Izracunaj zadatak

Vjerovatno ,ali nema matematičke povezanosti.
Evo jedno pitanje:

Lovac ujutro izadje iz svog šatora i ugleda medvjeda ispred. Medvjed se uplaši i potrča .Lovac potrča za njim držeći pušku i kompas u drugoj ruci .Medvjed je trčao tačno jedan km prema jugu , a onda naglo skrenu prema istoku. Opet je trčao tačno 1 km , a onda skrenu prema sjeveru . Nakon 1 km nadjoše se opet ispred šatora. Kako je to moguće?
 
Ovde se postavlja vise zadataka nego sto se resava. I prema resenjima, bogami inteligencija i znanje aktera su na nezavidnom nivou... Cao odoh iz teme

Odlaziš, a ne ostavljaš rešenje za kravu?

Da ne bude zabune, izguglao sam negde na engleskom rešenje (samo što je glavni lik u zadatku magarac),

http://mathforum.org/dr.math/faq/faq.grazing.html

pa sam nacrtao novi poligon i "popravio" ispisane jednačine i predstavljam vam sledeće: Krava je vezana za tačku C na ivici kruga prečnika d = 100 m to jest poluprečnika r= 50 m. Traži se koliki je kanap (poluprečnik) R kojim je vezana krava da bi popasla tačno pola površine pašnjaka.


kravapase.jpg


Površina isečka P[SUB]CAB [/SUB]= ½ R[SUP]2 [/SUP]· (2x) = R[SUP]2 [/SUP]· x

Površina odsečaka P[SUB]AC+CB [/SUB]= 2·[½ r[SUP]2[/SUP]·(π-2x) - ½ r[SUP]2[/SUP]· sin(π-2x)]= r[SUP]2[/SUP]·π [π-2x-sin2x]

Odnos prečnika R= 2 r cosx ,
sledi da je R[SUP]2[/SUP]· x= 4 r[SUP]2 [/SUP]· x · cos2x

Postavka jednačine:

4r[SUP]2[/SUP]·x·cos[SUP]2[/SUP]x + r[SUP]2[/SUP][π-2x-sin 2x] = ½ · π·r[SUP]2[/SUP] podelimo sa r[SUP]2[/SUP]

4·x·cos[SUP]2[/SUP]x + π-2x-sin 2x = ½ · π

4·x·cos[SUP]2[/SUP]x + π-2x-sin 2x - ½ · π = 0

Kako sad rešiti ovu jednačinu?
 
I od mene cestitke za otvaranje teme.

Evo zadatka (rekli su mi da je sa ispita sa poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, neke davne godine)

1. Livada ima oblik kruga i precnik joj je 100 metara.
Kolika treba da je duzina konopca, koji se kolcem veze za ivicu livade a drugim krajem za kravu, da bi krava popasla jednu polovinu livade?

Ovaj zadatak je bio ove godine na opstinskom takmicenju iz matematike za osmi razred (nije bila krava nego pas, ali princip je isti).

Nastavi niz 2, 9, 10, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29...
 
Jedan blagajnik usluži 20 klijenata za 1 čas. Drugi blagajnik usluži isti broj klijenata
za 40 minuta. Koliko vremena bi im bilo potrebno da usluže 20 klijenata ako bi radili
zajedno?
 
50 minuta zajedno.
Jedan 25 i drugi 25,
Ovaj brzi ce da uradi 12 klijenata a drugi 8 posto je sporiji.
 
Evo jos jednog zadacica....

Od jedne konzerve hrane za pse možete nahraniti 6 štenaca ili 2 psa. Imate 10
konzervi i treba da nahranite 21 štenca. Koliko pasa možete nahraniti preostalom
hranom?

---------- Poruka napisana u 19:49 ---------- Prethodna poruka je at 19:46 ----------

Ja sam dobio rezultat 13 pasa!
 
Koliko kućnih ljubimaca imam? Svi kućni ljubimci su psi osim dvoje, svi kućni
ljubimci su mačke osim dvoje, i svi kućni ljubimci su papagaji osim dvoje.
 
psi+2=ukupno
macke+2=ukupno
papagaji+2=ukupno

jedina vrednost da zadovolji sva tri uslova je da pasa, macaka i papagaja ima 0.
psi=0, macke=0, papagaji=0, sledi da
Ukupno ima 2 kucna ljubimca.

edit:
Novi zadatak
9HHkw.jpg

Izvol'te! :bravo:
 
Poslednja izmena:
Jeste ima po jednog od svake vrste, mada matematicki i 0 od sve tri navedene vrste moze biti resenje, pa da recimo ima 2 civave! :osmeh:

@sika
Bravo!
 
Nazad
Vrh