Izmene zakona poljoprivrednog zemljista

Koliko sam ja upućen, a u vezi prodaje zemlje RPG lokana samouprava MORA dati saglasnost na prodaju, a od prodaje neće dobiti ni dinara ! Pa zašto bi dala saglasnost ? Ovaj zakon je KATASROFALAN i dobro smišljen da se pokrade PO ZAKONU !
 
Komisije koje su dosad najviše muvale na dosadašnjim licitacijama ubuduće one odlučuju koji investitor(ili više njih) će uzetiti 30% zemlje na lokalnom nivou. Mišljenja sam da je to jedna od rupa u novom zakonu koji je donet a kako vreme bude odmicalo pojaviće se još koja.
NAravno da je to rupa. Samo što tu rupu možete da zapušite. Kako? Tako što osvojite vlast.
Naravno da grupe gradjana mogu da učestvuju na izborima i da imaju odbornike. Dveri su na prošlim izborima išle kao grupa gradjana. Za svaku opštinu su otvarali posebnu grupu gradjana.
Konačno da neko pažljivo čita šta pišem, mislim na gospodina bradonju.
 
Komisiju bira lokalna samouprava, tako što prvo daju predlog(naravno svojih ljudi) i onda ide usvajanje koje je samo formalnost. Da bi mogli uticati trebalo bi da imamo većinu na lokalu, u suprotnom jedan ili dva odbornika ne čine ništa. Pažljivo čitam sve postove u temama u kojim učestvujem ali želje su jedno a stvarnost je drugo.
 
O 30% zemlje investitoru odlučuje ministar ! Zato se i bune DS, LSV i drugi.

@ddragane
Na lokalu se svi znamo imenom i prezimenom. Stoji stranačka politika, ali je važno u radnom telu imati čoveka koji će neuvijeno reći šta se hoće, pa ako se to ne dopada onda je lako protestvovati i prisiliti bandite na odgovorno ponašanje. Nisam zagovornik da udruženja otvoreno podrže neku političku stranku. Grupu građana, na lokalu, mi je prihvatljivo.

Jednostavno mora se razviti građanska svest i uzbunjivati javnost čim se sazna za lošu nameru.
 
Jako će se teško domoći da prilike u lokalnoj samoupravi da se utiče na odluke barem kod nas ,toliko su svi povezani ,a mi opet nesložni da ja ne vidim uopšte način da manji ili srednji poljoprivrednici dodju do zemlje na bilo koji način !?

- - - - - - - - - -

Hahhaha jel ti to Voja Malesev tako rekao?Reci mu da nema pojma....
Varaš se ddragane ako misliš da je dotični daleko od ove vlasti, vrlo je blizu i igra ne dvostruku nego višestruku igru, lepo mi nije jasno kako ga drugi tolerišu ,a neki podržavaju , takvi ljudi su jedna velika opasnost za društvo!
 
Ispričaću vam jednu priču šta može da se uradi na osnovu dobre ideje i samo par ljudi, pa procenite sami šta može da se uradi sa dobrom idejom i ozbiljnom grupom ljudi. Odredjeni broj ljudi je zna, ali nema veze.
Od momenta kada sam počeo da glasam na izborima nisam za jednu opciju glasao dva puta. Tako da sam tražio svoju opciju. Takođe smo imali nesuglasice sa gradskim vlastima u Novom Sadu, tada je to bio DS, što je dodatno podstaklo moje političko angažovanje. POšto nije bilo političke opcije za mene uspeo sam da je sa grupom entuzijasta osnujem. Bilo je to 2010. godine registrovali smo stranku, istina manjinsku, pod imenom Nijedan od ponuđenih odgovora. Privukao me je naziv, a i Nikola je bio moja generacija, u svakom slučaju neuobičajena pojava za srpsku političku scenu. Nije bilo lako. Mnogo smo se namučili da skupimo tih hiljadu potpisa, ali smo uspeli. Sledeći korak je bio učestvovanje na opštim izborima 2012. godine. Trebalo je skupiti 10.000 potpisa za republičku listu i oko 800 za učestvovanje na izborima u Novom Sadu. Ekipa u Novom Sadu je bila svega nekoliko ljudi. Više od pola posla sam sam odradjivao i na smenu mi je neko pomogao oko prikupljanja potpisa. Ceo posao oko papira radi učestvovanja na izborima sam odradio sam i to sve za vreme trajanja godišnjeg odmora. Od sopstvenog novca sam plaćao overu potpisa i depozit za kampanju. Štampali smo nekoliko hiljada letaka, napravili nešto majica i kačketa za promotere, koje smo platili novcem od kampanje. Kontrolore sam uz pomoć par ljudi sam organizovao. Njihova rešenja smo delili u Dunavskom parku. Skoro 400 ljudi je dobilo svoje dnevnice, bez da su nam platili bilo kakav reket, što su bili na glasačkim kutijama. Jedini kriterijum je bio vreme prijavljavanja. Svaki problem oko isplate sam lično rešavao. Uspeo sam da udjem u skupštinu, jer kao manjinskoj listi cenzus je bio 1,28%, osvojili smo oko 2.000 glasova. Prvo sam se držao po strani, jer su svi hteli da im priključim moj mandat. Od DSa, do SNSa, tadašnjih dveri, SPOa. Prevrat se desio kada je Miroslav Parović odlučio da izadje iz Dveri, jer centrala nije podržala rušenje Pavličića. Molili su me da im pomognem i ja sam to učinio. Svideli su mi se jer su bili mog profila, mladi, ljudi obrazovani na državnim fakultetima. Drugi motiv je bio rušenje DSa. Dve godine pre toga smo tražili da nas primi Pavličić, ali on to nije hteo. Na kraju slobodno mogu da kažem da sam jedan od onih koji ga je skinuo. Mnogi mi to zameraju, ali nemam razloga da žalim za bilo čime. Svašta sam od tada preživeo i svadje, pretnje, video kako deo tog sistema funkcioniše. Izbacili su me iz NOPOa, bez ikakvog rešenja, bez prava žalbe, Nikola i njegova mama. POsle od njih nije ostalo ništa i cela ekipa se raspala. Ne znam ni šta ima sada od njih, jer deluje da ništa i ne rade, već da krckaju hiljade evara koje su dobili na konto poslanika u skupštini. Svaki mesec je NOPO dobijao oko milion dinara za finansiranje stranke.
Šta pokušavam da kažem. Ako je jedna grupa amatera, bez ikakve logistike, uspela ovako nešto da uradi, samo na dobroj ideji. Mišljenja sam da solidno organizovana grupa poljoprivrednika može da napravi pravi bum, pogotovo u vremenu kada skoro polovina gradjana traži novu opciju. Već imate neke osnove u tim udruženjima, poznajete se, imate interes da nešto uradite. Nažalost nemate slogu i muda da krenete u tako nešto. Zamišljate kakvi sve problemi mogu da vas zadese na tom putu, i unapred se predajete.
Meni su svi govorili da sam lud, kada sam pravio NOPO. Verujem da mi se polovina firme smejala. Ipak zahvaljujući toj odluci, skinuo sam bivšeg šefa, dve krivične prijave su podnete zbog problema u prethodnom periodu (za vreme žutih) i verujem da vinovnici tih dela se ovaj put neće izvući (naneta je šteta Institutu od par stotina hiljada evra).
Idem dalje. Menjam okruženje, ne stojim mirno i ne čekam da meni nametnu rešenja. Nešto sam promenio. Nisam sve i znam da ne mogu sve. U svakom slučaju mirno spavam.
 
Hvala za prvi link, ja tražih tamo pa mi ne pođe za rukom.



Пољопривредно земљиште у државној својини физичко лице може стећи ако:

4) у својини има највише до 30 ha пољопривредног земљишта;

6) у последње три године није извршило отуђење више од 3 haпољопривредног земљишта у свом власништву, осим у случајевима у којима је утврђен јавни интерес;
7) укупна површина коју ће физичко лице имати у својини након куповине државног пољопривредног земљишта не прелази 40 ha.

Предмет продаје може да буде пољопривредно земљиште у државној својини ако:
1) је удаљено најмање 10 km од државне границе, а уз сагласнот Владе, за сваки појединачан случај, удаљеност може бити и мања, а по претходно прибављеном мишљењу министарства надлежног за послове одбране и министарства надлежног за унутрашње послове;
Физичко лице које испуњава услове прописане овим законом може стећи у својину највише до 20 ha површине на пољопривредном земљишту у државној својини.





Hehehe, može do 20ha, ali da ne pređeš 40ha. Zanimljiva postavka, već je neko pominjao brojku 40ha u smislu planiranja razvoja domaćeg agrara.
 
zcurcic..... Vi ste tada napravili jednu veliku prevaru. Jer za NOPO tada niko nije ni znao da je na listi kao grupa gradjana. Zaokruzujuci tada ...Ni jedan od ponudjenih odgovora... ljudi su mislili da ne glasaju za nikog. Stos vam je uspeo, ali ste kratko trajali.
 
zcurcic..... Vi ste tada napravili jednu veliku prevaru. Jer za NOPO tada niko nije ni znao da je na listi kao grupa gradjana. Zaokruzujuci tada ...Ni jedan od ponudjenih odgovora... ljudi su mislili da ne glasaju za nikog. Stos vam je uspeo, ali ste kratko trajali.
To sam i napisao. Moglo je da traje duže, da ideja nije uzurpirana od strane samo jednog čoveka.
Ovo je samo jedan primer šta može da se uradi sa dobrom idejom sa jako malo resursa.
Seljaci treba da počnu da maštaju. Nemate pojma koliko radi moja mašta. Naravno deo mašte je postao java.
 
Da li je negde neko načuo ili pročitao, šta se dešava ako je parcela veličine 25ha a maximalno jedno fizičko lice može da kupi do 20ha?
 
Jel krenula prodaja negde kad već imaš konkretno pitanje ili...???Možda će se cepati parcela.
 
Teško da će se prodavati parcela od 25ha, cilj je da se prodaju usitnjene i raštrkane parcele. Parcela od 25ha koja ima jedan jedini katastarski broj garantovano nije za prodaju.
 
Kris80 nije krenula prodaja, ali eto palo mi i to na pamet, jer kada je licitacija za zakup, po pravilu velike parcele se ne cepaju a daju se u zakup.
 
Kod nas ima parcela i od 166 ha i kad je licitacija podeljena je na 5 dela.A kome su vratili (restitucija) u te veće table suvlasnik je sa državom,tako vrate.Naprimer Realni deo 334578/1660000 X...Y.... i Realni deo 1325422/1660000 Državna RS.A posle te parcele vlasnici stavjalju uz ::novac:: nadoknadu na svoje vlasništvo 1/1,a parcela dobija postojeći broj sa /1,/2,/3 sve zavisi koliko ima vlasnika i geometar izmeri parcele i fizički (četiri tačke).:ppozdrav:
 
Za prodaju se parcele vece od 20ha neće cepati, ostalo je na prodaju, koliko ima, to je što je. Tako je kod nas iz opštine rečeno. A verujem da će tako i biti, jer je namenjeno da se što manje proda, da bi ispalo da je država ponudila poljoprivrednicima prvi da kupe.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Укупна површина пољопривредног земљишта у државној својини којаможе да буде предмет продаје не може да износи више од 20% од укупнеповршине пољопривредног земљишта у државној својини која може да будепредмет закупа у јединици локалне самоуправу



Organizovan pritisak na lokalu i isterajte na zakonom obećanih 20%.
 
Prilikom licitacije kod nas su vece parcele cepane na po 10ha, a bilo je dozvoljeno do 10% da se prebaci limit od 30ha koliko je bilo max. Koliko ce biti prilikom prodaje jos nemaju uputstva. Samo jedno zapazanje, tenisu su omogucili da dobije 30% na lokalu, a svima ostalim 20%. Svaba je vec izabrao parcele.
 
Da li je negde neko načuo ili pročitao, šta se dešava ako je parcela veličine 25ha a maximalno jedno fizičko lice može da kupi do 20ha?
Prvo ce se prodavati sitne parcele pa nakon toga iz 'tabli".Ako je povrsina parcele veca postoje 2 opcije.Da novi vlasnik bude suvlasnik na celoj parceli tj.katastarskom broji ili ako hoce parcelu 1/1 placa cepanje parcele sto kosta oko 80-90000rsd i dobija novi broj parcele odnosno dodavace se "kroz".NPR ako je tabla 100ha kat.br.3333 prvi kupac koji bude kupio i hteo vlasnistvo 1/1 dobice broj 3333/1.
 
Nazad
Vrh