Isplativost i zarada gajenja povrća u plastenicima!!!

:sta: Na 8 m cevi može folija od 8m jedino ako se i cevi ukopavaju. Kod mene su cevi (lukovi) od 8 m pa kad sve montiram dobijem tunel širine 4,8-4,9 m i max visine2,3-2,4 m. Čak i za papriku mi je 1.3m nisko jer prošle sezone Bobita mi je bila do grudi (oko 1.5 m!!) :cao:
 
Nikome ne bih preporučio plastenik bočne stranice niže od 2 m jer provjetravanje je jako bitno. U niskom plasteniku nema mogućnosti dobrog prozračivanja, a na temperaturama višima od 35 otpada cvijet i na paprici i na paradajzu. A i kako se kretati i brati u niskom plasteniku. Kako raditi zaštitu.
Kad se već pravi plastenik treba voditi računa da on donese i nekakvu zaradu. Treba gledati da se prođe što jeftinije, no nikako ići u ekstreme prilikom uštede na materijalu. Ono što ste vidli na slikama što ja pravim ovih dana je minimum minimuma da se može unutra proizvoditi kvalitetno. Još se bojim da to vjetar neće sve skupa odnijeti ili nešto pokidati.
 
profan je napisao(la):
:sta: Na 8 m cevi može folija od 8m jedino ako se i cevi ukopavaju. Kod mene su cevi (lukovi) od 8 m pa kad sve montiram dobijem tunel širine 4,8-4,9 m i max visine2,3-2,4 m. Čak i za papriku mi je 1.3m nisko jer prošle sezone Bobita mi je bila do grudi (oko 1.5 m!!) :cao:
pa cevi se pobiju oko 20cm u zemlju izmedju cevi je sirina oko 5.60m a visina oko 1.5-1.6
 
ja sam napravio 500 kvadrata plastenika sa bagremovim stubovima..i evo četvrta godina još se drže dobro :udri:
 
Napravio sam neko svrdlo,tako da nisam zaoštravao stubove,a rupe su duboke oko 50cm.
To mi je bila najjeftinija varijanta. Krov je naravno od cijevi pola col
Post je spojen: [time]четвртак, 15. април 2010. 02:37:51 MST[/
 
Jedno pitanje Šta radite kada je ovakvo vreme kao danas , znači vetar duva kao lud a sunce greje , kada otvorim plastenik duva unutra opasno a ako zatvorim vrućina ...
Šta raditi u ovom slučaju ?
 
mora da se otvori plastenik ali sa obe strane.U junu i julu bice i toplije a vetar duva i leti tako da mora da bude otvoren plastenik.
 
pozdrav svima
zamolio bih vas sve za pomoć tek sam ove godine napravio plastenik i zasadio paradajz ali mi sada počinje da svrće listove od zemlje i na nekim ima po krajevima lista žutila :sta:
 
počinje da svrće listove od zemlje i na nekim ima po krajevima lista žutila

Paradajz hoće , ako su velike vrućine da savije listove onako na gore da se odbrani od sunca , a za ovo žuto možda je plamenjača ako si puno zalivao ...
Najbolje bi bilo da postaviš slike da se vidi kako izgleda , ovako možemo samo da nagadjamo a može biti svašta . :cao:
 
evo slika pa pomozite ima par slika i paprike i nju je nešto napalo :sta: :sta: :sta:

f0ffcf07ca.jpg

c8c4184ee5.jpg

9f0b5f4d98.jpg

53217bcd31.jpg

75dd25d6df.jpg

b6db43b508.jpg

b9a9f7d8db.jpg

75b71fb357.jpg

9bed9f46ce.jpg

55f5ec4483.jpg
 
ja sam prošle godine imao isto čudo na paprici i rekli su mi da prskam sa bakarni-oxihloridom i gle čudo posle 3-4 prskanja mi je prestalo(mislim da i kod tebe na paprici isto to).A ovo na slici br.2 čini mi se da je mozaični virus(ako se ne varam)
 
bakarni oxihlorid ti je prah a možeš čini mi se da prskas i protiv mozaičnog virusa sa istim ili sa nečim drugim na bazi bakra(ali najbolje da pitaš nekog u poljoapoteci, sigurno će ti više reći.)
 
smanji vlagu u plasteniku i meni deluje na klasicnu plamenjacu (paprika) a na paradajizu je nedostatak magnezijuma i mozes ga poprskati nutri-borom tu imas oko 5% lako pristupacnog magnezijuma a bor i onako pospesuje oplodnju cvetova :cao:
 
topaloviću ovo ti sigurno na paprici nije plamenjača(prošle godine sam imao isto to,samo što kod mene i vrh biljke uhvatilo ovo čudo,a ne osuši se nego samo kao da uvene i posle odpadne a ja sam ga zaustavio sa bakrom, i sve do početka cvetanja sam prskao samo sa time)ali nemojmo nagadjati nego bolje čovek da pita nekog stručnog :ppozdrav:
 
Ja mislim da tu ima više problema ,
na prvoj slici paradajza to što je naopačke to ajde da kažemo i nije neki problem ako je biljka zdrava možda je od vrućine neznam tačno .
Ona druga slika de su žućkasti vrhovi paradajza to je nedostatak nečega u prihrani .
A ovo ostalo je neka bolest .
Listam literaturu ali ... :nono: nevidim baš rešenje neko , tu treba neko ko je malo stručniji , da mi sad nepričamo jedni ovo drugi ono pa dok ti to sve isprobaš pa vidiš ko je bio u pravu ... da nebude kasno .
 
e sad nisam hteo mnogo da pisem a sad moram :haha: prva slika nije nista paradajiz se brani kada mu je mnogo toplo i on savije list da smanji povrsinu isparavanja vode i odlikuje se kao osobinom hibrida znaci nemora svaki hibrid da savija list.Zutilo na slici je nedostatak magnezijuma i lako se resava ako ima mnogo ovakih biljaka,nutri bor ima oko 5% magnezijuma.Treca slika ako je samo donje lisce ovako a gornje koje izrasta iz krunice nije onda je to povredjeno tokom sadnje paradajiza,jer je rasad verovatno bio mlad i nije kaljen.Slike na paprici su klasicna plamenjaca vidi se po listu kao da je neko spalio list(pa zato je i dobila ime plamenjaca)sve ovo mozes lako resiti nekim sistematikom recimo akrobatom ili ridomilom dodatkom nekog folijarnog djubriva :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh