Jesenje "plavo" prskanje

@oktopod nisam te razumio "Što ne oprska to pola, a možda i ceo pa šta dovati, dovati?"?
 
Mene zanima sa koliko si vode išao po hektaru. Kad si oprskao jesi li sišao i pogledao koliko je sredstva završilo tamo gdje treba, na granama? Moje mišljenje je da treba čekati da otpadne barem 70 % lista ako ne i više jer sve ostalo je samo opravdanje pred samim sobom-ja sam poprsko bakrom u jesen.
 
@oktopod nisam te razumio "Što ne oprska to pola, a možda i ceo pa šta dovati, dovati?"?

Pitanje je bilo za "srkitransporter", nisam video da je načeta i sledeća stranica na temi pa da ga navedem po imenu :)

Ja mislim da ne samo što list zaklanja dobar deo grana, već i ona rupica koja ostane ispod drščice lista ostane netretirana preparatom, zato treba čekati 75 posto barem da opadne.
 
pa razmisljao sam ceo dan sta da radim i onda sam odustao rekoh kad mi se ne da necu ni da ga prskam, jer necu dzabe da se trujem a da znam da necu uraditi posao kako bih hteo da uradim, jer kao sto Batad kaze to bi mi bilo samo opravdanje pred sobom da sam prskao bakrom. a i jedan zastitar mi je rekao da slobodno mogu da preskocim sad jer je sljiva u pitanju, da mi je vaznije zimsko prskanje(crveno/plavo ulje). :)
 
srkitransporter, upravo tako. Uraditi kvalitetno proljetno prkanje uljem je sasvim dovoljno ako se uradi kako treba u datom trenutku. Evo, ni ja ne radim jesenju zaštitu, tako da podržavam stav tog zaštitara. :)
 
Uradio sam jesenju zaštitu prvenstveno radi kokomicesa sa kojim u mom kraju ima mnogo problema. Potrošio sam na 2ha 2000l, a atomizer je bio vučeni odlično atomizira lišće, tako da mislim da je odlično oprskano. Nisam htio da preskačem ovu zaštitu iz razloga što smatram da je vrlo bitna za višnju, a i u krajnjem slučaju ovo je skoro pa najjeftinija zaštita u toku godine i uopšte ne želim da se mislim. Kod nas sada počinju jesenje kiše i zbog iskustva iz ranijih godina nisam htio da čekam više jer se može desiti da uopšte ne stignem da poprskam.
Ovako isto sam radio i prošle godine i kao što vidite list je ostao do sada zdrav. Jedan moj poznanik ima voćnjak od 1ha koji u julu nije imao listova koliko sada ima na ovoj slici.
 
Чиме су оно Амери прскали шуме у Вијетнаму да опадне лист; неће са шљиве да пада па можеш да дрмах колко хоћеш.
 
Bravo topaloviću! Uredno i lijepo izgleda. :) Jedino što mi se ne sviđa što nemaš maske na licu. Koja je sorta šljive?
 
Ma zurio sam a vetra nije bilo,
Па бре војничке маске су џабе! Мислиш ли ти том детету да играш на свадби а пре тога да му направиш још неког брата или сестру!?!
Поред удисања отрои се апликују и кроз кожу и очи а питање је кад ће штитна жлезда да откачи па онда: "пуче колан свечевој кобили, окренуше кола низастрану, зауставит нико их не може".
 
Danas i ja konacno poprskao kajsik,nije bilo vetra a temperatura oko 10 stepeni.Potroseno 1400 litara na 2 jutra,cuprozin-450grama na 100 litara.Po uputstvu ide 350 g ali kazu da je bolje malo jaca doza. Sutra krecenje.
 
Ja sam danas hteo da prskam ali nisam stigao, na svoju ruku sam otresao svo lišće, a ono koje je ostalo uglavnom na mladim trešnjama sam "počupao", tačnije spadalo je samo čim ga pomaziš, ne znam da li je to pametno ili ne, ne vidim što bi smetalo, pa prskam za vikend verovatno..

Nego komšiji uvališe plavo ulje, ima li potrebe za njime ili da ga lepo ubedim da ga sačuva za proleće?
 
Juce sam dok sam krecio zagledao sadnice i uopste mi nije jasno kako ona profesorka kaze da se to prskanje zove ,,plavo prskanje,, jer vocke dobiju plavicastu boju.Boja vocki je ostala maltene ista,lepo sam ih okupao,ako racunam i prazan prostor izmedju vocki ,na svaku sadnicu je otislo skoro 3 litre preparata.Mozda se cuprozin ne plavi toliko?Jos sam isao i jacu dozu,450 g na 100 litara.Kako kod vas izgleda?
 
Kod mene ne znaš gde si oprskao gde si promašio, isto tako...mada ima nešto kao boja pepela a negde nema, nisam siguran da li je to pigment stabla ili cuprozin...
 
Чиме су оно Амери прскали шуме у Вијетнаму да опадне лист; неће са шљиве да пада па можеш да дрмах колко хоћеш.

Незнам за амере... али ево на шта сам налетео:

"Na voćkama koje duže vremena zadržavaju lišće, provodimo prskanje UREom, tim postupkom list vrlo brzo pada sa stabla i brže se raspada, poticanjem raspadanja lišća ne dozvoljava se raznim uzročnicima bolesti prezimljavanje, te možemo biti sigurni da u proljeće izostaje primarna zaraza tj.imamo zdraviji start u novu vegetacijasku godinu. Koristimo 5% otopinu uree, odnosno 5 kg/100 litara vode ili 0,5 kg /10 litara vode, istovremeno se vrši i gnojidba N koji se preko lista prenosi u korijen, upravo je zima period kada se korijen razvija, N se vrlo brzo prenosi do korijena i nema gubitaka niti isparavanja. Nakon opadanja lista, površinu ispod voćaka potrebno je očistiti i list ukloniti, ako smo imali problema sa moniliom , kovrčavosti, šupljikavosti ili nekom drugom bolesti, lišće je najbolje iz vinograda iznijeti i zapaliti."

IZVOR: http://www.poljoprivredna-ljekarna-dolina.com/content/priprema-vocaka-za-mirovanje
 
Ja jos uvek pravim sam smesu za plavo prskanje sa plavim kamenom i gasenim krecom. Vise volim da sam da odradim taj posao nego samo da razmutim u vodi. Mada me vremenske prilike omele u prskanju i krecenju iako sam pre tri dana zagasio krec i plavi kamen, naravno jos ih nisam izmesao. Ako se vreme malo ne popravi nece biti prskanja ove godine vec cu cekati prolece.
 
Nazad
Vrh