... nekakva preteča pravog duplog doba (i korpe) koji svi znamo kako izgleda a koji su i oni sami napravili na kasnijim modelima (dal im je T prvi?). Smešno će zvučiti ali meni taj drugi cilindar i njegova korpa-rešetka, šta god da je, deluje kao produžetak korpe, da ne napišem desna ruka primarnom dobu, a nikako dupli dob.
Možda sam potpuno pogrešio u svom ovom pisanju ali i dalje ostajem pri izjavi da Z serija nema dupli dob jer ovo je kesa a ne dupli dob. Da nije tako onda bi se i dalje držali tog rešenja, ne bi pravili T seriju, a ni ostali ne bi pravili onoliku pizhavariju-skalameriju zvanu TS,APS i sl. kada mogu dodati korpu ispod bitera i ćao đaci.
Baj d vej, broj obrtaja tog cilindra je samo opciono promenljiv. U standardu je 850 (stranica 374/423). Znači nema ga svaka Z serija, što mu dođe da:
modeli koji imaju opciono povećanje obrtaja ujedno imaju taj produžetak korpe-dodatak ispod drugog cilindra. A modeli koji imaju standardni broj obrtaja imaju i standardnu korpu tj bRez produžetka-dodatka.
 
Poslednja izmena:
Mnogi misle i da onaj bubanj iznad slamotresa vrši funkciju drugog bubnja🙂
Paaa, možda... Kada zrno koje je skoro ispalo iz klasa, mlatne onaj češalj, ovrše ga bez korpe i bez loma. Bolje nego drugi bubanj! :)
A sečka je najuspešniji treći bubanj. Svako zrno istrese, e sad što to niko ne pokupi.... Jbg.
 
Poslednja izmena:
Iznad slamotresa može da postoji samo rastresač slame.
Drugi dob na NH je počeo da se ugrađuje sedamdesetih godina (1973-e), u Megama APS tek dve decenije kasnije (1993-e).
Što se tiče JD Z-serije, u svim podatcima ima dva doba, a ti se uhvatio manuela.
 
Svaki podatak tako kaže, gledao sam i ja, ali ni na jednoj slici ili onom videu iz tvornice ja ne vidim drugi bubanj, samo jedan bubanj i biter. Ako oni to zovu dva bubnja, onda biter ne postoji kod tog kombajna...
 
Za fabriku je to drugi bubanj jer ispod ima korpu.
Sa druge strane mi smo navikli da je taj drugi bubanj biter jer ga svi kombajni imaju, ali u ovom slučaju to baš i nije tako jer taj ''biter'' izvršava dio mase koji ostane neizvršen nakon glavnog bubnja.

To je kao što kažem da NH TX ima i treći bubanj, jer ispod sva tri su korpe i sva tri u određenoj mjeri izvršvaju masu.
 
Svaki odbojni biter izvrsava,svaki slamotres izvrsava deo mase I to upset nije sporno.
Sporna je sasvim druga stvar, a to svi vide samo se prave ludi.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče JD Z-serije, u svim podatcima ima dva doba, a ti se uhvatio manuela.
Ostao sam dužan sliku JD-ovog Z modela kao dokaz da nema dva doba nego samo jedan. Okačio sam sliku u temi slobodna diskusija ali okačiću i ovde.
Kombajn je klasika.... Bubanj, biter, dotresač slame iznad slamotresa, sečka i to je to. Nema duplog bubnja niti podbubnja.
 
Nazad
Vrh