Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ja nisam neki strucnjak i uzgojem se bavim relativno kratko.kalcijum sam dodavao zbog pojave kovrdzanja lista koji se javio u startu a takodje pratim momirovicevu brosuru
Post je spojen: [time]1270202379[/time]
_________________________________________________
ti izgleda pratis program ishrane haifinim djubrivima koji je on napisao u brosuri?
 
Pratim i pokazao se dosta dobro, ali ne koristim celu, jer mislim da je ipak to mnogo djubrenja, koristim 2,3 i 5 prihranu sa onog spiska, jer mnogi profesori su pricali da moze i da dodje do kontra efekta sa previse djubriva.
 
upravo sam to hteo i da pomenem.ne sporim znanje jednog profesora fakulteta ali da sam na njegovom mestu i ja bih striktno preporucivao preparate ciji sam generalni uvoznik i to u velikoj meri.naime jedan moj prijatelj je koristio haifina djubriva a ja sam prihranjivao sa yarom.veruj mi nikakve razlike nije bilo ni u razvoju sadnice ni u porastu ploda ni u kolicini .
kalcijum sam dao samo da bih eventualno sprecio kovrdzanje lista .
 
Ma i to jeste, ali nije bitno dali njegova sredstva uzimam, uzimao sam i skots i kemiru, bitna je formulacija, samo to, meni je npr jedna prihrana povratila totalno list, imao sam problema sa nedostatkom fosfora, pustio jednu prihranu i sve se vratilo u normalu :D
 
bas zato i mislim da je efekat isti bilo da si dao yara 14 11 25 ili polifid 16 8 32 jer u sustini biljka usvaja samo onoliko koliko jo je potrebno a ostalo je efekat navodnjavanja.cak je moguce da ti se taj nedostatak fosfora javio bas zbog ovih 8 u formuli.jel dajes prvu prolecnu prihranu sa vise fosfora?
 
Ove god nisam, jer sam imao dosta problema oko sistema, malo misevi grickali, malo radnici sekli tako da sam do sada zamenio oko 150-200 spojnica i jedno 200-300m creva i jos 15 folija treba da pregledam :udri: :udri: :udri:. POceo sam sa 3x 20 pre 3 dana, pa cu sledecu sa kalcijumom i magnezijumom u cvetanju
 
Zovem se Michal.Novi sam ovde ali vec par dana pratim ovaj forum.Imam 2.5 Ha jagoda ustvari oko 100000 sadnica Kamaorose...I nesto Madlene.Najvise me interesuje koliko grama po biljci dajete prihrane., i svasta jos ali polako cu..
 
dobro dosao veliki jagodaru :D :D :bravo:
ja dajem 2 g po duznom metru i to 2x nedeljno ako stignem a neka preporuka je za 2 godisnje jagode do 2 g/biljci sto mi je malo puno :sta:. Neka moja istrazivanjasu da englezirade sledece na 1 ha treba da ode nedeljno 25 kg vodorastopivog djubriva sto ti izadje 0,6 g nedeljno po biljci!?!?! i tako u kontiunitetu. A sta ti radis??
 
Pa ova firma Intersad mi je u komsiluku i oni mi preporucili 1 g po biljci.E sta ako mi je po analizi sve na granici da bude previse...Vidim da ima milon faktora.Npr ph,pri nekim vrednostima odredjeni elementi nisu pristupacni i tako to.Nikako da naidjem na nesto konkretno resenje.Nemam pojma sve do sada je bilo nekako na moju ruku.Dobro je ispalo ali ima varijacija od godine do godine.Ove godine sam samo dva puta folijarno odradio yara tj.fertikare 2 24-8-16 a preko sistema sam putio 10 kg uree da malo spustim ph i ocistim sistem.
 
wou fino fino eto nama jos velikih proizvodjaca. Dobro nam dosao, kao i svaki prodavac, on preporucuje ono sto je on uvoznik i to u velikim kolicinama, ja sam stavljao za dvogodisnje sadnice po 2g (za 1 sadnicu) ali radim samo 3 prihrane godisnje sto mu dodje oko 300kg prihrane na 1h ili ti 46000 zivica. Mnogo zavisi sastav zemljista ali kao sto je moj prijatelj nebojsa rekao, svi oni daju preporuku po nekoj ljihovoj zemlji a znamo da ni jedan sastav zemlje nije isti, tako da retko ko moze da ti kaze sta da stavljas od prihrane. U globalu na pocetku ti ide sa vise fosfora, na sredini sve jednako i na kraju vise kalcijuma i kalijuma, bar ja tako radim i nije lose za sada :D a reci mi gde je to tvoje mesto? i koje sorte imas?
pozz :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
zdravo svima, dugo već pratim ovaj forum i mogu da kažem da je :D naj-ozbiljniji od mnogih na kojima sam bio. kupio sam plastenik po povoljnoj ceni i normalno treba mi folija za njega i naravno planiram da gajim jagode u saksijama ali bih hteo vaše mišljenje i gde da nabavim sadnice, stiropor saksije, foliju, a da nije od miletića, ja sam u opštini kovačici i nemam nikakvog iskustva u gajenju bilo čega pa bi mi dobro došli neki saveti :sreca: planiram frigo sadnice na 160 m2 pa me interesuje koja sorta mi treba i gde da je kupim unapred hvala
 
za saksije jedino sto znam je miletic ali je i on prsnaja :haha: :haha: :haha:, salim se malo, obicno za plastenik ide elsanta jer je ona najpogodnija za proizvodnju na supstratu ali imace sigurno neko da me dopuni, jer iskreno nisam veliki obozavalac vertikalnog uzgoja ::lose:: ::lose:: ::lose::, ide na sajt zelenog hita, oni imaju dosta razlicitih programa za proizvodnju u plasteniku pa ces tu videti sta ti odgovara.
pozz :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Zivim pored Novog Sada,selo se zove Kisac.Pored puta mi je njiva.Ustvari pogledaj http://www.jagodeprivizer.com
To je u pripremi sajt,pa vidi malo slika ima i tako to.Sorta je Kamarosa 90% a Madlena 10 %.Jednostavno tako mi trziste samo nalaze.Manje radja ali zato je ukus,transport,izgled vrhunski...Oko pola kile po sadnici radja. :D
 
hvala na savetu za sada jer će mi trebati još puno saveta, gde bih mogao da se prijavim na predavanjima o jagodama i gde da nabavim literaturu od gospodina momirovića pozz :ppozdrav: :ppozdrav:
 
BAs sam sad spartao po netu da vidim za tu sortu, prvi put cujem za mojih 10god iskustva :sta: :sta:. Reci mi kako prodajes, imas li trziste i koja ti je cena bila u proseku? Svidja mi se tvoja parcela, veoma lepo odradjeno.
pozz :ppozdrav:
 
poslacu ti ja nesto malo sto imam skenirano, imam ja njegovu literaturu ali cu ti poslati najbitnije, ali sutra jer sam sad u guzvi. pozz :ppozdrav:
 
Tu sortu gaji cela Spanija i polako osvaja Evropu, ali juznije krajeve.Ona kao nije pogodna za ovu klimu ali uspeva kod mene.Mozda vise radja u juznijim krajevima ali meni je zadovoljavajuce.Ukucaj na guglu Camarosa i onda izbaci dosta o njoj.Sto se tice trzista meni je OK jer prodam pored puta oko 1000 kg dnevno a visak ide nakupcima.Ali ove godine imam za jedan hektar vise pa ce morati vise da ide nakupcima.Sta je tu je.Prosecna cena mi je bila od 100 do 120 dinara.Imam pod agrilom jedan deo pa to ode po malo vecoj ceni.Tunele vise ne praktikujem jer je komplikovano,a vetar ih raznese tri puta dnevno pa sam batalio..
Gledao sam tvoje slike pa vidim sa ostavljas travu izmedju redova i to lepo izgleda.Ja prskam totalom jer imam sve neke glupe korove koje rastu u vis.I interesuje me dali je to hladnjaca u tvojim slikama tamo.
 
Nasao sam i neke slike ali prvi put cujem za nju, ne svidja mi se to 500g po zivicu, jer ipak je najbitnija kolicina zar ne :sta:, dzabe sto je ona meni slatka kad ja opet je dajem po istoj ceni. Ja imam dosta sorti, pocev od madlejna, arose, antea, alba, clery, to champion, irma, record i favetu a ove godine sadim 50ari aziju i roxanu. ako mislis na sliku gde su mi gajbice nije hladnjaca, to mi je garaza gde je malo hladnije i gde konstantno duvaju 2 ventilatora (kucna) :D. PA ni ja nemam bas neku zlatnu travu izmedju ali kosim na 20-ak dana pa ispadne kao stadionska travica :haha: :haha:, tako da nema blata izmedju kad pada kisa a i radnicima je lepse za berbu.
 
Imao sam ja i kleri,marmoladu,patty...koje su mi dale 700-800 grama ali posto vecinu prodajem na malo pored puta a traze mi kamarosu a ostalo nece pa mi se tako isplati i tih 500 grama po sadnici koju prodam skuplje 30 dinara nego nakupcu..a radnik mi je ubrao istu kolicinu za jedan sat manje,znaci i tu sam u plusu.Ali planiram jos vece povrsine pa cu na malo da prodajem Kamarosu a na veliko neke rodnije sorte..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh