Jesenje "plavo" prskanje

Pogotovo što je tekst kako si naveo vlasništvo Branka Giljen, dipl. ing. polj. Da je to napisao neko od nas i mogao bih da razumem. :osmeh:

---------- Poruka napisana u 21:55 ---------- Prethodna poruka je at 19:45 ----------

 
Razumeo bih da piše "sunđerom za kuhinju, grubom stranom, blago očetkati koru", ali čeličnom četkom, oguliti koru...boles :haha:
 
Idealan dan danas za plavo kupanje malinjaka .... al list jos ne razmislja da otpadne ....A ja vise nebih da cekam vec , danas plavo kupanje....?
 
Idealan dan danas za plavo kupanje malinjaka .... al list jos ne razmislja da otpadne ....A ja vise nebih da cekam vec , danas plavo kupanje....?
Ако сам ја добро разумео лист прави "сенку" па гране остану неопрскане. Међутим, ако атомизери добро "дувају" и обзиром да је потребна већа количина течности, ово не би требало да буде проблем.
 
Nisam ni ja jos prskao,cekam,list i dalje ne opada,nesto je pocelo pre neki dan kada je bilo -2. Sada duva jak vetar,najavljuju ga sve do srede pa se nadam da ce on otresti jos lista i onda od cetvrtka prskanje.
 
i ja nisam ukapirao sta ste hteli raci sa pojmom desikacija jer koliko znam to je klasicno susenje tj unistavaju se zeleni delovi, sto se radi sa korovima totalnim herbicidima? ne znam kakve to veze ima sa listom na vocki?
 
oktopod, dobar tekst, lijepo što je citiran autor. Fina preporuka, može se primjeniti ali četkanje stabala je komično :) praktično nemoguće...ili moguće ako se voćnjak sastoji do 3 stabla. Ali na kraju krajeva zašto bi poslije toga uopšte prskali bakrenim preparatima ako smo "očetkali" patogene :)

YT1RDI, čeka se da opane list da se ožiljci na mjestu opalog lista dezinficiraju kao i ostatak krošnje. Ne radi se o "produvavanju" atomizera.

Zanimljiva mi je i preporuka
obavzno treba takve voćke protresti kako bi se ona oslobodila bar 2/3 lišća
...da mi je i to vidjeti :)
 
Pazi meni na kajsijama list opada kad protresem, a na nekima je još uvek zelene boje, tako da to sa protresanjem pomalo i ima smisla...a guljenje kore nema nikako, nisam stručan ali mi to zvuči kao kontraproduktivno, nije rekla četkanje već guljenje, pa pobogu protiv toga se narod bori od zečeva i slično a ja da gulim :haha:
 
Okej iz ovih Vasih pisanija pokusavam da nesto i shvatim. Posto sam 05 11 11 obavio plavo kupanje, a namera mi je da ako se ukazu povoljne vremenske prilike mozda krajem meseca kad opadne sav list ,da kupanje ponovim . A u 12-om obavim i krecenje sa dodacima sumpor+so.....Da li mozda gresim ,sem dodatnog aganzmana trosak i nije prevelik, da li ne preteram sa bakrom,sobzirom da sam jacu dozu upotrebio ....HVALA
 
I meni je smesno ono za ,,tresenje lista"?! Pa to moze da radi onaj sa tri stabla a ne onaj koji ima 2-3 hektara.Proce mu cela godina dok,,otrese" a posle toga bi verovatno zavrsio kod doktora zbog bolova u ledjima.Ja sam mislio danas da prskam ali evo duva vetar.Lisce je solidno opalo,juce bio divan dan (bar kod mene) za prskanje ,toplo i bez vetra a ja nisam stigao.Da poludis.Inace za Poleta-neznam koliko je dobro toliko puta ponavljati jesenje prskanje,mislim da nema potrebe vise da prskas do sledeceg krajem februara-pocetkom marta.Ako si okupao vocke kao sto kazes i jos stavio jacu koncetraciju...cemu ponavljati? Da li je jos neko oprskao kajsije ovih dana a ako nije kada ce?
 
Ja imam do 100 drveta pa mi nije teško da protresem :)

A kajsije nisam prskao, bilo je dosta lista, mada je pre 4 dana na jednoj skroz opalo, 5-6 je bio skroz žut, a 30ak zelen...idem sutra da vidim kakva je situacija pa ako je opao ili žut tj može da se otrese, ću da oprskam...mada temperatura neće biti preko 10 stepeni, mislim da ne bi trebalo na toj ladnoći, će da izmrzne, šta ostali misle za to?
 
ja mislim da cu da oprskam vocnjak totalom... kad je bilo lepo vreme nije opalo lisce, sad kad je opalo lisce i bilo lepo vreme duvao vetar, sad kad ne duva vetar mnogo hladno... ma mars bre u .....

nego salu na stranu, ja cu u nedelju da prskam bice osam stepeni, preko noci oko nule. jer ne vredi bice sve hladnije i hladnije :sta:
 
Ja sam oprskao lešnike u četvrtak vetra nije bilo a bilo je i toplo, prskao sam sa Cuprzinom doza 350 gr. na 100 lit.
 
ja otisao u selo, kad pola vocnjaka koji je na cistini opalo lisce skroz, a pola koje mi je u zakolonu, cak ima i zelenih. :( znaci izludeo sam totalno, okrecio sam ih samo cisto da ne bude da sam dzabe isao i podjubrio, tako da od jesenjeg prskanja nista, bacih 900 din za cuprozin!
 
Nema vise cekanja,u utorak po prognozama bez vetra i oko 10 stepeni dnevna temperatura a jutarnja oko -1.Nemogu se ocekivati vise topliji dani.Bolje je poprskati bilo kako nego nikako.(al sam ovo lepo srocio):haha:
 
Jesenje prskanje višnje obvio sam u subotu. Prskao sam sa Boldoflow-om. Temperatura 10" bez vjetra, bio odličan dan za prskanje.
Evo kako je izgledao voćnjak u subotu.
262xhex.jpg
 
Što ne oprska to pola, a možda i ceo pa šta dovati, dovati? :) Kod mene je slična situacija, čekam prvi dan kad pređe 10 stepeni da prskam pa šta je opalo opalo je...malo ću i da prodrmusam prvo...
 
Nazad
Vrh