Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
kako napreduje sadnja? kod mene slabo tek sam posadio 2000 od ukupno 9000 planiranih, sta cu, nema se vremena...
 
treba mi kontakt clana "sopot", jer ga ne mogu kontaktirati preko PM..
mozda se i sam javi ako vidi post, a moze mi neko proslediti i broj telefona..
hvala, pozzz ::namigivanje::
 
Postavio sam foliju za jos 10 ari sa obicnom masinom za postavljanje folije. Ko je najbolji razmak u redu 25 cm

Nisam bas najbolje razumeo, ali ako si hteo da pitas o rastojanju u redu od jagode do jagode onda cu ti dati odgovor tj moje misljenje. Mislim da je 25 cm malo ja sadim na nekih 32-33 cm mada ti to umnogome zavisi od sorte tj za neke bujne sorte je 30 tak cm neki minimum a za manje bujne sorte optimum. jer jagodi je potrebno da bude prozracena, da ne zadrzava previse vlagu, to pogoduje botritisu i na kraju potrebno joj je mesto pod suncem ;-)
 
silom prlike jagode cemo posaditi 23-24 avgust frigo clery...
i kako se sad nerviram jer cu puno zakasniti da li ima razloga za toliku brigu...
bice to 20ari pod plastenikom (zbog koga i kasnim jer ne mogu leje rasporediti)..

i dalje vazi pitanje za kontakt od clana "sopot"

pozdrav
 
Pa kašnjenje od mesec dana nije baš ni malo. Donekle ćeš pod plastenikom produžiti vegetaciju na jesen ali sigurno da neće biti isto kao da si posadio na vreme
 
uhh, kao sto sam i predpostavio.. nista prvu godinu cemo da prezivimo nekako :) a sledece ce biti valjda bolje..
kasni "zeleni prsten", pa onda ko ce da pravi plastenik itd itd i stigosmo na taj datum..

tnx ;)
 
Pozdrav svima,
posadio sam oko 22. jula 4700 frigo sadnica Elsante A+.
Od samog pocetka primecen je veci broj mrava.
Pre nedelju dana sam na par sadnica primetio rupe raznih velicina i oblika, prosecnog precnika od oko 4mm.
Pre 2 nedelje sam brskao bakarnim preparatom.

Pre par dana sa quadrisom, switchom i Kingom koji je zamena za Karate Zeon. U tom trenutku sam imao 1-2 otvorena cveta po sadnici.
Mravi su nestali.
Medjutim te rupe se sire i po velicini i po broju sadnica.
Rupe su ciste bez promena boja na rubovima.
Cak sam pronasao i list gde su te rupe ukupne velicine 80% lista ali uglavnom na 200-300 sadnica ima 2-3-5 rupa velicine od 2mm do 7-8mm.
Ima ih svuda ali u jednom delu je veca koncentracija.

Pregledom svake sadnice nadjena je samo jedna gusenica i jedan crv u cvetu i nista vise.
5 metara od jagodnjaka nalazi se njiva sa kukuruzom.
Izgleda mi kao da ta steta nastaje preko noci ali nisam siguran.
Ovako nesto kao sto je sopot na strani 23 (http://poljoinfo.com/showthread.php?497-Jagode/page23) pitao i receno mu je da je palez to sam pronasao na svega 5-6 listova.
Bitna razlika je sto ovo nema braon rubove vec su rupe dosta vece i rubovi jednako zeleni kao list.

Uspeo sam da nadjem sliku na internetu.
http://oregonstate.edu/dept/nurspest/Images/insects/strawberry leaf damage.jpg

Kao da je rutava buba u pitanju ali nisam ni jednu video.
Plavi lavori su postavljeni...
Pomagajte :) Hvala!
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svim učesnicima na forumu,ovo je moje prvo poavljivanje i odmah s pitanjem.Jedan prijatelj mi je obećao dati sadnice jagode Clery, on e imao ove godine jantastičan rod i ostavio je da se razmnože. Kad sam ddošao zadnji put kod njega,sadnice imaju super žile ali i svaka ima smeđe sitne pjege po listovima.E sad, da li da sadim te sadnice koje mi dođu džaba ili da skupo plaćam druge sadnice?Drugo pitanje je vezano za navodnjavanje, odnosno koliko moram da izdignem bure s vodom ako je parcela dugačka 90m i već položena folija i crijeva kap po kap ispod nje?Nadam se odgovoru i velika hvala.
 
Kao sto rekoh, sadi te sadnice i uzivaj. To je pegavost lista koja se vrlo lako resava, tretiranjem sa nekim od preparata mislim da je jedan od preparata score od singente. Ovo ti kazem drugarski inace i ja imam za prodaju zivice par sorti, clery, faveta i toochampion...pozdrav
 
Hvala na odgovoru, ja bi sigurno pitao za cijenu vaših ali živim u BiH pa mi nije praktično
 
Pozz , Kako da zalijem jagodu a da nedodje do soka uvece zalijeem a sutradan 35 stepeni i na mladom liscu pocne da gori list po kraju lista.
 
Druze, ne verujem da je to posledica zalivanja. Temperature preko 35 stepeni tek posadjenoj jagodi, jos na foliji sigurno ne prijaju, ali joj i polivanje ne skodi. Ja sam prosle godine kada su temperature bile preko 45 stepeni tek posadjene jagode onako polukuvane rasprskivacem tretirao hladnom vodom, pokazalo se kao extra taktika. Ispod folije kap po kap da joj se pod folijom ne skuva koren a preko hladna voda, hladi jagodu i foliju, licno provereno i sigurno...
 
treba mi kontakt clana "sopot", jer ga ne mogu kontaktirati preko PM..
mozda se i sam javi ako vidi post, a moze mi neko proslediti i broj telefona..
hvala, pozzz ::namigivanje::

Evo me napokon sam se vratio sa odmora, dugo ocekivanog a brzo proslog. Kazi druze sta treba tu sam

Boom,
prelazim na tvoj nacin sisanja jagoda, odustao sam od letnjeg sisanja. Pustaju mi vreze- stolne i javlja se po koji cvet. Dosta imam lisne mase koja je pocela da se susi, a po negde hvata i pegavost koja ce se prosisriti. Posle berbe, pustao sam samo ridomil gold jedanput i nisam nista dirao. kazi mi proceduru do sisanja jer po meni nema svrhe raditi plavo prskanje sada, eventualno da se sine nesto protiv grinje, pegavosti i pepelnice. Prihranu takodje necu da pustam do septembra. Kazi mi da li da iz ove sume cupam stolne ili da cekam kada bude sisanje da to uradim u isto vreme. I molim te objasni mi ako je to ikako moguce kako da proredjujem odnosno zasecam grane jer mi je proslogodisnja bacila toliko lista da je to neverovatno, jagoda rodila a usitnila i ybog mase kasnila sa zrenjem
 
Poslednja izmena od urednika:
Nisam još dobio odgovor, koliko da izdignem rezervoar za navodnjavanje ako su redovi 90m dužine.Ako neko zna ,molim da mi odgovori. Hvala
 
imam rezervoar od 3 metra visine i metar u precniku crevo koje izlazi iz rezervoara 5 cetvrtina, redovi su mi oko 100 metara creva kpk sa kapaljkama na 15 cm od jednom polivam 2 reda jagoda tj dva banka, nece vise. Podigni rezervoar sto vise mozes to bolje.
 
Pozdrav jagodari, zanimame dali je neko od vas drzao jagodu u hladnjaci i koliko je se mogla zadrzati maksimalno unutra dana i na kojoj se temperaturi drzi.
 
Pozdrav jagodari vec sam pisala da sam nova u ovom poslu :(
Polovinom jula samo zasadili frigo sadnice Clery i super su se primili

Uploaded with ImageShack.us
Kako su tad bile velike vrucine zalivali smo svaku vecer e sad nisaam sigurna da li i sad treba tako nastaviti ili moze rjedje?
I jos jedno pitanje kad je u pitanju cvijet i loze koje sadnice pustaju sta vi radite sa njima negdje sam cula da to treba sjeci...Hajde please neka mi neko odgovori :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh