Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ma nisam ni ja nesto prskao. quadris je siri spektar koliko sam ja cuo.
sa prskanjem je gotovo. sada moze neki savet oko prihrane malo. sta i kako za kondiciju i rast od vas koristi, pa da prepisem.
i ako moze neki savet to oko sisanja, ciscenja. kad sta se to radi, sad trenutno kidam stolone a na onim mestima gde su osuseni zivici pustam stolone pa da ih zabodem u ta prazna mesta.
pozdrav i sve najbolje.
 
ja sam od kada sam zasadio u pocetku isao 2 puta 11/44/11 sa nekih o,7 gr po biljci nedeljno a nakon toga 20/20/20 jedne nedelje folijarno druge fertigacija (folijarno 1%,fertigacijom 0,08-0,1 % )
 
@dejanmitrovic

Jel mislis da je dovoljno 11/44/11 1,4g po biljci?Ja sam cuo da treba otprilike da se da oko 3 g po biljci?Ja sam do sad dao 2 g i planiram jos pa me zanima da li da dajem jos ili ne?

Jel treba jos nesto posle 20/20/20?
 
ja mislim da ove godine netreba nista vec samo 20-20-20 a za to 3 gr po biljci ja nisam cuo ali verujem da je tako.ali kada ona se primi i krene onda lagano treaba ubaciti vise ayota da gura u masu .
 
dejantmitrovic

Potrebno je posle redovne prihrane 20-20-20, puštati formulaciju sa povećanim kalijumom i ove godine.
Post je spojen: [time]1284016766[/time]
_________________________________________________
delboj

Čišćenje ide kada se ustale temperature sredina-kraj februara pa na dalje. Svo lišće koje je promrzlo i koje je bolesno skidaj. Kad završiš čišćenje, obavezno prskanje bakrom. Onda prehrana i ostalo po programu koji imaš.
Šišanje ide posle berbe, slobodno kosačicom (trimerom) oprži svu nadzemnu masu, a kad završiš opet bakar i ostalo.
 
hvala na odgovoru ali ako moze jos jednom posto nisam siguran da sam sve shvatio (bosanac :udri:)
u pitanju je plastenik. kod mene sad ima poneki plod a neke jos i cvetaju pa kidam cvetne grane.
e sad jel znaci da kad prodje sve to, tamo negde za mesec dana treba da trimerom ili rucno, nije ni bitno kako, pokosim svu nadzemnu masu. a da nastavim da prihranjujem. i dali (ako je odgovor za ovo sisanje potvrdan) da iznesem sad lisce iz plastenika ili da cekam do februara?
 
Dali neko zna de mogu da nadjem sadnice kleri sertifikovane :sta: posaljite mi poruku preko sajta ako znate. Hvala!
 
Pozdrav ljudi, imam jedan problem u zasadu i nigdje nisam mogao naći u literaturi, na netu, u saradnji sa kolegama o čemu se radi...
Naime, jedna lisna drška, najčešće najvećeg srednjeg lista je presečena na sredini, list je pao i osuši se lagano.
Interesantno je da je središnji deo lisne drške čitav, izgleda kao da je nagrižen okolo i ostavljen na pola.
Brzo ću uploudovati slike da pogledate.
Ne utiče značajno na samu sadnicu jer već ima 10-12 listova ali bih htio da podijelim iskustva prije nego potamanim sve actarom ili karateom :D
 
Evo mojih novih jagodica imam malko problema sa susenjem a niko nezna zasto ali nije problem max 500kom koje cu ubrzo podsaditi :ppozdrav:
r1lmiv.jpg
 
lepo :D, svaka cast. imam ja jos pitanja. dali mogu ikakve komplikacije da nastanu ako su neki zivici posadjeni i na razmaku od 20 cm.
i jos nesto, pre sadnje sam u zemlju ubacio prvo force 05. a posle dva meseca i galation. a danas u plasteniku ubijem jednog ronca :sta: :sta:. koliko to moze biti opasno i kako se resava :cao: :cao:
pozdrav svima.
boom i meni se osusilo nesto ali ja znam od cega je.
pocetnik pa prevlazio :haha:
 
svaka čast boom super izgleda :bravo: :bravo: ::svaka cast:: ::svaka cast::
imam mali problem a neznam sta je
15pmvew.jpg
ovako pocinje
f0nuie.jpg
hrc2dj.jpg
a ovako završava
Post je spojen: [time]петак, 17. септембар 2010. 13:46:20 CDT[/time]
_________________________________________________
i jos nesto pojavile su mi se gusenice koje mi nacnu drsku od mladog lista i on uvene pa mi pojedu ceo cvet itd sa čime da ih unistim? ovako izgledaju
33nkgnk.jpg
ima ih i vece.
 
@ delboj

Evo da ti odgovorim sa malim zakašnjenjem. Jagode se šišaju (čiste) u proleće krajem februara-početkom marta kad se ustale temperature i u leto, posle berbe. U proleće ih čistiš tako da ostavljaš mlade listove koji su isterali a suvo i promrzlo uklanjaš. U leto kosiš kompletnu lisnu masu a oružje biraj sam. U oba slučaja svi savetuju da se list iznese i spali. Neki to i rade neki i ne.
Pošto jagoda ima žiličast koren mislim da rovac neće napraviti neku katastrofalnu štetu ali čudno da ih i pored tvoje teške artiljerije ima. Nisam siguran šta bi konkretno mogao da pustiš kroz sistem od insekticida, možda čak i nurel, pitaj u apoteci.

@ bushny

Mislim da je to nedostatak kalcijuma. A gusenice u ovoj fazi najbolje potući nurelom.
 
@ bushny

Ma nisam vas napustio samo sam se malo ulenjio :osmeh:

@ delboj

U vezi sadnje na 20 cm. To je dosta mali vegetacioni prostor za jagodu i u zavisnosti koju sortu imaš mogu toliko da se razviju da ćeš imati problem da u berbi nađeš plodove a neće moći ni da izguraju pun potencijal. Drugo zbog tolike gustine će ti biti teže da ih kvalitetno zaštitiš a i vlaga i rosa unutar reda će ti biti veća, znači povećan rizik od bolesti. Ako ti je to samo na nekim mestima, tipa par komada na 20-tak cm pa opet normalni razmak, nebi trebalo nešto posebno da ti zakomplikuje život.
 
alba je u pitanju, vec sad su se razvile da lisce udara jedno u drugo.
ali to je samo u par redova i to na par mesta. recimo po 5-6 komada. inace je 25 i uglavnom 30 cm razmak.
to smo mi otprilike jer nije bilo rupa na foliji pa valjda kad je dosadilo onda zurili i :ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh