Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sta ste se ucutali?
Sjeb... nas ovo vreme :kisa: :kisa: :kisa:.
Ja sam danas probao da prskam Asiu sa Switch-om ali me je predkraj prskanja uhvatila kisa, tako da ne znam sta sam napravio
(dodao sam i Nu-film) prskao sam samo Asiu jer je tek pocela da crveni pa ko velim imam fore 3 dana.
Vetar duva ko lud izvalio mi po koju jagodu a o liscu i flekama od vetra da i ne govorim.
Vec 3 sata na internetu trazim preparate za stimulaciju i prevazilazenje stresova kao sto je ovo vreme, i samo sam se zaglupio od silnih informacija. Kanda ce biti Phosphik + Vegetal (to imam)
 
@ kukac ako te je uhvatila kisa racunaj da si uzaludno prskao jer ptrebno je minimum 3h da ne pada kisa da bi sredstvo delovalo ::lose:: ::lose::
ja bre jos nisam ni zrno ubrao kako je krenulo ovo vreme verovatno cu u septembru da berem :haha: :haha: :haha: :haha:
 
strawberry
Ma Clery je zakon, jeste da ima i stnijih plodova i da ih u drugoj godini bude jos vise, ali su zato ukus i izgled ekstra (sto kupci ipak cene) i jedna je od najranijih sorti. Meni sada dospeva Asia koja bi trebala da je po ukusu bolja od Clery (velicina je zasad ekstra). Kvalitet i ukus ploda bi trebao da je po nekim degustacijama: Asia na prvom mestu pa Clery pa tek onda daleko ispod sve ostale (ne racunajuci Elsantu). Jedino sto je Asia srednje-rana tj srednje-kasna sorta. Ako Asia prezivi ovo vreme postavicu slike i javiti komentare kupaca.
Post je spojen: [time]1274216590[/time]
_________________________________________________
Ajde da pitam jedno glupo pitanje :sta:
Jel se moze traziti (na neki nacin) podsticaj za sadnice ako ih sam proizvedes.
 
@kukac

po mom iskustvu sve sto si napisao je tacno.kleri mi je u drugoj godini i prilicno je sitnija u odnosu na proslu godinu.prosle godine na 6 kg(1 gajba) bilo je 1-1,5 kg sitne i ostalo srednje do 35 gr i extra krupne od40-50 gr a ove godine je dosta sitnija.a sto se azije tice imam nesto malo uzrelih ali nijedna nije ispod 40 gr.mozda bi moglo jos vise da se postigne sa jos jednom prihranom ali vreme ne dozvoljava.
Post je spojen: [time]1274216976[/time]
_________________________________________________
sto se tice izgleda stvarno joj nema ravne a o ukusu ove godine ne vredi pricati posle ove kise.kisela je extra.
 
@ivko

Za Clery ima resenje da u drugoj godini bude krupnija, trebalo bi prorediti bokore (smanjiti im broj)
ne znam kako se to radi ali mislim da je to negde napisao Nebojsa Momirovic iz Zelenog Hita ili neko drugi jeb... li ga.
Ja cu to probati, ali ako je to jeb...da, a verovatno jeste onda cu samo iz znatizelje prorediti koju.
 
@kukac

i ja sam razmisljao o tome s jeseni ali jebi ga .sobzirom na ovu cenu trenutno dzaba je praviti krupnu jagodu.danas sam u smederevu na pijaci gledao coveka koji daje kleri spakovanu u dva reda (bukvalno jagode od 60 gr sve) za "100"din na veliko.nije da sam neskroman ali je stvarno bila extra jagoda za te pare.ja sam krcmio u tom trenutku naj sitniju po 120.
 
@Kukac
probao sam skidanje korenovih vratova nista nije mnogo promenilo, kazu da ne treba da ima vise od 3-5, i uradio sam test na jedno 20-ak komada ali ne vidim neku znacajniju promenu,

a sto se tice povracaja nema vajde, ne mozes da dobijes ako nemas sertifikat, inace bi svi sadili i trazili pare :haha: :haha: :haha:
 
@straw
Tako vec moze jer je kod mene Clary isto vodeca sorta a madlena prateca dok marmoladu sam ostavio samo zbog rodnosti 3 reda po 200 m ali mi se nesvidja sto je njena konzistencija ploda mnogoooo meksa u odnosu na prethodne dve a to ce ove godine da bude od veeeelike vaznosti!!

Proredjivanje=orezivanju bokora jagoda tj. da se ostavi po zivicu jedno 2-3 rodna cvora i onda bi trebalo da se dobije krupnija jagoda ali je problem sto to oduzima mnogo radne snage. Ja sam planirao ove godine da odradima ali sam verovali prijatelji ili ne skroz zaboravio kada je pocela sezona na to i onda......jbg :udri: :udri: ima vremena probam sigurno dogodine :cao:
 
@boom

Koliko ja znam jedna je cena po sadnici (povracaja) za obicne sadnice a druga za certifikovane, pa po mojem razmisljanju ti treba samo racun od nekoga (ali koga) za sadnice, pa zato i pitam da li je neko to radio i kako.
 
@kukac
lepo razmisljas nema sta :D :D :D ali od koga ces da dobijes racun?? svi koji proizvode ce da ti traze da uzmes od njih nesto pa tek onda mozda ako su raspolozeni da izdaju ostalo...sve jedno ko nepita nezna sta moze da dobije, srecno druze :bravo: :bravo: :bravo:
 
@ ta druga je zenga i ona spada u ne sertifikovane zivice a reci ko ce da ti izda racun za jagodu ako nema sertifikovanu proizvodnju :sta: :sta: :sta: nema mi logike ali siguran sam da ne mozes da proizvedes i da naplatis kao fizicko lice moras da imas firmu ba misli :sta:
 
@macosd

ma necu ja nikoga da prevarim, te sadnice ce da se naprave i zasade (iovako mora da izadje inspektor) a povracaj novca tj. participiranje od strane drzave zbog toga postoji da bi se unapredila proizvodnja jagodicastog voca a ne da se finansiraju uvoznici (tako bi trebalo).
 
Opet bolje prolaze oni sa lovom - oni ce da kupe sadnice i da dobiju povracaj, a ja koji nemam da ih kupim i moram sam da ih pravim - meni :nono:
 
@ kukac
pa jeste tako druze ali sad malo ovajskok evra sve menja, cena zivica je 0.2e a povracaj imas oko 500-600000 po hektaru to mu dodje oko 15 din po zivicu a tvoje je 6 din pa isto ti se vata samo sto moras u pocetku da malo vise ulozis, ali onda imas povracaj i na sistem kap po kap, a i sad imas povoljne kredit u komercijalnoj banci, ja ga podizem imas od 50-900000 din sa kamatom od 5% sto je veoma povoljno
 
Da li i cime tretirati-prskati jagodu posle ovog loseg vremena ( vetar, kisa, niska temperatura) kako bi se bar malo oporavila ?
 
Ja sam danas oprskao Asiu sa Switch 62,5 + Nu-film i to 0,1% + 0,1%. A kada prodje jedno 3 dana
prskam sa Phosphik-om. Ima dosta izvaljenih jagoda tako da ce trebati fosfora kroz sitem.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh